Nabavka vredna 6 miliona dinara za projektovanje rekonstrukcije dvorca Pejačević stopirana – razlog zaštita prava
Obustavljena je javna nabavka vredna 6 miliona dinara za Izradu projektne dokumentacije za rekontrukciju dvorca “Letnjikovca Pejačević“ u Jarkovcima. Razlog – zahtev za zaštitu prava.

Posle obilaska sportsko- rekreativnog centra “Leje“ oktobra 2024. godine, predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković najavila je ulaganja u turističko – sportske sadržaje u inđijskoj opštini.
-Skoro 50 miliona dinara biće izdvojeno za izgradnju trim staze u sportsko – rekreativnom centru „Leje“, kao i izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju dvorca grofa Pejačevića u Jarkovcima.- najavila je Gojković, i istakla podršku Pokrajinske vlade za sve razvojne projekte u inđijskoj opštini.
Javni poziv za “Izrada projektne dokumentacije za rekontrukciju dvorca “Letnjikovca Pejačević“ u Jarkovcima na portal Javnih nabavki objavljen je 18. januara 2025. godine, zatim 4. februara da bi 11. februara portalu bile dostavljene izmene.
-Naručilac (Opština Inđija) je Izvršio izmenu Konkursne dokumetacije u Opisu kriterijuma za kvalitativan izbor privrednog subjekta u tačkama 2.1, 3.1 i 3.3. Naručilac će produžiti rok za podnošenje ponuda. Novi rok za podnošenje ponuda je 25.02.2025. godine do 10:15h.- piše u obrazloženju.
Samo dan pre isteka roka, 24. februara podnet je zahtev predsednika Opštine Inđija Marka Gašića o stopiranju javne nabavke.
Opština Inđija je stopirala javnu nabavku vrednu čak 6 miliona dinara, koja je bila opredeljena za izradu projekta rekonstrukcije. Iako je postupak nabavke bio u toku, 25. februara 2025. godine doneta je odluka da se proces zaustavi. Prema informacijama koje je dostavila Opština, razlozi za stopiranje su povezani sa „Obaveštenjem o podnetom zahtevu za zaštitu prava”.
Ova odluka, koja dolazi od predsednika opštine Marka Gašića, ostavlja mnoge u dilemi, jer nije objašnjeno šta konkretno podrazumeva zaštita prava.
Rekonstrukcija istorijskog letnjikovca Pejačević u Jarkovcima: Inđija raspisala nabavku
U kojim slučajevima se koristi “Zahtev za zaštitu prava”
Zahtev može da podnese ponuđač, nadležno pravobranilaštvo, DRI ili Kancelarija za javne nabavke.
Odredbom člana 204. stav 4. ZJN zabranjeno je podnošenje zahteva za zaštitu prava radi ostvarenja nekog drugog cilja, a ne onog zbog kog je to pravo priznato, dok je stavom 5. propisano da se zahtevom za zaštitu prava ne može osporavati određivanje vrste postupka, sadržina javnog poziva i konkursna dokumentacija, ako su predmet osporavanja eventualni nedostaci i nepravilnosti na koje nije prethodno ukazano naručiocu na način predviđen članom 97. ZJN.
Zahtev za zaštitu prava predstavlja pravni instrument u postupku javnih nabavki, koji omogućava privrednim subjektima (kandidatima, ponuđačima) da zaštite svoja prava ako smatraju da su oštećeni zbog postupanja naručioca (ugovarača) u suprotnosti sa zakonodavstvom o javnim nabavkama. Ovaj zahtev može se podneti tokom celog postupka nabavke, osim ako zakon ne predviđa drugačije, i najkasnije 10 dana od dana objavljivanja odluke o okončanju postupka na Portalu javnih nabavki.
Zahtev se podnosi elektronskim putem, što znači da je njegovo podnošenje registrovano u trenutku kada je podnet na Portal javnih nabavki. Zahtev može podneti svaki privredni subjekt koji ima interes u dodeli ugovora ili okvirnog sporazuma i koji smatra da je zbog nepravilnosti u postupku dodele mogao biti oštećen ili bi mogao da pretrpi štetu. Takođe, u javnom interesu, zahteve mogu podnositi institucije kao što su Kancelarija za javne nabavke, Državna revizorska institucija ili nadležna pravobranilaštva.
Postupak zaštite prava je dvostepeni:
- Prethodni postupak kod naručioca: Po prijemu zahteva, naručilac je dužan da proveri da li je zahteva ispunjen procesni uslovi (kao što su plaćena taksa, blagovremenost podnošenja, aktivna legitimacija podnosioca). Naručilac može da usvoji zahtev i delimično poništi postupak ili da ga odbaci iz proceduralnih razloga.
- Postupak pred Republičkom komisijom: Ako naručilac donese rešenje koje nije u skladu sa zahtevom, postupak prelazi na Republičku komisiju koja donosi konačnu odluku na osnovu celokupne dokumentacije.
Zahtev za zaštitu prava mora sadržati ključne informacije, uključujući podatke o podnosiocu, naručiocu, specifičnom javnom nabavnom postupku i relevantnim činjenicama koje ukazuju na povrede zakona. Takođe, podnosilac mora dokazati uplatu takse za podnošenje zahteva, što je uslov za njegovu validnost.
Ukoliko se postupak zaštite prava pokrene, naručilac je obavezan da obustavi dalji tok nabavke dok se ne donese konačna odluka o zahtevu, osim ako se ne radi o pregovaračkom postupku.