Raspisana poternica za šestoro aktivista STAV-a, određen im pritvor u odsustvu
Viši sud u Novom Sadu raspisao je poternicu za šestoro studenata i aktivista iz organizacije STAV koji se nalaze van zemlje, a sumnjiče se za napad na ustavno uređenje.

Kako je potvrđeno iz Višeg suda za 021.rs, njima je, u odsustvu, određen i jednomesečni pritvor.
Studentima i aktivistima Pokreta slobodnih građana krivično delo napad na ustavno uređenje stavljeno je na teret nakon što su mediji bliski vlasti objavili njihov privatni razgovor koji je navodno snimala Bezbednosno-informativna agencija (BIA).
U prisluškivanom razgovoru učestvovalo je ukupno 12 osoba, a nekoliko dana nakon emitovanja, njih šestoro je privedeno.
U pritvoru su Lazar Dinić, Marija Vasić, Mladen Cvijetić, Davor Stefanović, Lado Jovović i Srđan Đurić.
Ostalih šestoro aktivista u vreme emitovanja videa nalazilo se van zemlje, odnosno u Dubrovniku gde su učestvovali na tribini o studentskim protestima u Srbiji.
Reč je o Mili Pajić, Branislavu Đorđeviću, Anji Pitulić i Jovanu Dražiću, kao i o Doroteji Antić i Dejanu Bagariću.
U njihovom odsustvu, svima su pretreseni stanovi u kojima žive, a sada im je određen i pritvor do 30 dana u odsustvu.
Branioci 12 studenata i aktivista zatražili su od sudije za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu da iz spisa predmeta izdvoji dokaze koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom, te da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora.
Inače, više od 100 organizacija civilnog društva iz Srbije je protestovalo jer je taj audio snimak, pre nego u pravosudnim organima, završio u medijima, koji su odmah i „presudili“ da je u pitanju „terorizam i rušenje države“, što su kasnije ponovili i najviši zvaničnici Srbije, a što se potom našlo i u krivičnoj prijavi.
Organizacije civilnog društva su poručile da se radi o političkom progonu neistomišljenika.
Pripadnicima organizacije STAV do sada, mesecima unazad, upućeno je na hiljade najtežih pretnji uključujući i brojne pretnje smrću, a oni su, takođe mesecima, neprestano na meti tabloidne kampanje linča.
–Država nema pravo da zloupotrebljava bezbednosne strukture za tajno prisluškivanje s ciljem političkog progona. U predistražnom postupku, grupa se tereti za rušenje ustavnog poretka. Takva kvalifikacija je neprihvatljiva jer grupa nije preduzela nijednu aktivnost u pravcu ostvarivanja pomenutih spornih reči iz razgovora. – navele su organizacije civilnog društva.