IN Medija – najugroženiji lokalni medij u Vojvodini i Srbiji od SLAPP tužbi
„Cilj je da se novac i moć vrate građanima a vladajućima razum i zakonski okviri“
SLAPP tužbe, strategija koja se koristi za zastrašivanje novinara, medija i aktivista, postale su ozbiljan problem za slobodu medija u Srbiji. Mediji koji istražuju korupciju, zloupotrebe vlasti ili nepoštovanje zakona često su na meti ovih tužbi, koje donose visoke pravne troškove, iscrpljivanje redakcije i psihološki pritisak.
Poput republičkih i pokrajinskih vlasti, ove mehanizme napada na slobodu medija koriste i lokalne vlasti. Verovatno najgori primer u Srbiji su lokalne vlasti u Inđiji.
Kako piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE), novinari IN Medija, lokalnog portala iz Inđije, suočavaju se sa višestrukim tužbama koje mogu ugroziti njegov opstanak, dok lokalna vlast koristi ove mehanizme u pokušaju da ućutka kritičke glasove.
Rad pod stalnim pritiscima
Lokalna vlast u Inđiji je koristila nekoliko mehanizama kako bi ograničila rad IN Medija. Osim što novinari ovog portala nisu pozivani na zvanične događaje, a sarađivali su sa njima samo u minimalnoj meri, pritisci na novinare su postajali sve intenzivniji – od targetiranja ovog medija preko zvaničnog sajta Opštine, nepozivanja na događaje, odbijanja saradnje i komunikacije sa novinarima IN Medija do fizičkog napada na glavnu i odgovornu urednicu Vericu Marinčić.
Vrhunac pritiska su SLAPP tužbe prema kojima ovaj medij, ukoliko izgubi na sudu, treba da isplati gotovo 1,6 miliona dinara.
SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation) tužbe, koje se često koriste kao strategija za zastrašivanje, imaju za cilj da ućutkaju novinare i medije koji istražuju i izveštavaju o važnim temama, posebno kada su u pitanju korupcija, zloupotrebe vlasti ili nepoštovanje zakona.
Pored toga, SLAPP tužbe predstavljaju ogromno opterećenje, kako sa pravnog tako i sa psihološkog aspekta. Svaka tužba nameće visoke troškove odbrane, što dovodi do finansijskog stresa i smanjenja resursa za dalji novinarski rad. Takođe, stalni pravni pritisak može ozbiljno uticati na profesionalnu slobodu novinara, koji se nalaze pod stalnim strahom od novih tužbi koje mogu ozbiljno narušiti njihov rad i slobodu izražavanja.
Prema izveštaju poverenika Nezavisnog društva novinara Vojvodine, IN Medija iz Inđije je najugroženiji lokalni medij u Srbiji.
Prema podacima koje su prikupili poverenici Nezavisnog društva novinara Vojvodine, ovaj portal iz Inđije je samo u prethodnoj godini zabeležio sve oblike disrkiminacije i pritisaka lokalne vlasti.
“Svesni su da izvor nećemo otkriti pa su išli logikom – ko ne tuži, taj je rekao”
IN Medija je osnovana 2021.godine i brzo je stekla ugled kao nezavisni izvor informacija boreći se protiv političke i ekonomske moći lokalne vlasti. Svega dvočlana redakcija ovog medija postala je meta zbog svog istraživačkog i analitičkog novinarstva, koje se bavilo onim čime se svako kvalitetno novinarstvo bavi: razotkrivanjem zloupotreba vlasti, korupcije i nepoštovanja zakona od strane lokalnih političara.
Lokalna vlast je portal IN Medija nakon samo nekoliko meseci od početka rada, u decembru 2021. godine, optužila da “kritikom napada ne samo predsednika Opštine, već celu Srpsku naprednu stranku.”
Sve je počelo nakon što je portal iz Inđije objavio da Turistička organizacija opštine Inđija može da proizvodi i emituje televizijski program, što je mimo važeće Medijske strategije Srbije. Odluku o spornoj delatnosti TO Inđija doneli su odbornici Skupštine opštine a tadašnji direktor Turističke organizacije Opštine Inđija Milan Bogojević je na sednici lokalnog parlamenta izneo pomenute optužbe na račun IN Medija. Pritisak je nastavljen i narednih godina.
U 2024. godini, lokalna vlast u Inđiji je koristila sve moguće mehanizme kako bi ućutkala novinare IN Medija – od targetiranja ovog medija preko zvaničnog sajta Opštine, nepozivanja na događaje, odbijanja saradnje i komunikacije sa novinarima IN Medija do fizičkog napada na glavnu i odgovornu urednicu Vericu Marinčić, odnosno izbacivanja iz zgrade Opštine dok je izveštavala sa protesta meštana Čortanovaca koji je tog 3. marta bio u toku.
Pored navedenog pritiska na novinare IN Medija, lokalna vlast je vršila pritisak i na sagovornike ovog medijskog portala. Na sve moguće načine je lokalna vlast pokušavala da sazna ko je određenu informaciju dao novinarima.
Vrhunac napada je bio upravo istog dana kada je Vericu Marinčić obezbeđenje izbacilo iz zgrade Opštine Inđija. Tada su na adresu IN Medija stigle prve tužbe zbog teksta o medu za potenciju kojeg je tadašnji predsednik Opštine Inđija Vladimir Gak podelio maloletnim karatistima. Na adresu ovog medija stiglo je ukupno sedam tužbi za osmoro dece, koje su podneli roditelji.
Oni su tužili glavnu i odgovornu urednicu IN Medija Vericu Marinčić jer je objavila fotografiju njihove dece na prijemu kod predsednika opštine koji im je tom prilikom podelio med za potenciju (1?) „Fruškogorski skočko”.
Roditelji su tužbu najavili na konferenciji za novinare zajedno sa tadašnjim predsednikom Opštine Vladimirom Gakom.
Gak je tada izjavio da su deca zloupotrebljena u političke svrhe, a karate-klub je objavio saopštenje u kome se izvinjavaju Gaku. S druge strane, roditelji tvrde da su deci povređeni privatnost i dostojanstvo i da su ih danima zadirkivali u školi nakon teksta.
Svakom tužbom roditelji su tražili po 200.000 dinara odštete.
Verica Marinčić smatra da je cilj ovih tužbi bio da se diskredituje IN Medija. Prema njenim rečima, vlasti su bile svesne da novinari neće otkriti svoje izvore, pa su ciljano pokretali tužbe kako bi zastrašili novinare i izazvali autocenzuru.
–Svesni su da izvor nećemo otkriti pa su išli logikom – ko ne tuži, taj je rekao. – kaže urednica IN Medija.
Verica Marinčić navodi da redakcija IN Medija ne dozvoljava da je ove tužbe obeshrabre.
Umesto toga, kaže, novinari se fokusiraju na podizanje svesti javnosti o problemima sa kojima se suočavaju, pozivajući građane da aktivno učestvuju u procesu i pruže podršku medijima koji se bore za istinu.
Kako se novinari bore protiv SLAPP tužbi?
Advokat Veljko Milić, direktor za pravne poslove Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) navodi da SLAPP tužbe negativno utiču na rad novinara, koji su suočeni s neizvesnošću sudskih procesa i pretnjom visokih tužbenih zahteva.
–Rad pod pritiskom i strah od posledica SLAPP tužbi ozbiljno mogu ugroziti rad medija. – dodao je Milić.
Dodaje da, u okolnostima kada novinari moraju da se brane pred sudom, gubi se fokus sa istraživanja i izveštavanja o važnim društvenim pitanjima.
–To konkretno znači da događaji koji se nižu u vidu diskriminacije, pretnji, napada i fizičkog obračuna su samo deo svakodnevice u kojoj urednik ‘čuva leđa’ novinaru i obrnuto. Kada se situacija sagleda sa određene vremenske distance dolazi se do zaključka da veći deo aktivnosti redakcije odlazi na odbrane od napada, boravak u policiji, tužilaštvu ili sudu. To ostavlja malo vremena za bavljenje novinarstvom, skreće fokus ali fizički i finansijski iscrpljuje što je ujedno i cilj onih koji su se svim raspoloživim snagama ostrvili na medij. – objašnjava Verica Marinčić.
Međutim, ona navodi da redakcija IN Medija ne želi da se utapa u očaju koji pokušavaju da izazovu oni koji se trude da njen rad zaustave ili makar uspore.
Ona dodaje da, kada je reč o SLAPP tužbama, koje su poslednje u nizu modela maltretiranja i zastrašivanja, njima se bave advokati, dok se redakcija okrenula ka iznalaženju načina da se javnost animira i aktivno učestvuje u celom procesu.
–Jedino moguće rešenje jeste uključivanje javnosti i podizanje teme u prvi plan sa jasnom porukom: ‘gušenje glasa građana, urušavanje sistema kontrole vladajućih i dužničko ropstvo’. Jedina jedinica mere koju razumeju građani a koja pogađa vladajuću strukturu jeste – novac i moć u čijim je rukama. Cilj je da se novac i moć vrate građanima a vladajućima razum i zakonski okviri. – zaključuje urednica IN Medija.
Nezavisno društvo novinara Vojvodine kontinuirano radi na pružanju podrške novinarima i medijima suočenim sa SLAPP tužbama, kako bi se očuvala sloboda govora i pravo javnosti da zna.
Ono što savetuju medijski stručnjaci jeste neophodnost prevencije kao jednog od mehanizama zaštite od SLAPP tužbi.
–Jedan od najefikasnijih mehanizama zaštite od potencijalnih SLAPP tužbi je saradnja sa pravnicima ili advokatima pre objavljivanja sadržaja. Stručnjaci za medijsko pravo mogu pregledati tekstove i ukazati na potencijalne opasnosti omogućavajući novinarima i urednicima da prilagode sadržaj, kako bi izbegli pravne zamke. – navodi Veljko Milić.
Sagovornici VOICE su saglasni da je, u navedenim okolnostima, ključna uloga saradnja novinara sa pravnicima i advokatima.
Samo kroz zajednički napor novinara, medija i pravnih stručnjaka može se stvoriti efikasan sistem zaštite od ovog oblika napada na slobodu medija, zaključuju sagovornici VOICE.
Ovaj sadržaj objavljen je uz finansijsku pomoć Evropske unije. Za njegovu sadržinu odgovorno je Nezavisno društvo novinara Vojvodine i on nužno ne odražava stavove Evropske unije.