NUNS: Stanje slobode medija u Srbiji alarmantno – novinari bez zaštite, REM bez Saveta
Na Međunarodni dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) upozorilo je da je stanje medijskih sloboda u Srbiji „alarmantno“ i da se dodatno pogoršalo tokom protekle godine.

U saopštenju se ističe da su međunarodni izveštaji, ali i domaći podaci, potvrdili višegodišnji negativan trend, uz gotovo potpuno odsustvo institucionalne zaštite novinara i medijskih radnika.
Pozivajući se na najnoviji izveštaj Reportera bez granica, NUNS navodi da je globalno stanje medijskih sloboda prvi put okarakterisano kao „teška situacija“, dok je ocena Srbije dodatno pala i iznosi svega 53,55 poena – najniži rezultat za našu zemlju u poslednje 23 godine.
Iako se Srbija na listi Svetskog indeksa slobode medija formalno pomerila naviše za dva mesta, NUNS upozorava da to nije rezultat napretka, već pogoršanja situacije u drugim zemljama.
–U atmosferi političke polarizacije, novinari su mete napada i institucionalne opstrukcije. Regulatorno telo REM ne reaguje, a novinari često nemaju pristup sagovornicima iz vlasti ni ključnim informacijama. – navodi se u saopštenju.
Zabrinjava i izveštaj organizacije MFRR, izrađen nakon misije u Srbiji, koji beleži najviši nivo napada na novinare u poslednjih nekoliko decenija. Novinari su, prema ovom izveštaju, mete špijuniranja, političkih kampanja blaćenja, pretnji smrću i fizičkih napada, dok nadležne institucije ostaju nemoćne ili nezainteresovane da reaguju.
Prema podacima NUNS-a, u 2024. godini zabeleženo je 166 slučajeva napada i pritisaka na novinare, uključujući 17 fizičkih. U samo prva četiri meseca 2025. godine evidentirano je još 116 incidenata, među kojima je 13 fizičkih napada. Samo jedna osuđujuća presuda doneta je u ovom periodu, upozorava NUNS.
Pored napada, novinari se sve češće suočavaju sa SLAPP tužbama, odnosno tužbama koje služe zastrašivanju i ekonomskom iscrpljivanju medija. Do sada je u 2024. godini podneto najmanje 22 takve tužbe.
NUNS ističe da je i sistem sufinansiranja medijskih sadržaja i dalje duboko kompromitovan. Komisije koje odlučuju o dodeli sredstava biraju se netransparentno, a veći deo novca i dalje odlazi medijima bliskim vlasti, dok se smanjuje finansiranje kroz konkurse i povećava izdvajanje za direktne ugovore.
Poseban problem predstavlja stanje u Regulatornom telu za elektronske medije (REM), koje već mesecima funkcioniše bez Saveta. NUNS podseća da je prethodni konkurs za izbor članova REM-a bio opterećen netransparentnošću i političkim pritiscima, što je rezultiralo povlačenjem nezavisnih kandidata, dok ni novi konkurs, raspisan krajem aprila, ne uliva poverenje u pravičnost procesa.
–Nedovoljna nezavisnost javnih medijskih servisa dodatno ugrožava poverenje građana u objektivno informisanje i onemogućava ostvarivanje njihove ključne uloge – da budu kontrolori vlasti. – navodi NUNS.
Povodom 3. maja, Međunarodnog dana slobode medija, NUNS poziva institucije, međunarodne organizacije i širu javnost da ozbiljno shvate dubinu problema i hitno preduzmu mere za zaštitu novinara i slobodu izražavanja.
–Bez nezavisnih medija, nema ni demokratije. – zaključuje se u saopštenju.