Inđija: Više od 30 požara izazvanih paljenjem strnjike u proteklih 7 dana
Gust dim koji se od jutros podizao u reonu Keltskog sela i i izlaska iz Inđije u pravcu ka Novom Sadu je posledica paljenja stnjike po obližnjim njivama. Inđijski vatrogasci su izašli na teren po pozivu, kao i prethodnih 30 puta u toku 7 dana. Svake godine u Srbiji izgori više stotina hektara niskog rastinja […]
Gust dim koji se od jutros podizao u reonu Keltskog sela i i izlaska iz Inđije u pravcu ka Novom Sadu je posledica paljenja stnjike po obližnjim njivama. Inđijski vatrogasci su izašli na teren po pozivu, kao i prethodnih 30 puta u toku 7 dana.
Svake godine u Srbiji izgori više stotina hektara niskog rastinja i suve trave čiji je uzrok najčešće nekontrolisano paljenje strnjišta.
Na području inđijske opštine je u proteklih 7 dana ugašeno više od 30 požara na otvorenom, koji su izazvani paljenjem strnjike. Vatrogasci su i tokom današnjeg dana intervenisali po pozivu građana iz obližnjih kuća na potezu stari put Inđija – Novi Sad. Građani koji žive u obližnim naseljima u kojima se događaju požari su zabrinuti za svoju bezbednost i bezbednost svoje imovine i na sve načine pokušavaju da se priključe u rešavanju ovog problema.
– Gori danima, podavismo se, uvek iz nekog drugog pravca kulja dim. Jutros smo kontaktirali sve kako bi neko reagovao, ovaj vetar ne sluti na dobro. Kud tera dim tu će i vatra da krene ne daj Bože. A dim ide prema našem naselju. – kaže za IN Medija žiteljka naselja Šangaj u Inđiji.
O ovom problemu oglasio se i predsednik opštine Inđija Vladimir Gak insistirajući da se prekine sa izazivanjem opšte opasnosti paljenjem ostataka letine po inđijskim atarima. Podsetio je da je požar na Banstolu jedva ugašen, kao i na Gladnošu gde je jedva sprečeno da požar ne zahvati kuće
– Ako je važnije zapaliti strnjiku nego sačuvati kuće i imovinu i živote, ja više ne znam šta da kažem zaista.Kao da živimo u periodu od pre 200 godina pa imamo samo vatru koja će da reši pripremu zemljišta za narednu poljoprivrednu sezonu. – kazao je Gak.
On je objasnio da nije moguće kažnjavati one koji rade na izazivanju opšte opasnosti paljenjem strnjike po njivama, jer ne postoji mehanizam koji bi dokazao odakle je požar krenuo i ko ga je izazvao.
– Nemoguće je da na svim njivama u Inđiji bude neko ko će u trenutku paljenja napišete kaznu onome ko pali – rekao je Vladimir Gak.
Zbog ugrožavanja zdravlja ljudi i nesagledivih posledica po životnu okolinu, paljenje strnjišta i niskog rastinja na obodima njiva je zakonom zabranjeno.
Čitaj još:
IN Medija