• Ginekolog pušten iz pritvora: Tužilaštvo nije podiglo optužnicu

    Ginekolog iz Rume koji se sumnjiči za akušersko nasilje nad porodiljom, čija je beba preminula, pušten je iz pritvora.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Ginekolog pušten iz pritvora: Tužilaštvo nije podiglo optužnicu
    Foto: Pixabay

    Ginekolog je uhapšen u januaru ove godine. Svedočanstvo porodilje iz bolnice u Sremskoj Mitrovici pokrenulo je niz reakcija, ali i brojna druga svedočanstva o akušerskom nasilju u Srbiji.

    Informacija o puštanju iz pritvora je za 021.rs potvrđena u Višem sudu u Sremskoj Mitrovici, a kao razlog puštanja iz pritvora navode to što Više javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici nije podiglo optužnicu.

    -Prema zakonu, ako se do isteka roka od šest meseci ne podigne optužnica, okrivljeni će se pustiti na slobodu, te nisu postojali zakonski razlozi za dalje zadržavanje osumnjičenog u pritvoru jer je isteklo šest meseci od pritvaranja.- navode u ovom sudu.

    Portal 021.rs uputio je pitanja i Višem javnom tužilaštvu u Sremskoj Mitrovici, ali odgovori još uvek nisu stigli.

    Podsetimo, osumnjičeni lekar specijalista ginekologije i akušerstva u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici uhapšen je 20. januara, nakon što ga je porodilja iz Šida Marica Mihajlović optužila za akušersko nasilje.

    Ona je prvo na društvenim mrežama objavila, a potom iznela optužbe na račun ginekologa, tvrdeći da je on odgovoran za smrt njene bebe, kao i da joj je tokom porođaja naneo fizičke povrede, da joj je pretio i vređao na nacionalnoj osnovi. 

    On se sumnjiči za krivično delo teška dela protiv zdravlja ljudi u vezi sa krivičnim delom nesavesno pružanje lekarske pomoći.

    Ministarstvo zdravlja je u martu saopštilo da je izvršena spoljna kontrola u Opštoj bolnici Sremska Mitrovica nakon prijave. Međutim, Ministarstvo neće objavljivati nalaze tog izveštaja kako se ne bi „ometalo vođenje istražnog postupka“.

     

    Prijavite akušersko nasilje

     

    Svaka žena ima pravo da dobije odgovarajuću negu tokom porođaja i da bude tretirana sa poštovanjem u okruženju koje poštuje pravo na privatnost. Pacijentkinje imaju pravo da donose odluke o svom telu i da budu informisane o procedurama.

    Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, akušersko nasilje uključuje bilo koju vrstu fizičkog i verbalnog zlostavljanja, ponižavanja, prinudnog načina sprovođenja medicinskih procedura, što žene stavlja u poziciju ranjivosti. 

    Ukoliko smatrate da ste bili žrtva akušerskog nasilja, postoje institucije i timovi kojima možete da se obratite:

    – Zaštitnik prava pacijenata na teritoriji bolnice u kojoj ste bili izloženi nasilju (Novi Sad: 021/420-066, lokal 130; mihajlo.knezi@novisad.rs i sandra.gavric@novisad.rs)

    – Zdravstvena inspekcija: zdravstvena.inspekcija@zdravlje.gov.rs, zdravstvena.novisad@zdravlje.gov.rs

    – Zaštitnik građana: 011 2068-100, 064 876 8505, zastitnik@ombudsman.rs, kabinet@ombudsman.rs

    – Pravni tim za pomoć žrtvama ginekološko-akušerskog nasilja: koracizena@gmail.com

    Pročitajte još:

    Đurđević Stamenkovski: Priče o akušerskom nasilju deo globalne agende protiv rađanja dece u Srbiji

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srem

    Stara Pazova: Vlast protiv životne sredine

    -Na sednici Skupštine opštine Stara Pazova, održanoj 10. septembra 2024, svi odbornici iz redova SNS su glasali za usvajanje izveštaja o budžetu za 2023. godinu, kojim je nula dinara bilo […]