Gruhonjić: Novinari državni neprijatelji broj 1
„Novinari su državni neprijatelji broj 1 jer su institucije zarobljene“

Novinari su državni neprijatelji broj 1 jer su institucije zarobljene,i vi nemate načina da se zaštitite ako država krene na vas, ocenio je danas u Novom Sadu programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine Dinko Gruhonjić.
–To je činjenica, sve ostalo je farsa. Da sutra izađe vest da me je neko ubio, niko ne bi bio iznenađen jer je to debelo pripremljeno. – naveo je Gruhonjić.
Kako prenosi Autonomija.info, sastanak novinarskih i medijskih udruženja, članova Stalne radne grupe za bezbednost novinara, kao i predstavnika tužilaštava, ali bez prisustva predstavnika MUP-a, organozovan je u prostorijama Nezavisnog društva noivnara Vojvodine sa temom ugrožavanja bezbednosti novinara.
Govoreći o upadu u prostorije NDNV, kao i pretnjama koje već više od godinu dana dobijaju predsednica NDNV Ana Lalić Hegedić i on, Gruhonjić je ocenio da novinari to tumače kao jasnu poruku da nisu sigurni nigde.
Podsetio je da su iz policije više od dva meseca radili procenu bezbednosti za njega i Lalić, a da nakon toga nisu želeli da im je dostave jer je proglašena za službenu tajnu.
Tužiteljka Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu Tatjana Karlavaris ukazala je da je upad u prostorije NDNV-a kvalifikovan kao pokušaj teške krađe, a da to delo nije na listi dela koja se tiču napada na novinare u obavljanju novinarske delatnosti.
Tužilac Boris Majlat iz Tužilaštva za visokotehnološki kriminal rekao je da je u slučaju Lalić i Gruhonjića formirano više predmeta, da se još uvek čekaju podaci kompanije Meta, a da je u slučaju bekstva jednog od počinilaca u Francusku na potezu Interpol.
–Što se tiče Interpolove poternice, ona nije u sferi tužilaštva i mi nemamo nikakvu zakonsku mogućnost da u toj fazi išta radimo. – rekao je Majlat.
Dodao je i da je u VTK, izmenama godišnjeg rasporeda, smanjen broj tužilaca.
Matić: Vlast odgovorna za spiralu napada
Spirala napada na novinare kreće od političara i najviših funkcionera vlasti, seli se na tabloide, a zatim na društvene mreže i tako u krug – i to je taj sveopšti rat protiv novinara koji se vodi, a u kojem je teško pronaći mehanizam otpora, istakao je danas predsednik ANEM-a Veran Matić.
Urednik Radija 021 Zoran Strika govorio je o fizičkom napadu na njega prilikom praćenja aktivista u odlasku na mitning SNS u Beograd, kada mu je otet telefon i bačen u Dunav.
Tužiteljka Karlavaris je rekla da je u ovom slučaju naloženo identifikovanje dve grupe NN lica, te da delo još nije kvalifikovano iako je nesporno nasilničko ponašanje, jer lice koje je napadnuto, što je Strika snimio, ne želi da učestvuje u postupku zbog čega nema oštećenog.
Takođe, bilo je reči i o napadima na novinare IN Medija iz Inđije, i napadu na snimatelja Mirka Todorovića ispred prostorija SNS 5. novembra u Novom Sadu.
Tužiteljka je rekla da je u tom slučaju zakazano saslušanje osumnjičenog za napad i da on treba da bude saslušan.
Novinari su podsetili i da je počinilac u međuvremenu identifikovan i da je trebalo da bude imenovan na funkciju u gradskoj vlasti.
Na pitanje zbog čega je potrebno toliko vremena da on bude saslušan kada se na snimcima dostavljenim jasno vidi ko je u pitanju, te da su novinari i snimatelj dali izjave neposredno nakon događaja u novembru prošle godine, tužiteljka je rekla da je ”nezahvalno izvoditi zaključke” o toku procesa i tome kada je identifikovan osumnjičeni i na osnovu čega.
Veran Matić je podsetio i da se u slučaju napada na novinara Vuka Cvijića šest meseci čekalo da policija dostavi tražene podatke, da bi zatim tužilaštvo saopštilo da nema elemenata krivičnog dela.
–Ovakvi radikalni slučajevi se završavaju bez sancionisanja i to nas uznemirava i jako nam smeta.- rekao je Matić.
Istakao je i da događaji na protestima čine novinare lakim metama, te da se očekuje da na javnim događajima novinari imaju zaštitu policije.
Od 20 slučajeva, MUP u 18 ćuti
Kako je predstavio Matić, u prva tri meseca ove godine formirano je 20 predmeta u tužilaštvima za ukupno 22 oštećena lica.
Od toga, dodao je Matić, 10 predmeta formirano u VTK.
–Od svih ovih predmeta pred sudom po optužnom aktu tužioca je jedan predmet, a u toku je sprovođenje dokaznih radnji u još jednom predmetu. U 18 predmeta podneti su zahtevi za prikupljanje obaveštenja i nema odgovora od MUP-a, to je anomalija koja je zabeležena i prošle godine. – rekao je Matić.
Dodao je da je to tada ocenjeno kao vrsta opstrukcije u razotkrivanju onih kojiu grožavaju bezbednost novinara.
Novinar Uglješa Bokić ukazao je na paradoks koji proizilazi iz zakona, a po kojem ukoliko neko napadne novinara na ulici i nanese mu laku telesnu povredu ne biva gonjen po službenoj dužnosti, dok u slučaju kada mu napiše pretnju na društvenim mrežana biva.
Ocenio je da bi izmenama i dopunama Krivičnog zakonika trebalo kvalifikovati napade na novinare kao posebno krivično delo.
–Novinar koji radi svoj posao u javnom interesu na terenu mora da ima adekvatniju zaštitu u zakonskom smislu. – rekao je Bokić.
Kako je predočeno na sastanku, u 2024. godini, od 62 formirana predmeta, samo u jednom se dogodila osuđujuća presuda (u poređenju sa 12 u 2023. godini).
Takođe, MUP nije odgovorio na 34 zahteva za prikupljanje obaveštenja, što je više od polovine slučajeva, dok je od 17 konačno rešenih slučajeva, 14 rešeno odbačajima od strane tužilaštva, sa obrazloženjem da nema elemenata krivičnog dela.
Blečić (IN Medija): Izloženi smo svim mogućim vrstama napada od strane režim