Narodna poslanica ZLF-a protiv kineske fabrike u Inđiji: „Građani imaju druge prioritete“
Najava dolaska kineske kompanije Mint u Inđiju izazvala je oštre reakcije opozicije. Narodna poslanica Zeleno-levog fronta Natalija Stojmenović za IN Mediju upozorava da takve investicije ugrožavaju lokalnu poljoprivredu i ne donose boljitak građanima, već – kako kaže – „nove opasnosti“.

Predsednik opštine Inđija Marko Gašić najavio je dolazak kineske kompanije Mint Holding u Inđiju – deo investicije vredne 870 miliona evra s planom zapošljavanja 2.200 radnika. Prethodno je već najavljeno otvaranje pogona u Leskovcu i Ćupriji u vrednosti od dodatnih 950 miliona evra.
– Kada dovedete takvu jednu kompaniju, može u potpunosti da promeni način života mnogih ljudi koji su zarađivali ovde od poljoprivrede. Država ne pomaže malim proizvođačima, nego otimaju zemljište koje se zatim prenamenjuje u građevinsko i dovoze kineske investitore. – upozorava Stojmenović.
Narodna poslanica podseća da Srbija ima već dosta iskustava sa kineskim investitorima.
– Investirano nije da bi građani živeli bolje, već da bi plaćali veće zdravstvene usluge. Bojim se da bi se to moglo ponoviti i u Inđiji.
Stojmenović ističe da Inđija već ima ozbiljne probleme: nedostatak specijalista u Domu zdravlja, dugi redovi za usluge, divlje deponije, i neefikasan sistem vodosnabdevanja.
– Uverena sam da građani Inđije smatraju da postoje drugi prioriteti.
Dodaje da ove investicije i subvencije koje ih prate često služe SNS-u kao međunarodni PR.
– Svaka nova kineska investicija predstavlja neku vrstu usluge koju SNS radi da bi imao sa kim da razgovara na međunarodnom nivou.
Iako se uskoro očekuje javna rasprava o projektu, Stojmenović izražava skepsu u njenu efikasnost.
– Nažalost, nisam sigurna da javne rasprave služe da građani poruče da nešto ne žele. Vlasti ih koriste da proguraju korupciju, ne interese građana.
Ipak, poziva građane Inđije da učestvuju, jer je to način da se suprotstave vlasti.
Na kraju, kritikovala je narodnog poslanika sa teritorije opštine Inđija, Marjana Rističevića, koji je, kako kaže, bogatstvo gradio na poljoprivredi.
– Nikad nisam čula da kaže zašto menjamo poljoprivredno zemljište u građevinsko u Inđiji.
Podsetimo, na sednici Skupštine opštine Inđija, održanoj 14. jula, odbornici su usvojili predlog Odluke o izradi Plana detaljne regulacije za izgradnju Naprednog centra za mobilnost Srbija.
Plan predviđa obuhvat površine od oko 420 hektara, na prostoru koji uključuje poljoprivredno i građevinsko zemljište, kao i deonicu državnog puta A1 (E75), čime se stvaraju prostorni i infrastrukturni uslovi za dolazak nove investicije.
Plan se izrađuje sa ciljem definisanja uslova za izgradnju i uređenje ovog strateškog projekta, kao i za zaštitu životne sredine i kulturnih dobara, a biće finansiran od strane kineske kompanije Minth Automotive Parts Balkan DOO iz Loznice, koja već ima proizvodne pogone u Srbiji i zapošljava oko 4.000 radnika.