Pad plafona kao metafora: Sedmi slučaj urušavanja u godini dana
U gimnaziji u Bečeju se pre dva dana obrušio malter sa plafona.

To je poslednji u nizu sličnih incidenata, kada su tavanice širom Srbije, i to uglavnom u nedavno rekonstruisanim javnim objektima, padale i povređivale ljude.
Sve ukazuje na to da je urušavanje posledica sistemske neodgovornosti, nestručnosti i korupcije, piše Nova ekonomija. Najveći broj slučajeva obrušenih plafona bio je u obrazovnim ustanovama – srednjim i osnovnim školama, ali i predškolskim ustanovama.
Samo od početka godine zabeleženo je bar sedam ovakvih slučajeva.
Februar 2025.
Osnovna škola „Slobodan Bajić Paja“
Tokom časa u Osnovnoj školi „Slobodan Bajić Paja“ u Pećincima obrušio se deo maltera sa zida na dve učenice.
U maju 2024. godine predsednik opštine Pećinci, Siniša Đokić, najavio je rekonstrukciju ove škole. Naglasio je da je reč o investiciji vrednoj 440 miliona dinara i da će, kada radovi budu završeni, ova škola biti jedna od najmodernijih u Srbiji, te da će učenici koji je pohađaju imati mnogo bolje uslove nego njihovi vršnjaci u većim sredinama.
April 2025.
OŠ „Karađorđe“ kod Rače i OŠ „Dušan Jerković“ u Užicu
Tokom noći u Osnovnoj školi „Karađorđe“ u Saranovu kod Rače srušio se plafon u trenutku kada niko od dece ili zaposlenih nije bio prisutan. Plafon koji je pao rekonstruisan je, baš kao i cela zgrada, četiri meseca ranije.
Poslednji dokument koji je objavljen u bazi podataka o gradnji, odnosno Centralnoj evidenciji objedinjene procedure, zapravo je rešenje kojim su na zgradi te sanacije odobreni radovi. Izdat je 4. novembra 2024. godine, međutim, potvrde o završetku sanacije objekta nema.
Među firmama koje su radile rekonstrukciju bila je, između ostalih, jedna od firmi Marka Bosanca, biznismena iz Novog Sada bliskog Srpskoj naprednoj stranci.
Istog meseca, u toaletu Osnovne škole „Dušan Jerković“ u Užicu obrušila se gipsana ploča natopljena vodom na dečaka. Dečak nije bio povređen, a ova informacija je došla do javnosti putem Zeleno-levog fronta.
Pored ovog, početkom školske godine obrušio se još jedan deo fasade u istoj školi.
Maj 2025.
Bežanijska kosa, Gradska uprava u Prokuplju, Gimnazija u Bečeju
Tokom prvomajskih praznika došlo je do incidenta u KBC „Bežanijska kosa“ kada je deo plafona pao na medicinsku sestru koja je zadobila lakše povrede. Kasnije se oglasila KBC Bežanijska kosa da objasni da „nije pao plafon već se otkačila vođica kablova u prostoriji koja se ne koristi“.
KBC „Bežanijska kosa“ je u saopštenju preusmerila odgovornost na medicinsku sestru navodeći da je „medicinska sestra i pored upozorenja dežurnih lekara i službe obezbeđenja da ne ulazi u prostoriju samoinicijativno, bez naloga i bez potrebe obavljanja radne obaveze, odlučila da uđe i tom prilikom zadobila lakše povrede“. Kako kažu, nakon povrede ona nije otvorila bolovanje.
Deo plafona na ulazu u zgradu Gradske uprave u Prokuplju takođe je pao u maju. Incident se dogodio u nedelju kada je zgrada bila zatvorena za građane, tako da povređenih nije bilo.
Brzo nakon toga, urušio se i plafon u ulici Palmira Toljatija, pored vrtića „Maja“. Vrtić „Maja“ je inače, jedna od najvećih predškolskih ustanova u tom delu grada.
Najnoviji slučaj se desio pre dva dana kad se obrušio deo plafona u Gimnaziji u Bečeju tokom časa.
Sva ova urušavanja jesu indikator sistemske neodgovornosti kao i lošeg upravljanja. Pored očiglednog problema izgradnje, urušavanja ukazuju na društveni, ekonomski i politički problem zbog neodgovornog planiranja, kao i netransparentnog trošenja javnog novca.
Najveći broj slučajeva se upravo dešava u objektima koji su nedavno rekonstruisani.