• NIS se priprema za američke sankcije: Isplaćuje martovske plate u pokušaju da preduhitri moguće probleme

    NIS je dao nalog za isplatu i martovske plate zaposlenima u nastojanju da preduhitri moguće probleme zbog zatvaranja računa u bankama, uoči 27. februara kada na snagu stupaju američke sankcije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    NIS se priprema za američke sankcije: Isplaćuje martovske plate u pokušaju da preduhitri moguće probleme
    Foto: IN Medija

    Ove informacije prenosi Nova ekonomija, koja navodi da, kako stvari sada stoje, NIS neće otpuštati radnike, a kako će se poslovanje odvijati, pa i na pumpama, te kako će se isplatiti dospeli krediti, verovatno će u narednim danima biti tema broj jedan za bankarski sektor i sve upletene strane.

    Podsetimo, NIS je ove nedelje pre roka isplatio februarsku platu, a sada je odlučio da hitno isplati i martovske zarade.

    Kompanija se priprema za predstojeće gašenje računa u narednim danima. Prema najnovijim informacijama, pojedine banke su u međuvremenu odlučile da ipak sačekaju 27. februar, nadajući se razrešenju u poslednji čas, dok neke sada razmatraju da NIS-u ipak omoguće da vrši domaći platni promet i posle tog datuma. S druge strane, bar jedna banka već je zatvorila račune ove naftne kompanije.

    Pošto su Sjedinjene Države objavile sankcije ka ruskom Gaspromu u januaru, i srpska vlada i transporter nafte JANAF su tražili odlaganje primene sankcija ili čak i izuzeće.

    Srpska vlada je za sada samo rekla da radi na ovom problemu i da je snabdevanje prioritet, američka strana se nije oglašavala. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je kratko rekao da su „Rusija i Srbija dogovorile nastavak saradnje u oblasti energetike„.

    Za razliku od svetske političke scene, u Srbiji se ipak na terenu zahuktava situacija, jer se čini da će banke zaista početi da primenjuju sankcije ka NIS-u i to do 27. februara, kada je i rok da one stupe na snagu. Prema rečima našeg sagovornika koji je upoznat sa situacijom, neke banke neće krenuti da primenjuju sankcije, a neke će i malo produžiti rok, piše Nova ekonomija.

    Problem će, kako se navodi, biti dospeće kredita koje sada treba vratiti.

    -Sve veće banke su proglasile kredite za NIS dospelim za naplatu. Verujem da će država morati nešto da uradi po tom pitanju. U pitanju je oko 500 miliona evra kredita NIS-a.- navodi sagovornik Nove ekonomije.

    Udeo i NIS-u je 2008. godine prodat Gaspromu za 400 miliona evra. Većinski vlasnik je PJSC Gazprom Neft u visini od 50 odsto i PAO Gazprom od 6,2 odsto. Republika Srbije drži 29,9 odsto ove kompanije i ostatak akcija je u vlasništvu banka, osiguravajućih društava i drugih firmi.

    U vlasništvu fizičkih lica je 10,3 odsto akcijskog kapitala NIS-a, prema podacima Centralnog registra za hartije od vrednosti.

    Prema pisanju medija, država je pokušala po izbijanju rata u Ukrajini da otkupi svoj udeo u kompaniji, ali ni tada ni sada ruske vlasti ne daju naznake da bi to moglo i da se ostvari. Sa svoje strane američka administracija još uvek nije odgovorila ništa o zahtevima za produženje roka ili izuzeće koje su tražili i političari iz Beograda, ali i JANAF, čijim naftovodom se jedino Srbija i snabdeva.

    U međuvremenu su vlasti u Srbiji odlučile da barem omoguće koliko-toliko nesmetano funkcionisanje firme, ali i da obezbede zalihe. Kako navodi još jedan naš izvor, koji želi da ostane anoniman, država je od NIS-a tražila da prebaci veće količine goriva u državna skladišta kako bi se obezbedilo nesmetano snabdevanje prioritetnih korisnika.

    NIS za sada ne planira nikakve otkaze, odlučeno je da se isplati i martovska plata radnicima unapred i da će probati da to sprovede što pre, koliko danas. Takođe, razmatra se i da li postoje mogućnosti da se isplate i dodatna sredstva u vidu regresa ili na drugi način.- objašnjava drugi sagovornik ovog lista.

    Kako se navodi, osim što ostaju otvorena pitanja poslovanja NIS-a u narednom periodu, kompanija se kotira i na Beogradskoj berzi, gde se u decembru i zadužila u obliku obveznica 1,87 milijardi dinara.

    Mnoga pitanja će u narednim danima verovatno dobiti odgovor, kao na primer: ko će plaćati i servisirati sva dugovanja kompanije koja stižu na naplatu, koje banke će nastaviti da sarađuju sa NIS-om, kako će se snabdevati naftom i da li će biti novih vlasnika naftnog giganta.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky

    Tagovi:

  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija