Direktor Kancelarije za borbu protiv droga: U Srbiji zaplenjeno 3,3 tone droge, marihuana i heroin dominiraju tržištem
U Srbiji je ove godine zaplenjeno 3,3 tone droge, a najviše se konzumiraju marihuana i heroin, izjavio je direktor Kancelarije Vlade Srbije za borbu protiv droga Milan Pekić. On je naglasio da se problem droge mora posmatrati kao društveni izazov koji zahteva sveobuhvatan pristup, posebno kroz prevenciju i edukaciju.
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za borbu protiv droga Milan Pekić rekao je da je u Srbiji ove godine zaplenjeno 3,3 tone droge i dodao da se u zemlji najviše konzumiraju marihuana i heroin.
Pekić je novinarima u Palati Srbija rekao da je ukupno bilo oko 10.000 zaplena, a da se kokain nalazi na drugom mestu zastupljenosti na ilegalnom tržištu u državi.
–Prema zaplenama policije, primećuje se da je marihuana najlakša za uzgajanje. Srbija ne odudara od svetskih trendova a problem je što je kokain koji je nekada bio vrsta narkotika rezervisana za bogate, sada u većini zemalja Evropske unije na prvom mestu. – istakao je on.
Kako je rekao, najnoviji podaci izveštaja Ujedinjenih nacija pokazuju da je u 2022. godini, 296 miliona ljudi starosti od 15 do 64 godine probalo neku vrstu droge, te da je u celom svetu povećana proizvodnja svih vrsta narkotika.
–U svetu malo zaostaje heroin, ali veliki broj sintetičkih droga se veoma brzo razvija. Oko 50 odsto svih organizovanih kriminalnih grupa bave se krijumčarenjem nakrotika. Frapantan podatak Interpola je da 86 odsto svih organizovanih kriminalnh grupa ima mogućnost da sav novac koji tako steknu uvedu u legalne tokove. – naveo je Pekić.
Problem droge je problem celog društva
Prema njegovim rečima, prevencija je najznačajnija u borbi protiv droge i najbolje rezultate moze da da kada se na njoj radi stalno.
–Prevencija ne može da se radi od danas do sutra. Poblem droge je problem celog društva jer utiče na sve oblasti od zdravstvenog, ekonomskog do bezbednosnog Sistema.- mnaveo je direktor Vladine Kancelarije za borbu protiv droga.
Kazao je i da ona mora da krene od porodice, navodeći da roditelj prvi treba da primeti da dete ima problem i da ga usmerava i uči da razlikuje dobro od lošeg.
–Mnogo je sintetičkih proizvoda u poslednje vreme koji su lako dostupni, lako se krijumčare i deca ih zloupotrebljavaju. To su uglavnom stimulansi uglavnom. Mi smo bili u radnoj grupi u kojoj smo inicirali da se izmene zakonska rešenja kada su u pitanju snus (nikotin u prahu) i nikotinske vrećice, jer smo videli da to nije regulisano na tržištu.- izjavio je Pekić.
Dodao je da je snus regulisan novim zakonom, a da je sada problem što je zakonodavac doneo rešenje u kome je zabranio prodaju na male količine, dok je prodaju na veću količinu dozvolio, s tim što je zabranjena za maloletna lica.
V.d. direktora specijalne bolnice za bolesti zavisnosti Dijana Raketić kaže da je pored zavisnosti od droge značajan problem i patološko kockanje i klađenje koje su, kaže, brojnije u odnosu na period pre korone.
Raketić je navela da je povećan broj pacijenata u toj ustanovi koji koriste različite droge i često uz kombinaciju sa alkoholom, ali i da se zloupotrebljavaju lekovi koji se dobijaju na recept.
–Veliki broj pacijenata koji se leče u našoj ustanovi su starosti od 25 do 45 godina, imaju srednju stručnu spremu, decu, i u braku su. Prilikom njihovog lečenja stigma predstavlja veliki problem a veliki broj zavisnika uopšte ne potraži stručnu pomoć. – dodala je ona.