Javnost pruža podršku novinarki na udaru tabloida
Kampanja podrške „Skroz uz Skrozzu“ pokrenuta je nedavno na društvenim mrežama zbog napada prorežimskih medija na novinarku Tamaru Skrozzu.
Protiv zamenice glavnog i odgovornog urednika novinske agencije FoNet pre nekoliko dana pokrenuta je orkestrirana kampanja spinovanja na privatnim televizijama i tabloidima.
U tim medijima Skrozzu lažno optužuju da je u emisiji „Da sam ja neko“, koja je emitovana na TV N1, rekla da je „predsednika Vučića trebalo ubiti u noći između 5. i 6. oktobra 2000. godine“.
Portal 021.rs podseća da je hajku protiv podstaklo je i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, koje je u saopštenju upozorilo na „sve učestalije manifestacije govora mržnje i otvorenog pozivanja na nasilje i čak i na ubistva neistomišljenika“.
Uprkos ovome, podršku Skrozzi pružio je veliki broj medijskih udruženja, novinara i novinarki.
Nezavisno udruženje novinara Srbije osudilo je kampanju blaćenja i ističu da dodatno zabrinjava to što ovo nije prvi put da se Skrozza optužuje da poziva na atentat Vučića.
Napade su osudili i Udruženje novinara Srbije, Savet za štampu, Stalna radna grupa za bezbednost novinara, grupa „Novinarke protiv nasilja nad ženama“, Slavko Ćuruvija fondacija, kao i 50 mladih novinara i novinarki kojima je Skrozza bila mentorka u Školi digitalnog novinarstva Slavko Ćuruvija fondacije.
Međunarodna organizacija „Reporteri bez granica“ ističe da je Skrozza personifikacija kvalitetnog i etičkog novinarstva – „sušta suprotnost onima koji je napadaju“.
–Orvelovska propaganda pokušava da ubedi Srbiju da priželjkuje smrt predsednika, dok je ona samo kritikovala Miloševićev režim. U stvari, kampanja je donela otkriće: kritikovanje diktatora Slobodana Miloševića u današnjoj Srbiji smatra se opasnim za predsednika Aleksandra Vučića. Ostaje pitanje: da li režim predsednika Vučića pokušava da nam pokaže prednost Miloševićeve diktature u odnosu na demokratsku državu. – pitali su oni u saopštenju.
Koalicija za slobodu medija je nakon saopštenja Ministarstva informisanja od ministra Dejana Ristića zatražila da podnese ostavku „kao moralni čin“, navodeći da nije dostojan te funkcije.
Optužili su ministra da se „drznuo da zamenom teza očita bukvicu novinarskim udruženjima i Tamari Skrozzi i da uradi isto što su uradili tabloidi i tabloidne televizije sa nacionalnom dozvolom – da učita reči koje nisu izgovorene i tumači ih na svoj način“.