Inđija: Desetogodišnjica nikad izgrađenog vetroparka
Inđija je prva opština u Srbiji koja je uvidela važnost obnovljivih izvora energije međutim, realizacija projekta popularno nazvanog „Vetropark“ je trebala da bude 2012. godine ali ni posle deset godina projekat nije zaživeo. Firma, koja je bila nosilac projekta, nalazi se u prinudnoj likvidaciji od pre tačno godinu dana Priča o vetroparku je zasnovana na […]
Inđija je prva opština u Srbiji koja je uvidela važnost obnovljivih izvora energije međutim, realizacija projekta popularno nazvanog „Vetropark“ je trebala da bude 2012. godine ali ni posle deset godina projekat nije zaživeo.
Firma, koja je bila nosilac projekta, nalazi se u prinudnoj likvidaciji od pre tačno godinu dana
Priča o vetroparku je zasnovana na sporazumu koji je potpisan u avgustu 2007. godine između inđijske opštine i austrijsko-srpskog preduzeća „Re-energy“. Pre nego što se ušlo u ovoj projekat vredan 34 miliona evra, koji je trebalo da finansira austrijska kompanija ”Kezag”, vršena su merenja vetra 2006. i 2007. godine. Planirano je da ukupna količana struje proizvedena u ovom vetroparku bude plasirana preko elektromreže Srbije.
Vlada Srbije je donela uredbu 2009. godine za podsticanje takve proizvodnje struje. Planirano je da struja dobijena iz obnovljivih izvora enrgije u 2012. godini bude veća za sedam odsto ili 735 miliona kilovat časova u odnosu na 2007.
S druge strane, saziv lokalnog parlamenta je 2010. godine, na zasedanju, usvojio plan detaljne regulacije „Vetroparka“ koji bi se nalaziio između Beške i Krčedina.
– Za nas je opština Inđija veoma interesantna, po nekoliko osnova, a pre svega zato što ima najbržu administraciju u Jugoistočnoj Evropi. To je presudilo da baš na ovom vojvođanskom ataru postavimo prve vetrnjače – tehnologiju budućnosi u proizvodnji energije – rekao je prilikom potpisivanja ugovora Veljko Janković, direktor kompanije „Re – energy“.
Već 2011. godine je planirano da vetropark bude stavljen u funkciju, međutim tada dolaze i prvi problemi.
Direktor “Re- energy”, Veljko Janković je tada za Sremske novine rekao da su 2010. godine dobili energetsku dozvolu ali su iskrsli problem sa otkupom jednog broja parcela. I pored toga, Janković je očekivao da radovi krenu već naredne 2012. godine.
Nosilac projekta je bila firma “Vetropark” Inđija čiji je zakonski zasupnik bio Veljko Janković. On je 28. oktobra 2020. godine podneo ostavku na to mesto a firma je od 10. avgusta prošle godine u prinudnoj likvidaciji.
U poslednjih nekoliko godina, kompanije iz različitih evropskih zemalja konkurišu za otvaranje vetroparkova u Srbiji.
Kako je prenela Radio Slobodna Evropa, ministarstvo rudarstva i energetike je do 6. juna ove godine izdalo ukupno 34 energetske dozvole, koje predstavljaju neophodan korak ka podizanju turbina pomoću kojih se energija vetra pretvara u struju.
Kako navodi portal, ugovor sa Elektroprivredom Srbije (EPS), državnim preduzećem koje ima obavezu da otkupljuje struju dobijenu iz obnovljivih izvora, za sada ima osam kompanija u privatnom vlasništvu.
POGLEDAJ JOŠ:
Naslovna: Pixabay
M.Blečić (IN Medija)