Luksemburška kompanija OCSiAl Otvorila postrojenje za nanotehnologiju u Staroj Pazovi
Kompanija OCSiAl, najveći svetski proizvođač grafenskih nanocevi, svečano je otvorila novo postrojenje za sintezu ovih revolucionarnih materijala u Staroj Pazovi.
Na događaju je predstavljena napredna tehnologija kompanije, kao i planovi za dalju ekspanziju, uključujući izgradnju dodatnog pogona u Staroj Pazovi. Prvo postrojenje OCSiAl-a u Srbiji, koje će se prostirati na 10.000 m², očekuje se da postane jedino mesto na svetu za industrijsku proizvodnju grafenskih nanocevi i stvori više od 200 radnih mesta. Ukupna vrednost investicije iznosi 40 miliona evra.
-OCSiAl otvara novo poglavlje u ekonomskom i tehnološkom razvoju Srbije. Ova kapitalna investicija je posebno važna jer grafenske nanocevi koje će se proizvoditi ovde ulaze u proizvodne procese svih ekonomija sveta.- istakao je predsednik Vlade Republike Srbije, Miloš Vučević
On se osvrnuo na to kako je Srbija privlačna destinacija za strane investitore i izrazio nadu u dalja ulaganja OCSiAl-a u našu zemlju.
-Otvaranje postrojenja u Srbiji predstavlja prekretnicu ne samo za OCSiAl, već i za globalno tržište visokotehnoloških proizvoda. Grafen, poznat kao ‘čudesni materijal’, ima potencijal da transformiše brojne industrije, od elektronike do medicine.- kazao je izvršni direktor kompanije, Konstantin Notman.
Notman je istakao da će novo postrojenje otvoriti vrata mladim ljudima u Srbiji, stvarajući novu generaciju naučnika i inženjera kroz saradnju sa lokalnim univerzitetima i istraživačkim institucijama.
Grafenske nanocevi, koje su grafenski listovi debljine jednog atoma u obliku cevi, predstavljaju jedan od najjačih i najprovodljivijih materijala na svetu. Njihova primena kao višenamenskog aditiva može poboljšati specifična svojstva do 70% svih industrijskih materijala na svetskom tržištu. OCSiAl-ovo postrojenje će dodatno podstaknuti razvoj inovativnih materijala u Srbiji, s planom izvoza proizvoda u Evropu, Aziju i SAD.
Kompanija planira da angažuje i obučava srpske inženjere i naučnike, pružajući im priliku da steknu nova znanja uz podršku svetskih eksperata. OCSiAl je posvećen i razvoju inovativnih obrazovnih programa, s ciljem inspirisanja mladih istraživača u oblasti nanotehnologije.
Uz sve to, kompanija OCSiAl teži ostvarivanju svojih ciljeva održivosti, uključujući smanjenje ugljeničnog otiska za 35% do 2030. i postizanje ugljenične neutralnosti do 2050. godine. Postrojenje u Staroj Pazovi projektovano je prema globalnim standardima zaštite životne sredine i energetske efikasnosti, koristeći isključivo električnu energiju dobijenu iz hidroelektrana.