• Plaćaćemo „Muzički dinar“ na mobilne telefone i televizore?

    Mobilni telefon, ali i laptop i desktop računari, kao i tableti od sada su na listi uređaja za koje postoji obaveza plaćanja posebne naknade po osnovu autorskih i srodnih prava. Pojednostavljeno rečeno – i na ove tehničke uređaje plaćaće se „muzički dinar“, odnosno autorske naknade. Za sada je sigurno samo da će naknadu plaćati proizvođači […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Plaćaćemo „Muzički dinar“ na mobilne telefone i televizore?

    Mobilni telefon, ali i laptop i desktop računari, kao i tableti od sada su na listi uređaja za koje postoji obaveza plaćanja posebne naknade po osnovu autorskih i srodnih prava. Pojednostavljeno rečeno – i na ove tehničke uređaje plaćaće se „muzički dinar“, odnosno autorske naknade. Za sada je sigurno samo da će naknadu plaćati proizvođači i uvoznici. U kom procentu – još nije poznato, piše N1.

    Vlada Srbije usvojila je dopune i izmene Uredbe o utvrđivanju liste tehničkih uređaja i predmeta za koje postoji obaveza plaćanja posebne naknade nosiocima autorskog i srodnih prava.  Nova uredba je 21. aprila objavljena u Službenom glasniku i na snagu stupa osam dana od dana objave.

    Izmenama se broj uređaja na koje se odnosi ova uredba uvećava, pa su na spisku sada i: uređaji sa integrisanim hard diskom – desktop računari, laptopovi, TV sa hard diskom, DVD plejer sa mogućnošću snimanja i sa hard diskom, Blu-ray plejer sa mogućnošću snimanja i sa hard diskom, zatim tableti, ali i – pametni telefoni.

    “Razvijajmo svest” kao u drugim državama

    U Organizaciji muzičkih autora Srbije SOKOJ za N1 kažu da je plaćanje takozvane posebne naknade koju plaćaju uvoznici i proizvođači uređaja i praznih nosača zvuka slike i teksta uobičajeno u većini država Evropske unije, pa i u našem okruženju.

    – Reč je o zemljama u kojima postoji razvijena svest o autorskom i srodnim pravima, pa se ova naknada naplaćuje već decenijama unazad – ističu u SOKOJ.

    Ta praksa, navode u ovoj organizaciji, postoji duže vreme i u Srbiji.

    – Dopuna liste, koju je svojom Uredbom donela Vlada, praktično znači da je lista osavremenjena i da su na nju dodati novi uređaji i prazni nosači zvuka slike i teksta – navode u SOKOJ.

    Ceh ipak plaćamo mi?

    Obveznici plaćanja ove naknade su uvoznici i proizvođači uređaja i nosača zvuka, slike i teksta.

    – U ovom trenutku SOKOJ nema i ne može da ima informaciju da li će obveznici plaćanja ove naknade, istu prevaliti na krajnjeg kupca ili će svoj dodatni trošak, a u vezi sa ovom svojom obavezom, pokriti iz sopstvene zarade – naveli su u SOKOJu.

    Iako tarifa za uređaje dodate u novu uredbu još nije objavljena, ako je sudeći po važećem propisu – mogli bismo da očekujemo da naknada bude jedan odsto.

    POGLEDAJTE JOŠ:

    https://multisite.radio021.rs/inmedija2/stize-jeftiniji-netflix-paket/

    Radovan Nikolić (IN Medija)

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Preminuo pisac Radoslav Petković

    Pisac, kolumnista i dobitnik brojnih književnih nagrada Radoslav Petković, preminuo je u 72. godini, saopštilo je Srpsko književno […]