• Novinaru FAR-a instaliran špijunski softver dok je policija u Pirotu bila u posedu njegovog telefona

    Amnesty International objavio je izveštaj pod nazivom „DIGITALNI ZATVOR – NADZOR i represija civilnog društva u Srbiji“, u kojem je detaljno prikazano kako srpske vlasti koriste digitalne tehnologije za nezakonito praćenje novinara i aktivista.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Novinaru FAR-a instaliran špijunski softver dok je policija u Pirotu bila u posedu njegovog telefona
    Foto: Pixabay

    Među žrtvama ovog digitalnog nadzora je i Slaviša Milanov, novinar portala FAR iz Dimitrovgrada.

    Prema izveštaju, krajem februara ove godine, Milanov i urednik FAR-a, Petar Videnov, zaustavljeni su od strane saobraćajne policije na ulazu u Pirot. Slaviša je odveden u Policijsku upravu, gde su mu oduzeti mobilni telefon i lične stvari, dok je zadržan više od dva sata. Iako su njegovi rezultati testiranja na psihoaktivne supstance i alkohol bili negativni, telefon mu nije vraćen sve dok ga nisu ispitivali bez jasnog zakonskog osnova. Nakon što su mu vratili uređaj, Milanov je primetio da su aplikacije poput Wi-Fi i mobilnih podataka bile isključene, što je izazvalo njegovu sumnju da je telefon hakovan. Obratio se Sigurnosnoj laboratoriji Amnesty International i novinarskim udruženjima NUNS i NDNV.

    Amnesty International je otkrio da je tokom postupka korišćen forenzički alat kompanije Cellebrite, poznat po upotrebi za ekstrakciju podataka sa mobilnih uređaja. Štaviše, istraživanje je pokazalo da je na Milanovom telefonu pronađen špijunski softver „NoviSpy“, koji omogućava daljinsko praćenje i aktiviranje mikrofona i kamere. Ovaj softver je instaliran dok je srpska policija imala Milanov telefon u posedu, što ukazuje na kršenje zakonskih procedura.

    Izveštaj takođe otkriva da su špijunski alati kao što su Pegasus (kompanija NSO Group) i NoviSpy korišćeni kako bi se targetirali novinari, aktivisti i članovi civilnog društva u Srbiji. U dokumentu se navodi da je NoviSpy manje tehnički napredan od Pegasusa, ali ipak predstavlja ozbiljan alat za nadzor i prikupljanje ličnih podataka.

    Kako prenosi portal FAR, Amnesty International je ukazao na ozbiljan problem s operativnom bezbednošću i zloupotrebom špijunskih tehnologija, koje omogućavaju nesmetan nadzor od strane Bezbednosno-informativne agencije Srbije (BIA) i policije. U izveštaju se navodi da je špijunski softver povezan sa IP adresama povezanim sa BIA-om, čime se sugeriše da su srpske vlasti direktno odgovorne za ove nezakonite prakse.

    Amnesty International poziva Srbiju da odmah prestane sa upotrebom ovih invazivnih tehnologija, sprovede nezavisnu istragu o svim slučajevima nezakonitog nadzora i obezbedi mehanizme zaštite ljudskih prava, uključujući pravo na privatnost i slobodu izražavanja.

     

    Share fondacija traži obustavu nezakonite upotrebe špijunskih softvera u Srbiji

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Preminula Gorica Gajević

    Nekadašnja generalna sekretarka Socijalističke partije Srbije, Gorica Gajević preminula je danas u 67. godini, saopštio je predsednik SPS-a Ivica […]