• Ministar Bratina: Pojedini mediji vode rat protiv svoje države

    Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina ocenio je da pojedine televizijske stanice i štampa, posebno nedeljnici, „vode rat protiv svoje države“.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Ministar Bratina: Pojedini mediji vode rat protiv svoje države
    Foto: Screenshot (YouTube/Euronews Srbija)

    Kako je naveo, ovlašćenja ministarstva u toj oblasti „prilično su mala“ jer mediji uživaju punu slobodu i nezavisnost uređivačke politike, ali je dodao da to potpada pod nadležnost Krivičnog zakonika.

    Izašlo se potpuno iz okvira zdrave kritike i argumenata. Agituje se brutalno. Za čije interese, to je glavno pitanje. Tržište je nemilosrdno i nije lako opstati. Ali, određeni nivo profesionalizma i etike mora da postoji. – rekao je Bratina za Večernjih novosti.

    Prema njegovim rečima, pojedini mediji se više bave politikom i kreiranjem „neke sopstvene realnosti“, nego informisanjem građana.

    I tu imate brojne zloupotrebe i dezinformacije, pod firmom slobode javne reči i navodnog profesionalizma. Mogu mediji da imaju antivladinu poziciju, ali ono što je vidljivo i izuzetno opasno, to je antidržavna delatnost pojedinih medija i pojedinih novinara. To potpada pod nadležnost pre svega krivičnog zakona. – naveo je Bratina.

    Naveo je i da se informisanje u poslednjih nekoliko godina u ogromnoj meri premestilo na društvene mreže, navodeći da je tamo „potpuna džungla“.

    Taj trend iz dana u dan dobija zamah. I to je nešto o čemu moramo hitno da razmišljamo u smislu postavljanja zakonske regulative, kako bi se sprečile sve brojnije zloupotrebe i šteta koja se uzrokuje. – ocenio je ministar.

    Upitan može li se nešto učiniti na suzbijanju rijaliti programa na televizijama, Bratina je rekao da su te televizije „pod lupom“ Zakona o elektronskih medija i da je za njih nadležan Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ali da je u tom slučaju važna i uloga čitavog društva, porodice i škole.

    Potrebno je da se podigne nivo društvene svesti, da konzumenti tih sadržaja budu u stanju da kritički sagledaju šta gledaju i slušaju, jer samo tako mogu da shvate šta je dobro, a šta ne. Pošto mediji sami određuju šta će prikazivati, umesto da uvodimo cenzuru, bolje je da se usresredimo na obrazovanje i odgovoran pristup, uz stalan nadzor regulatora, kako bi se poštovao zakon. – kazao je ministar informisanja.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija