Država nije ispunila rok za isplatu sredstava fakultetima, računi se gomilaju
U okviru ispunjavanja četvrtog studentskog zahteva, država se usvojenim izmenama Zakona o visokom obrazovanju obavezala da će visokoškolskim ustanovama u celosti pokrivati stalne troškove, poput računa za grejanje, struju, vodu, telekomunikacione usluge.

Rok za isplatu ovih sredstava, za prvu polovinu godine, bio je 30. april, prema Zakonu. Ipak, država novac nije uplatila, a računi se gomilaju, kažu za Insajder rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu Mirjana Nikolić i dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić.
Kada je saopštavala da je postignut nalan dogovor o izmenama Zakona o visokom obrazovanju, predsednica Skupštine Ana Brnabić je istakla, između ostalog, da će dodatnim izdvajanjima iz budžeta u celosti biti pokriveni stalni troškovi visokoškolskih ustanova.
A kada su iz Vlade saopštavali da je ispunjen četvrti studentski zahtev, navedeno je da je usvojeno rešenje kojim se obezbeđuju sredstva u iznosu od 12,01 milijardu dinara za visoko obrazovanje i studentski standard, čime je taj budžet povećan za 20 odsto.
Međutim, kada su u pitanju stalni troškovi fakulteta, ovaj novac ne dolazi do njih, kažu Insajderovi sagovornici.
Usvojene izmene Zakona o visokom obrazovanju, između ostalog, predviđaju: „Isplata sredstava za stalne troškove i troškove materijala, visokoškolskim ustanovama u 2025. godini izvršiće se do 30. aprila 2025. godine za prvu polovinu godine, odnosno do 31. jula 2025. godine za drugu polovinu godine“.
–Nisu platili, nikome nisu platili. Nismo dobili obrazloženje ni obaveštenje o kašnjenju, to je juče bila tema na sastanku sa predstavnicima Vlade. Kao što nam je ranije jasno rečeno – ko ne radi, neće dobiti platu, pretpostavljam da je logika države da neće studentima da plaća struju i vodu. – kaže za Insajder rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu Mirjana Nikolić.
Rektorka naglašava da fakulteti Univerziteta umetnosti nisu u totalnoj blokadi, te da uprava boravi i radi u Rektoratu.
–Ali na primer u Kragujevcu i Novom Pazaru rektor ne ulazi u Rektorat. Rektor Univerziteta u Beogradu ne ulazi u svoje kancelarije od decembra, što znači da ako država plaća struju i vodu – ona plaća to studentima. Ipak, država mora da pokaže neki gest, ako želi da učestvujemo u dijalozima i razgovorima, a ne da nas samo proganja. Nismo mi korov koji je izrastao, mi smo deo sistema. – poručuje rektorka Nikolić.
Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić pojašnjava za Insajder da trenutno imaju dug od 17 miliona dinara za energetske i komunalne usluge, kao i usluge komunikacija.
„Zakonom je predviđeno da nam to država uplaćuje kvartalno, sa izuzetkom ove godine – trebalo je do 30. aprila da uplati iznos za pola godine. Sredstva nisu uplaćena i naša očekivanja su da neće ni biti uplaćena dok smo u blokadi„, ističe dekan Roglić.
Poručuje da njegove kolege borave u zgradi, da su na poslu svakog dana – a računi se gomilaju.
–Mi samo tražimo poštovanje Zakona. Ako u Zakonu piše da država treba da uplati do kraja aprila, to bi trebalo da bude uplaćeno jer mi te troškove imamo radili-ne radili, to su troškovi koji opterećuju zgradu. Država je uplaćivala novac u januaru i februaru na nivou prethodne godine, što nama ni u kom slučaju nije dovoljno da pokrije račune. – kaže dekan Roglić.