GrađanIN: Gašiću smetaju novinari koji postavljaju pitanja od javnog značaja (VIDEO)
Nakon što je predsednik opštine Inđija Marko Gašić na sednici lokalnog parlamenta više puta pomenuo novinarku IN Medije Vericu Marinčić kao „koleginicu“ odbornika pokreta GrađanIN, iz tog pokreta su reagovali porukom da ona nije njihov član, već novinarka medija koji radi u javnom interesu, optužujući Gašića za nastavak targetiranja novinarke i nezavisnog portala.

Pokret GrađanIN optužio je predsednika opštine Inđija Marka Gašića za kontinuirano targetiranje novinarke Verice Marinčić sa portala IN Medija. Povod je njegovo obraćanje na jučerašnjoj sednici lokalnog parlamenta, tokom kojeg je više puta Vericu Marinčić pomenuo kao „njihovu koleginicu“, obraćajući se odbornicima ovog pokreta.
–Verica Marinčić nije član pokreta GrađanIN, niti je naša koleginica, već profesionalna novinarka medija koji radi u javnom interesu. – saopštili su iz GrađanIN-a.
Oni podsećaju da pokret od svog osnivanja podržava rad slobodnih medija, a naročito onih koji izveštavaju u javnom interesu.
–Smatramo da je krajnje vreme da Marko Gašić prestane sa targetiranjem novinarke Verice Marinčić, kao i portala IN Medija. Pretpostavljamo da mu ne odgovaraju novinari koji na konferencijama postavljaju pitanja od javnog značaja. – poručuju iz ovog pokreta.
Kako navode, zahvaljujući izveštavanju IN Medije i Verice Marinčić, građani imaju uvid u „kompetentnost prvog čoveka opštine Marka Gašića“, a njegov rad će, zaključuju, „najbolje oceniti građani Inđije na narednim izborima“.
Kontinuirani pritisci na IN Mediju
Odnos predsednika opštine Inđija Marka Gašića prema portalu IN Medija i novinarki Verici Marinčić karakterišu kontinuirani pritisci i pokušaji marginalizacije. Iako je Gašić na početku svog mandata obećao bolju saradnju sa medijima, praksa je pokazala suprotno. Novinari IN Medije nisu pozivani na događaje koje organizuje lokalna vlast, uključujući posete republičkih i pokrajinskih funkcionera. Gašić je ovu praksu obrazložio rečima: „Ne znam nikada šta ćete ministre ili pokrajinske funkcionere pitati“ .
Pored toga, sastanci Sistema 48, koji su se dve decenije održavali svakog petka uz prisustvo medija, od jula 2024. godine zatvoreni su za novinare. Informacije sa tih sastanaka medijima su dostupne tek nakon njihovog završetka.
Finansiranje medija takođe je postalo predmet kritike. Od nekadašnjih 28 miliona dinara predviđenih u budžetu za sufinansiranje medijskih projekata, sada se putem konkursa dodeljuje deset puta manje, odnosno 2,8 miliona. Čak 23,5 miliona dinara dodeljeno je putem direktnih ugovora, mimo konkursne procedure .
Ovi postupci ukazuju na pokušaje ograničavanja slobode medija i otežavanje rada nezavisnih novinara u Inđiji.
View this post on Instagram