• Gašić priznao: Nemar ili nestručnost u upravi doveo do kašnjenja u tretmanu komaraca

    Predsednik Opštine Inđija Marko Gašić javno je priznao da u lokalnoj upravi vlada ili nemar ili nestručnost, što se direktno odražava na kvalitet života građana – ovog puta kroz kašnjenje u tretmanu komaraca, zbog čega su insekti već postali ozbiljna smetnja.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Gašić priznao: Nemar ili nestručnost u upravi doveo do kašnjenja u tretmanu komaraca
    Foto: IN Medija

     

    Na sednici lokalnog parlamenta, odbornik pokreta GrađanIN Milan Zirojević postavio je pitanje zbog čega je javna nabavka za tretman komaraca raspisana tako kasno, kada su komarci već uveliko rasprostranjeni.

    Na opšte iznenađenje, predsednik opštine Marko Gašić izjavio je da je i sam zatečen nebrigom unutar lokalne administracije. Kako je naveo, na njegovo insistiranje da se nabavka raspiše ranije – kako bi larve komaraca bile tretirane na vreme – činovnici su uprkos tome zakasnili s raspisivanjem postupka.

    – Složio bih se sa odbornikom Zirojevićem – prosto je neverovatno da se javna nabavka raspisuje tako kasno. To jeste naš interni problem, ali potpuno besmislen. U našoj opštini se svake godine, čim se pojave komarci, raspisuje javna nabavka. Postoje određeni rokovi i to je i moj propust, te se izvinjavam građanima Inđije. Ove godine sam izričito tražio da se nabavka raspiše ranije. Nažalost, nisam bio ozbiljno shvaćen kada sam to prvi put rekao, pa sam ponovio ponovo pre neki dan. Isto je i sa ambrozijom – koliko god se trudim, uvek se nađe način da se to izbegne. Da li je u pitanju nestručnost ili namera, ne znam. Ali ništa nas ne sprečava da na vreme sprovedemo nabavke. Ovo je čist nemar određenih zaposlenih u ovoj upravi, koji postaje sve izraženiji i koji će morati da se menja – izjavio je Gašić.

    Krčedin: Meštani Jande najavljuju prodaju imanja zbog problema sa komarcima i infrastrukturom

    Predsednik Opštine Inđija raspisao je 22. aprila javnu nabavku za hemijsko tretiranje komaraca, kako iz vazduha tako i sa zemlje, na teritoriji svih naseljenih mesta u opštini. Vrednost nabavke iznosi 10 miliona dinara, a tender traje do 20. maja.

    Tretman komaraca sprovodiće se avio-aplikacijom na površini od 2.400 hektara i sa zemlje na dodatnih 4.660 hektara. U planu su ukupno četiri tretmana – jedan iz vazduha i tri sa zemlje – tokom sezone suzbijanja komaraca, koja traje od maja do septembra.

    Najveće površine koje će biti tretirane nalaze se u vikend zonama i приобаљу (1.178 ha), kao i u Inđiji (1.170 ha) i Novom Slankamenu (505 ha). Manje površine obuhvataju Jarkovce (45 ha), Stari Slankamen (75 ha) i Slankamenačke Vinograde (97 ha).

    Monitoring prisustva komaraca vršiće se pomoću klopki sa suvim ledom, na osnovu kojih će se određivati potreba i metod tretiranja. Planirano je postavljanje ukupno 20 klopki za uzorkovanje tokom sezone. Uzorci komaraca iz roda Culex, poznatih prenosilaca virusa Zapadnog Nila, biće analizirani, a predviđeno je i šest PCR analiza radi utvrđivanja eventualne zaraženosti.

    Izvođač tretmana mora raspolagati licenciranim hemikalijama i biocidnim preparatima za profesionalnu upotrebu, kao i obučenim timom stručnjaka za dezinfekciju i dezinsekciju. Tretmani će se obavljati specijalizovanom opremom koja omogućava formiranje čestica manjih od 30 mikrona – veličine ključne za efikasno uništavanje odraslih formi komaraca.

    Kako je navedeno u tehničkoj dokumentaciji, tretmani će se vršiti po potrebi, u roku od sedam dana od dobijanja naloga, uz obavezno poštovanje mera zaštite zdravlja ljudi, domaćih životinja i životne sredine.

    Kada je u pitanju sprečavanje i uništavanje ambrozije Gašić je kazao da se u određenim delovima primedbe slaže sa odbornikom pokreta GrađanIN a to je da se kasnilo i sa raspisivanjem nabavke za tretiranje ambrozije iz istih razloga koje je naveo za komarce.

    Svoje neslaganje naveo je u delu gde je odbornik Zirojević naveo primer devijacije ka starom Novosadskom putu gde je ambrozija dostigla visinu preko metra te osim štetnosti po zdravlje ona predstavlja i opasnost za vozače jer je smanjena preglednost puta.

    -Taj deo konkretno održava JP Srbija put, oni održavaju velike poteze oko putnog pojasa i desi se s vremena na vreme da dođemo u situaciju da putni pojas nije održavan duže vremena. To je zbog obima posla JP Putevi Srbije ali svi potezi koji su u ingerenciji opštine su zaista pokošeni i uređeni. Bolje nego ikad. – kazao je Gašić.

    I vd direktora JP Inđija put Uroš Trifunović potvrdio je navode predsednika Gašića da je za konkretno taj deo puta nadležno JP Srbija put te da je tom preduzeću prošle nedelje upućen dopis o stanju putnog pojasa I potrebe za košenjem.

    -Bez ikakve želje da skidam odgovornost sa sebe, predsednik je u pravu, ta deonica jeste u nadležnosti JP Putevi Srbije. U pitanju je, ako se ne varam,deo državnog puta 313 i u nadležnosti je resornog preduzeća u smislu održavanja samog puta i putnog pojasa. Uputio sam dopis o stanju putnog pojasa i dobio sam odgovor da će u narednom periodu biti uređeno. – kazao je Trifunović.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Inđija