• U novosadskom sudu više od 550 prekršajnih postupaka protiv roditelja zbog nevakcinacije dece

    U Srbiji je od početka godine potvrđeno 19 slučajeva malih boginja – 16 u Beogradu, po jedan u Novom Sadu, Staroj Pazovi i Severnobanatskom okrugu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    U novosadskom sudu više od 550 prekršajnih postupaka protiv roditelja zbog nevakcinacije dece
    Foto: IN Medija

    Zaraženi su uglavnom nevakcinisani ili nepotpuno vakcinisani. Iako Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predviđa novčane kazne za roditelje koji ne vakcinišu decu, u praksi je slika drugačija.

    Ne izbegavaju roditelji samo MMR vakcinu, već i sve ostale, te ne čudi što se poslednjih godina vraćaju „zaboravljene bolesti“. Nije to slučaj samo u Srbiji, već u celom svetu.

    Međutim, u Srbiji je donet Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti koji predviđa novčane kazne za roditelje koji nevakcinišu decu.

    Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti je izričit u članu 85 i jasno kaže da su predviđene novčane kazne od 50.000 do 150.000 dinara za roditelje ili staratelje koji odbijaju da vakcinišu svoju decu. Odlaganje vakcinacije moguće je samo ukoliko postoje medicinski razlozi za to koje utvrđuje lekar specijalista.

    Za roditelje uglavnom opomene

    U Prekršajnom sudu u Novom Sadu od marta 2016. godine (kada je Zakon stupio na snagu) do danas sanitarna inspekcija podnela je 556 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv roditelja koji nisu vakcinisali decu u određenom uzrastu.

    Od 556 podnetih zahteva, nerešeno je ostalo 38 predmeta, a ostalih 518 predmeta je rešeno. Doneto je 120 oslobađajućih presuda, 128 osuđujućih presuda – 83 novčane kazne i 45 opomena. Zatim, doneto je 131 rešenje o obustavi usled zastarelosti za vođenje prekršajnog postupka,  15 rešenja o obustavi iz drugih razloga, 20 rešenja o obustavi zbog odustanka podnosioca od zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, 100 rešenja o odbacivanju zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i četiri rešenja kojim se sud oglašava mesno nenadležnim. –  kažu u tom sudu za Euronews Srbija.

    Najviše zahteva za pokretanje prekršajnog postupka podneto je 2018. godine – 319. To je usledilo nakon izbijanja epidemije malih boginja (2017-18) kada je obolelo 5.800 osoba, a umrlo 15 pacijenata. Narednih godina broj zahteva za pokretanje prekršajnog postupka se smanjivao 2019. godini – 87, 2020. godini – 50, 2021. godini – 34, po 33 u 2022. i 2023. godini, dok od početka ove godine nije podnet nijedan zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.

    U Prekršajnom sudu u Beogradu za Euronews Srbija kažu da je tokom 2022. godine formirano 60 sudskih predmeta, dok je 2023. godine formirano 109 sudskih predmeta.

    Tokom 2022. godine doneto je 18 osuđujućih presuda, pet oslobađajućih presuda, 23 rešenja o obustavi prekršajnog postupka.  Tokom 2023. godine doneto je 18 osuđujućih presuda, 16 oslobađajućih i 29 rešenja o obustavi prekršajnog postupka. – navedeno je u pisanom odgovoru koji je potpisao zamenik predsednika suda Đuro Pavlica.

    Ceo tekst čitajte na sajtu Euronews Srbija.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Vojvodina

    Progon vojvođanskih novinara i medija

    Čitavo stanje u lokalnim medijima podseća na sistem „punog stola“, što je karakteristično za mobing. Dakle, nakon napada, novinar se obraća advokatima, pa policiji, tužilaštvu i na kraju […]