Transparentnost Srbija: Ne znamo ko je organizator skupa u Beogradu, institucije ćute
Organizacija Transparentnost Srbija (TS) je saopštila da nije jasno ko je zvanični organizator tekućeg trodnevnog političkog skupa vlasti „Ne damo Srbiju“ u Beogradu.

To otežava primenu Zakona o finansiranju političkih aktivnosti i Zakona o sprečavanju korupcije, a informaciju o tome nisu objavila ni Agencija za sprečavanje korupcije koja je nadležna za kontrolu primene tih propisa, niti Ministarstvo unutrašnjih poslova.
TS navodi da se time Srbija dodatno udaljila od preporuka Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), koja je u junu tražila da se „preduzmu mere kojima bi se obezbedila odvojenost države i stranke, kao i nepristrasnost javne uprave tokom (političkih) kampanja“.
Najveći deo plaćene promocije ovog skupa ne vrše registrovane političke stranke ili udruženje ‘Pokret za narod i državu’, već Centar za društvenu stabilnost, takođe registrovan kao udruženje, kaže TS.
–Iako su javni funkcioneri uglavnom vodili računa da pozive na ovaj događaj ne upućuju preko svojih službenih adresa, to pravilo su prekršili pojedini ministri i predsednici opština. – rečeno je dalje.
Sudeći po najavi ministra finansija Siniše Malog, na tom skupu će biti organizovano predstavljanje lokalnih samouprava i „Poštanske štedionice“ što bi takođe predstavljalo zloupotrebu javnih resursa, piše u saopštenju.
TS dodaje da je nejasno i po kojem osnovu su angažovana pojedina javna preduzeća, među kojima beogradska JP „Parking servis“ i JP „Vodovod i kanalizacija“.
Ukazuje se da se Vlada Srbije u okviru Reformske agende obavezala da će do kraja godine usvojiti zakone kojim bi se ispunile sve ključne preporuke Venecijanske komisije i ODIHR. U tom slučaju, Srbija bi stekla pravo na oko 27,17 miliona evra pomoći iz Plana Razvoja EU.
–Nisu usvojeni propisi koji bi obuhvatili sve vidove zloupotrebe javnih resursa i jasnije razdvojili partijsko-političke aktivnosti od državničkih. Štaviše, ključne institucije, koje bi trebalo da obezbede primenu postojećih pravila (javno tužilaštvo i Agencija za sprečavanje korupcije) i dalje to ne čine. Razlika između državnog i partijskog se dodatno zamagljuje time što trenutno partije na vlasti svoje ključne promotivne aktivnosti ne sprovode pod svojim obeležjima, već kroz izjave i najave državnih funkcionera koje promovišu novi politički pokret, predstavljajući sve to kao ‘odbranu države. – piše TS.
Ta organizacija navodi da institucionalni mehanizmi „ne funkcionišu čak ni u situacijama koje su pravno daleko jednostavnije“, za šta je primer skup u proleće 2023. godine pred Domom Narodne skupštine pod nazivom „Srbija nade“.
–Iako je nesumnjivo potvrđeno da je organizator skupa 26. maja 2023. godine bila Srpska napredna stranka (SNS) i da je reč o skupu koji je podrazumevao višemilionske troškove, dve godine kasnije je i dalje nepoznato da li su ti troškovi evidentirani, a u stranačkom godišnjem finansijskom izveštaju SNS za 2023. se taj skup ne pominje. – navodi se.
Uz to, Agencija za sprečavanje korupcije, i pored toga što je rok za sprovođenje kontrole istekao u februaru 2025. godine, i dalje nije objavila svoje nalaze za devet političkih subjekata, među kojima je i SNS, piše u saopštenju.