• Mreža integriteta: SAJ postaje lojalistička garda predsednika Republike

    Mreža integriteta Beogradskog centra za bezbednosnu politiku upozorava da je imenovanjem Igora Žmirića za komandanta Specijalne antiterorističke jedinice ova elitna formacija pretvorena u „lojalističku gardu predsednika Republike“, umesto da bude u službi svih građana.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Mreža integriteta: SAJ postaje lojalistička garda predsednika Republike
    Foto: Nova.rs

    Mreža integriteta Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) najoštrije je osudila postavljenje Igora Žmirića na mesto komandanta Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), navodeći da „ovim imenovanjem ova elitna policijska formacija prestaje da bude profesionalna snaga i postaje lojalistička garda predsednika Republike“.

    -Službovanje Igora Žmirića u Jedinici za zaštitu određenih ličnosti i objekata (JZO) obeleženo je nizom grubih, neprofesionalnih i nezakonitih postupanja prema građanima tokom protesta. – navodi se u saopštenju.

    Organizacija podseća da je Žmirić tokom avgustovskih protesta snimljen kako jednu osobu prilikom privođenja vuče za kosu, iako ona nije pružala otpor.

    -Takvo postupanje predstavlja krivično delo zlostavljanja i mučenja, za koje je zaprećena kazna zatvora do deset Godina.- ističe Mreža integriteta.

    Prema navodima BCBP-a, Žmirić je bio među pripadnicima JZO koji su u garažu Vlade Srbije priveli više studenata. Jedna od njih, Nikolina Sinđelić, kasnije je izjavila da je upravo Žmirić bio „najsuroviji u toj grupi“. Protiv njega je, pored Marka Kričke, podnela i krivičnu prijavu.

    U saopštenju se navodi i da dodatnu zabrinutost izaziva činjenica da Žmirić nosi tetovažu ruže na vratu, simbola koji je, kako podseća Mreža integriteta, „nekada označavao odanost Miloradu Ulemeku Legiji, osuđenom za ubistvo premijera Zorana Đinđića“.

    -Takav simbol nespojiv je sa vrednostima demokratije i vladavine prava.- ocenjuje organizacija.

    Mreža integriteta upozorava da je imenovanje sprovedeno bez konkursa, jer Ministarstvo unutrašnjih poslova „čestim izmenama pravilnika o sistematizaciji izbegava zakonom propisane procedure“.

    -Komandant SAJ-a mora da se bira na konkursu, kako bi se otklonile sve sumnje o ispunjenosti uslova kandidata i obezbedila profesionalnost jedinice.- dodaje se u saopštenju.

    SAJ broji oko 300 pripadnika i predstavlja jednu od najelitnijih jedinica u sistemu bezbednosti Srbije, obučenu za antiterorističke operacije i visokorizična hapšenja.

    -U trenutku kada vlast neistomišljenike i profesionalne medije etiketira kao teroriste, ovakvo imenovanje otvara vrata mogućim zloupotrebama specijalne policijske jedinice protiv građana koji mirno protestuju.- zaključuje Mreža integriteta.

     

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija