(FOTO) Kazne stižu za nesavesne – vreme je za odgovorno odlaganje otpada
Kamere postavljene na prilazu deponiji u Inđiji ponovo beleže nesavesno odlaganje smeća. Uprkos uređenom prostoru i jasnim upozorenjima, pojedinci i dalje ostavljaju otpad van predviđenih mesta – a sankcije su sve bliže.
Kamere na uređenoj deponiji u Inđiji ponovo beleže prekršaje građana koji ne odlažu otpad na predviđenim mestima. Na samo 300 metara od same deponije, na prilaznom putu, zabeleženo je nepropisno odlaganje smeća. Uprkos jasno istaknutim znakovima upozorenja i putokazima, pojedinci su i dalje nesavesni. Nadležni trenutno utvrđuju identitet počinioca, nakon čega će uslediti odgovarajuće sankcije.
Početkom oktobra, tri inđijska javna preduzeća – JP „Ingrin“, JKP „Komunalac“ i JP „Inđija put“ – udružila su snage kako bi uredili prilaz gradskoj deponiji dužine 500 metara. Cilj ove akcije bio je obezbeđivanje lakšeg pristupa deponiji za korisnike, kao i uklanjanje nepropisno odloženog otpada duž prilaznog puta. Radovi su obuhvatali uklanjanje smeća, postavljanje sloja grebanog asfalta i detaljno uređenje prilaza, dok su duž puta postavljeni i novi znakovi upozorenja.
-Duž celog puta koji vodi do deponije postavili smo obaveštenja za građane da ih dodatno upozorimo da na tom putu koji vodi do deponije ne smeju da odlažu smeće. Obaveštenja sadrže jasne smernice da je deponija u blizini, da su kamere postavljene i na kraju krajeva ne smeju odlagati smeće uz put do deponije. Put koji vodi do gradske deponije je ukupne dužine oko 500 metara i opet imamo nesavesne pojedince koji smeće odlože na tom delu. Poslednji slučaj su, kao i sve do sada, zabeležile kamere i proces koji ima za posledicu kažnjavanje je u toku. – kaže za IN Medija direktorica JP „Ingrin“ Jelena Miličević.
Miličević je ranije napomenula da cilj lokalne samouprave nije kaznena politika nego podizanje ekološke svesti te da će biti učinjeno sve da građani budu informisani. Međutim za ona najnesavesnije neophodno je kažnjavanje.
Od početka jula ove godine JKP „Komunalac“ je instaliralo video nadzor na mestima koja su kritična za stvaranje divljih deponija. Ukupno je nadzorno pokriveno pet lokacija širom opštine Inđija, sa ciljem da se kroz pojačanu kontrolu i kažnjavanje nesavesnih građana smanji broj ilegalnih deponija. Nažalost, najnoviji primer pokazuje da apeli ne daju očekivane rezultate.
Snimci i fotografije sa video nadzora dostavljaju se komunalnoj inspekciji na dalje postupanje, a cilj je jasno postavljen – suzbijanje divljih deponija kroz odlučne mere prema pojedincima koji krše pravila.
Podsetimo da su kazne za ovu vrstu prekršaja su 25 hiljada za fizičko lice, 75 hiljada za preduzetnike i 150 hiljada dinara za privredna društva.