• Trg Sloboda: Milionska investicija, uništeno zelenilo i probijeni rokovi

    U nerednih 10 do 15 dana najavljen je završetak radova na rekonstrukciji Trga Sloboda. Rekonstrukciju ovog trga pratila su višegodišnja obećanja, milionska cena radova, uništavanje stabala i probijeni rokovi završetka istih.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Trg Sloboda: Milionska investicija, uništeno zelenilo i probijeni rokovi
    Foto: IN Medija

    Radovi na potpunoj rekonstrukciji inđijskog trga Sloboda biće završeni za 15 dana kada se očekuje i svečano otvaranje, najavio je danas predsednik opštine Inđija Marko Gašić.

    Gašić je naveo da su pri kraju „grubi radovi“ na rekonstrukciji trga Sloboda i da nakon toga slede finese u uređivanju.

    -U narednih 10 do 15 nadana nam sledi postavka drveća i zatim možemo da se pripremamo za otvaranje.- kazao je Gašić.

    Radovi na rekonstrukciji takozvanog „parkića kod Gimnazije“ počeli su 13. maja. Cena radova na rekonstrukciji ovog dela Trga Slobode su 129,3 miliona dinara dok je navedeni rok završetka radova 120 dana odnosno prema Ugovoru parkić je trebao biti gotov u ponedeljak 26. avgusta 2024. godine, što znači da je rok za završetak radova probijen za više od mesec dana. Garantni rok za izvedene radove, prema ugovoru, je dve godine od primopredaje radova.

    Ugovor za rekonstrukciju Trga Sloboda (parkić kod Gimnazije) dodeljen je grupi privrednih subjekata iz Valjeva GP Kompresor ING doo, GPD Kej doo i Elektrovolt doo.

    Stručna komisja utvrdila je da ponuđači ispunjavaju kvalitativne uslove i tražene kriterijume za izođenje radova.

    Ugovorom je predviđeno da se uplati avans od 20% od ukupne ugovorene vrednosti bez obračunatog PDV, u roku od 45 dana uz uz važeću bankarsku garanciju za povraćaj avansnog plaćanja. Predviđeni rok za završetak radova je 120 dana odnosno 4 meseca sa garantnim rokom od dve godine. Garantni rok podrazumeva garanciju izvedenih radova u trajanju od 24 meseca od završetka primopredaje radova a koji se konstatuje zapisnikom overenim od strane predstavnika ponuđača i naručioca.

    Projektom je bilo predviđeno da centralni park sadrži nove klupe, javnu rasvetu i prateći sadržaj, akođe, projektom je predviđena fontana dimenzija 15×7 metara, koja će se nalaziti u centralnom delu trga. Fontana će, kako je tada navedeno, biti jedinstvena po tome što će se u njenom središtu nalaziti dva stabla bora.

    Foto: privatna arhiva D.G

    Koliko se čekalo na rekonstrukciju i šta je sve obećano

    Lokalna vlast je 2018. godine pompezno najavila rekonstrukciju Trga Slobode (parkić kod Gimnazije) rekavši da će to biti jedan od najlepših trgova, sa fontanom, u Sremu.

    Od sredine 2018. godine, kada je izrađen projekat za obnovu parkića kod Gimnazije. Osim konstantnog menjanja rokova za početak radova, menjale su se i cene rekonstrukcije.

    Te 2018. godine, projektom je bilo predviđeno da park posle rekonstrukcije postane trg i tada je najavljeno da će rekonstrukcija koštati oko 60 miliona dinara. Međutim, pred kraj 2021. godine za projekat je bilo predviđeno 14 miliona više odnosno 74 miliona dinara. Sledeće, 2022. godine izrada projektne dokumentacije i rekonstrukcija  Trga Slobode u centru Inđije je bila 104,8 miliona dinara. Tako su odlučili odbornici na sednici Skupštine opštine Inđija na sednici održanoj 23. maja prilikom glasanja za prvi rebalans budžeta u 2022. godini.

    Nekadašnji Trg Sloboda

    Usvajanjem budžeta za 2023. godinu predložena cena radova za “rekonstrukciju Trga Sloboda” bila je 121 milion, dok je rebalansom koji je usvojen 18. avgusta cena radova podignuta na 144,2 miliona dinara.

    Opozicija je bila protiv rešenja koju je ponudila vlast, tvrdeći da vlast želi da betonira ovaj prostor kako bi ostvarila svoje interese, uprkos širokom neslaganju građana.

    Vlast, s druge strane, kaže da je rekonstrukcija u skladu sa planovima i da je cilj unaprediti funkcionalnost trga.

    Ključna politička prepirka dogodila se 18. avgusta 2023. godine na sednici Skupštine opštine Inđija, tokom koje je usvojen rebalans budžeta i Plan detaljne regulacije blokova 26 i 28 (trg kod Gimnazije).

    Početkom septembra ove godine, predsednik Opštine Inđija Vladimir Gak je izjavio da je lokalna samouprava „korak bliže raspisivanju javne nabavke za rekonstrukciju trga“.

    – Smem da kažem da će to biti jedan od najlepših trgova u Sremu .-  rekao je tada Gak.

    Foto: IN Medija

    Taj korak bliže o kome je govorio prvi čovek Opštine Inđija prebačen je za narednu godinu o čemu će svakako raspravljati i doneti odluku odbornici u lokalnom parlamentu na sednici koja je zakazana za 20. decembar.

    Prema usvojenom Planu detaljne regulacije Bloka 26 (parkić kod Gimnazije) i dela bloka 28 iz avgusta 2023. godine na prostoru Trga za koji je planirana rekonstrukcija jano je navedeno da „parkovsko zelenilo trga treba da sadrži najmanje 60% zelenila. 

    Predsednik opštine Inđija nedavno je izjavio da nigde nije video trg koji ima travnatu površinu, da je pogledao Plan detaljne regulacije bloka 26 i dela bloka 28 koji je usvojio lokalni parlament avgusta 2023. godine ovakvu izjavu ne bi trebao da upućuje građanima.

    Iskreno, nigde nisam video gradski trg koji ima travnatu površinu. To je neka potpuno druga tema ali kada pričamo o onom konceptu kako treba da izgleda, videli ste da zadržavamo jedan broj drveća a sa druge strane dva reda čitava nova drveća se sade. Ja mislim da ćemo imati jedan od najlepših trgova u Sremu i da ćemo svi zajedno uživati i provoditi prelepo vreme tamo. – kazao je nedavno lokalnim novinarima Vladimir Gak.

    -Planirana rekonstrukcija trga obuhvata i pejzažno uređenje istog. U okviru površine trga prilikom rekonstrukcije izdiferencirati više funkcionalnih prostora koji će omogućiti mesto za okupljanje, miran odmor i šetnju. Neophodno je postaviti mobilijar (kante za otpatke, osvetljenje, klupe) i postaviti kvalitetno popločanje. Ne uklanjati postojeća odrasla stabla osim ako ne predstavljaju hazard za okolinu, preporučuje se orezivanje. Procenat ozelenjenosti trga treba da bude najmanje 60%.- navodi se u usvojenom Planu detaljne regulacije bloka 26 i dela bloka 28.

    Prema predstavljenom idejnom rešenju, po kom je planirana rekonstrukcija trga, golim okom je vidljivo da se ono krši sa Planom detaljne regulacije ovo dela trga. Iako se Trg Slobode prostire i u delu ispred Tržnog centra Sloboda, taj deo nije obuhvaćen planom rekonstrukcije te se procenat ozelenjenosti konkretno odnosi na takozvani parkić kod Gimnazije.

    -Velika je razlika između parka i trga, prostor Trga Slobode nije park ni parkić. Jasno se zna šta je javna zelena površina, to su parkovi a to su u ovom slučaju parkovi Kraljice Marije, Vašarište i park prote Radoslava Markovića i oni imaju posebne uslove koje treba ispunjavati. Odeljenje za urbanizam je podnelo da se definiše jasno šta znači zelena površina i koji je tačno procenat na samoj parceli investitora. I pored toga što je procenat samo 10% ,  kompletan parking (u blizini Trga)  će biti pokriven raster pločama. – kazala je načelnica Odeljenja za urbanizam ,komunalno stambene poslove i zaštitu životne sredine Tijana Došen prilikom skupštinske rasprave 18. avgusta 2023. godine.

    Raster ploče ili mreža su  zamena za popločavanje, kamene ploče ili druge vrste popločanih površina. Efikasno smanjuje nakupljenje vode i samim tim smanjuje mogućnost poplave. Raster ploče su dizajnirane tako da u šupljinama postoji mogućnost formirannja travnate površine malog kapaciteta. Što praktično znači da bi se rastinje između mrežastih (raster) ploča na obližnjem parking računalo u zelene površine.

    Sa druge strane istim Planom detaljne regulacije bloka 26 i dela bloka 28 definisano je da je neophodno “parking prostore ozelenjavati po principu sadnje jednog stabla lišćara posle svakog trećeg parking mesta.”

    Foto: IN Medija

    Međutim, osim probijanja rokova za završetak radova rekonstrukciju ovog trga obeležilo je niz pogrešnih poteza, najznačajniji je vandalski odnos prema zelenilu. Prilikom izvođenja radova na rekonstrukciji potpuno su uništena stabla drveća koja su decenijama bila deo parkića, zdrava stabla su uklanjana bagerima dok je primerak Pančićeve omorike ostavljen da se osuši. Na ukazivanje građana da se Pančićeva omorika suši I da joj je potreban tretman kako bi preživela lokalne vlasti reagovale su prekasno.

    Foto: IN Medija

    Parking prostor kod TŠ “Mihajlo Pupin” za koji je rečeno da će biti delom zelena površina prekriven je behatonom dok su preostale dve breze počele da se suše. Do postavke najavljenih novih stabala drveća nije moguće utvrditi da li će prema planu ovaj rekonstruisani Trg imati predviđenih “ne manje od 60% zelene površine”.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 6

    1. Omorika je planski suṣ̌ena.Na njihovom projektu je nema.Jako su smeṣ̌nu kad pricaju da se zbog jakih vrućina osuṣ̌ila.Sve raðeno samo da se uradi…

    2. Milion eura za ono? Voleo bih da vidim spisak gde je sve tačno u dinar navedeno, koliko šta košta.
      Ovde parkingu više nije mesto i trebao je biti uklonjen, da se da prostor zelenilu i pešacima.

    3. Katastrofa ste u opstini Indjija.
      Veci javasluk, korumpiranost, bezobrazluk nema nigde.
      Stranacka zaposljavanja u odnosu na br stanovnistva u opstini ja msm da nema nigde takodje kao u Indjiji.
      Onaj parkic i ovo sada sto ste napravili nebo i zemlja. Ovo ne lici ni na sta. Uzete pare, ugradili se 40% sigurno svi sa vlasti (olos).
      Bruka i sramota ali slika i prilika generalno vlasti u drzavi.

    4. Koliko para za nista…UZAS…toliko gorucih problema u opstini a gde nam odose pare…SRAMOTA!!!Zar se nije mogao samo postojeci parkic renovirati?A za dugogodisnje zelenilo i PANCICEVU OMORIKU…😔😔😔no coment…SRAMOTA…

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Inđija

    Obustava vodosnabdevanja u Inđiji 21. novembra

    JKP Vodovod i kanalizacija saoptilo je da će u delu Inđije zbog radova na vodovodnoj mreži doći do prekida vodosnabdevanja 21. novembra 2024. godine, u periodu od 9 do 13 časova. […]