• RSF: Srbija u prividnom napretku – sloboda medija na najnižem nivou u poslednje dve decenije

    Iako se Srbija na najnovijem Svetskom indeksu slobode medija Reportera bez granica (RSF) za 2025. godinu formalno pomerila za dve pozicije naviše i sada zauzima 96. mesto od 180 zemalja, predstavnici ove međunarodne organizacije ocenjuju da je reč o „iluzornom napretku“.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    RSF: Srbija u prividnom napretku – sloboda medija na najnižem nivou u poslednje dve decenije
    Foto: Pixabay

    Predstavnik RSF-a za EU i Balkan Pavol Salai upozorava da se sloboda medija u Srbiji i dalje pogoršava i da je pad ukupne ocene, sa 54,47 na 53,55 poena, najniži rezultat Srbije u poslednje 23 godine otkako se vodi indeks. U regionu EU–Balkan, Srbija i dalje zauzima pretposlednje mesto.

    Napredak Srbije više je posledica pada drugih zemalja, uključujući i Kosovo, nego stvarnog poboljšanja. – izjavio je Salai, ocenjujući da je pad sloboda izazvan političkim i pravnim pritiscima vlasti, uključujući političke napade, SLAPP tužbe i policijsku represiju nad novinarima.

    U godišnjem izveštaju RSF navodi se da su novinari u Srbiji redovno mete napada političara i provladinih medija, posebno tokom perioda političkih tenzija i protesta. Regulatorno telo za elektronske medije (REM), na koje vlast ima direktan uticaj, prema oceni RSF-a, nije pokazalo volju da zaštiti slobodu izražavanja.

    Zabrinjava i sve izraženija autocenzura među novinarima, dok novim zakonima još uvek nije izmeren konkretan učinak na stanje medijskih sloboda. Pravna nesigurnost dodatno je pojačana oslobađajućom presudom bivšim obaveštajcima optuženim za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, što RSF ocenjuje kao primer nekažnjivosti zločina nad novinarima.

    Ekonomski pritisci postali su ključna pretnja slobodi medija.

    Većina medija u Srbiji zavisi od oglašavanja i netransparentnih državnih subvencija, kojima upravlja politička elita. Medijski pluralizam ugrožen je koncentracijom vlasništva, a pristup resursima često je uslovljen uređivačkom podobnošću.

    RSF posebno ističe rodno zasnovane napade na novinarke, kao i kontinuirano neetičko izveštavanje provladinih tabloida o nasilju nad ženama i manjinama. Bezbednosna situacija dodatno je pogoršana izveštajima o nezakonitom nadzoru novinara, uključujući hakovanje telefona od strane bezbednosnih službi.

    Kao poseban primer zastrašivanja kritičkih glasova, RSF navodi upad policije u prostorije organizacije CRTA, koja vodi portal Istinomer. Istovremeno, prema navodima Salaja, pokušaji javnog servisa da izveštava nezavisnije nailaze na snažno protivljenje vlasti.

    Ovakve prakse podsećaju na autoritarne metode iz 1990-ih. – upozorava Salai.

    Na globalnom nivou, RSF ocenjuje da je 2025. godina donela najteže uslove za slobodu medija u istoriji ovog indeksa, pri čemu je ekonomski pritisak, uz fizičke napade, postao vodeći oblik ugrožavanja novinarskog rada.

    Uprkos svemu, Salai ukazuje na značajnu otpornost nezavisnih medija u Srbiji tokom 2024. godine, zahvaljujući, kako navodi, podršci građana.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Grad Beograd: 3. maja spremite osmeh

    Grad Beograd je na svom zvaničnom portalu (beograd.rs) najavio za predstojeći vikend subotu i nedelju 3. i 4. maja, bogat, zabavan i veseo kulturno-umetnički program, za celu porodicu, na mnogim […]