Ristić: Ministarstvo se neće baviti istragama prisluškivanja, ali prati situaciju
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija (MIT) Srbije predstavilo je danas godišnji izveštaj rada u kojem prikazuje umanjen broj napada na novinare, veće iznose za sufinansiranje medija, rezultate učešća u humanitarnim akcijama i uspehe u oblasti telekomunikacija kojima se „dive i razvijenije zemlje“.
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić najavio je na konferenciji za novinare nastavak dijaloga unutar medijske zajednice i istakao da će sledeće godine kroz projektno finansiranje medija biti izdvojeno najviše novca do sada – 515 miliona dinara.
Upitan zašto se Ministarstvo informisanja i telekomunikacija nije oglasilo nakon što je dokazano da su novinari prisluškivani preko softvera i aplikacija za praćenje poziva i poruka, Ristić je odgovorio da MIT prati tu situaciju i čeka da se sprovede adekvatna istraga, ali da MIT nije policija, a ni tužilašvo, te se stoga ne bavi istragama i kažnjavanjem.
Državni sekretar zadužen za oblast informisanja Miloš Garić rekao da će Ministarstvo informisanja i telekomunikacija povećati naredne godine iznos sredstava za sufinansiranje medija za 180 miliona dinara, što je, kako je rekao, oko 50 odsto više u odnosu na ovu godinu.
Garić je rezultate Ministarstva informisanja i telekomunikacija tokom 2024. godine nazvao rekordnim uspehom.
Prema njegovim rečima, u ovoj godini ostvarena je dobra komunikacija sa lokalnim medijima kojima je finansijska podrška Ministarstva dragocena.
Garić je najavio formiranje informacionog sistema za raspisivanje konkursa za sufinansiranje medijskih projekata koji će početkom naredne godine biti na raspologanju svim zainteresovanim medijima.
Kako je naveo, taj sistem će obezbediti lakši pristup konkursima koje raspiše Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, a prvi će biti objavljeni već početkom 2025. godine.
Govoreći o zaštiti novinara, Garić je rekao da je to jedan od priorieta i dodao da je tokom 2024. godine zabeležen manji broj napada na novinare nego prethodne godine.
Ministarstvo kulture najavilo je i pokretanje procedure za obnavljanje licenci za 2G, 3G i 4G mobilnu mrežu.
–Cela procedura oko ovih mreža obuhvata i međunarodne aukcije i ja očekujem da će sve biti završeno do sredine 2025. godine. – rekao je ministar.
Ristić je istakao da je Ministarstvo učestvovalo i u humanitarnim akcijama, o kojima „ne govori mnogo“, ističući da su donirane knjige i naučna sredstva za svratišta i organizacije kojima je ta vrsta pomoći bila najpotrebnija.
Državni sekretar zadužen za oblast telekomunikacija Milan Dobrijević istakao je da su tokom 2024. godine ostvarili odlične rezultate u oblasti telekomunikacija i da je Srbija među pet zemalja u Evropi koja je uspela da uvede internet u sve učionice, čak i u one u najzabačenijim delovima zemlje.
Kako je naveo, jedan od prioriteta je uvođenje CBS poruka u sistem „Pronađi me“, koje će se uz zvučni signal pojavljivati na ekranima mobilnih telefona čim se ostvare uslovi za aktiviranje sistema za brzo pronalaženje nestale dece.