Vlast zadovoljna radom Turističke organizacije, građani imaju podeljena mišljenja
I pored uspeha i nagrada koje je beležila Turistička organizacija opštine Inđija, sa mesta direktora Turističke organizacije opštine Inđija ostavku je nakon tri godine mandata podneo Milan Bogojević. Na čelu Turističke organizacije, koja je ove godine obeležila 18.godina rada, došao je Uroš Trifunović. Trifunović je nakon imenovanja izjavio da već ima ideje kako pospešiti turističke […]
I pored uspeha i nagrada koje je beležila Turistička organizacija opštine Inđija, sa mesta direktora Turističke organizacije opštine Inđija ostavku je nakon tri godine mandata podneo Milan Bogojević.
Na čelu Turističke organizacije, koja je ove godine obeležila 18.godina rada, došao je Uroš Trifunović.
Trifunović je nakon imenovanja izjavio da već ima ideje kako pospešiti turističke potencijale opštine Inđija.
I dok ćelnici Turističke organizacije iskazuju svoje zadovoljsto dosadašnjim radom, i najavljuju nove projekte, građani Inđije imaju podeljena mišljenja.
Početak rada
U toku nesretnih devedesetih godina turizam kao i uostalom sve privredne grane je gotovo izbrisan.
Doduše, opština Inđija ni pre devedesetih nije mnogo obraćala pažnju na turizam osim onog „vikend turizma“ čiji je pojam decenijama unazad bila Čortanovačka šuma.
Turistička organizacija opštine Inđija 2000 više ni formalno nije postojala sve do 15. aprila 2005. godine, kada je Odlukom Skupštine opštine ponovo osnovana Opštinska turistička organizacija.
Ove godine obeležila je 18 godina rada otvaranjem izložbe u galeriji „Adligat“, kojem je prisustvovala i direktorka Turističke organizacije Srbije Marija Labović,
U okviru Turističke organizacije opštine Inđija danas posluju i turistički kompleks “Keltsko selo” i Galerija “Adligat” u Inđiji.
Turistička organizacija opštine Inđija je 8. i 9. juna 2023. bila domaćin drugog Turističkog samita Vojvodine. Samit podeljen u dva dana održan je u Kulturnom centru Inđija i drugog dana u Vinariji “Šapat” u Novom Slankamenu.
Krčedinska ada, vožnja Dunavom do ušća Tise, Vinarija Akuminkum sa ostacima turskog kupatila u Starom Slankamenu, Etno kuća u Maradiku, Jarkovci i nekadašnje imanje grofa Petra Pejačevića i Jarkovačko jezero i Čortanovačka šuma su neki od turističkih ponuda opštine Inđija.
Inače, budžet Turističke organizacije iznosi oko 195 miliona dinara što je prema mišljenju 66,7 odsto anketiranih građana sasvim dovoljno. S druge strane, anketirani građani smatraju da, kada je reč o turističkoj ponudi, treba više pažnje obratiti na sela a najviše ona koja se nalaze na Dunavu.
– Inđija kao grad nema ništa, sela imaju šta da ponude naročito uz Dunav i jezera.
– Stari Slankamen je skriveni dragulj koji je godinama zapušten.
– Stari Slankamen ne uništiti betonom ali ipak malo urediti
– Sve prirodne lepote koje ima da ponudi treba srediti i održavati
Samo su neki od odgovora u anketi koju je sprovela IN Medija. Ima i onih koji smatraju da Inđija nema ništa da ponudi turistima.
– Sve su već izvukli
– Iskreno nema:more,reku,planinu,pustinju, prašumu… nema ništa osim inđinčana.
– Nemamo sadržaj za turiste.
– Inđija nema kvalitetne sadržaje, sve je fikcija vlasti
– Priroda, priroda i samo priroda. Plus kulturne manifestacije. Sve ostalo je narušavanje kvaliteta života građana opštine
– Ništa konkretno,i to što ima nije na zadovoljavajućem nivou. Mogli bi urediti zoološki vrt i da u sklopu toga naprave pravu dečiju igraonicu.
Ipak, ima i onih koji smatraju da u samoj Inđiji ima turističkih potencijala.
– Inđija ostvaruje svoj turisticki potencijal, obratiti malo vise pažnje na Pincovu baru.
Šta je realizovano a šta ne?
U budžetu za 2023. godinu opredeljeno je 40 miliona dinara za projekat „Letenje balonim na topao vazduh“ od čega sa 10 miliona učestvuje lokalna samouprava, isto toliko ulaže TO Inđija i 20 miliona dinara biće obezbeđeno iz viših nivoa vlasti. Projekat „Srpska Kapadokija“ realizovan je u junu ove godine.
Međutim, i pored uspeha i nagrada koje je beležila Turistička organizacija opštine Inđija, sa mesta direktora Turističke organizacije opštine Inđija ostavku je nakon tri godine mandata podneo Milan Bogojević.
U toku trogodišnje funkcije direktora Turističke organizacije opštine Inđija Milan Bogojević je uspeo da završi i osnaži projekat “Keltsko selo”, da pokrene ogranak muzeja “Adligat” u Inđiji kao i da realizuje projekat “Srpska Kapadokija” na Krčedinskoj adi. Bogojeviću je pošlo za rukom da dve godine uzastopno osvoji i nagradu “Turistički cvet” najprestižnije nagrade u oblasti turizma.
„Plutajuće šetalište“
Međutim, dugonajavljivana “turistička atrakcija” u Starom Slankamenu takozvano “plutajuće šetalište” čiji je inicijator Bogojević ipak neće biti realizovana bar ne u skorije vreme,
Projekat “plutajuće šetalište” u Starom Slankamenu, koji je pokrenut krajem 2021. godine, nije mogao da se realizuje jer nije bilo jasno ko je zapravo nadležan s obzirom da je reč o plovnom objektu koji bi se nalazio na Dunavu.
Tokom 2022. godine prilikom podnošenja zahteva Turističke organizacije opštine Inđija putem Centralne evidencije objedinjenje procedure reagovalo je Javno preduzeće “Vode Vojvodine” koje se u više navrata izjasnilo kao nenadležno uz obrazloženje da je za plutajuće objekte zadužena lokalna samouprava odnosno Opština Inđija
Nakon pregovora sa višim instancama lokalnoj samoupravi je potvrđeno da će na kraju dozvolu izdati JP “Vode Vojvodine” ali do dana današnjeg dozvola nije odobrena.
Sad već bivši direktor Milan Bogojević
Anketirani građani smatraju da je donedavni direktor Turističke organizacije dobro radio svoj posao.
– Gospodin Milan Bogojević zna šta radi. Potrebno je više konsultacija sa njim, ne samo po pitanju turizma. On je čovek sa vizijom. (To je moje mišljenje) – glasi jedan od odgovora anketiranih građana.
Saglasan je i novoimenovani v.d. direktora Turističke organizacije opštine Inđija, Uroš Trifunović koji je nakon sednice lokalnog parlamenta 18. avgusta kada je imenovan na novu funkciju izjavio da ima „konkretne ideje i planove“.
– Turistička organizacija opštine Inđija u prethodnih nekoliko godina je zaista podigla standarde i turističke ponude i atrakcija u Inđiji. Smatram da je to jako dobro i to čini moj zadatak dosta težim danas ali smatram da sam apsolutno spreman za ovo i dolazim sa konkretnim predlozima, idejama i rešenjima tako da od ponedeljka nadam se krećemo sa razradama i svemu ostalom na realizaciji novih stvari i novih turističkih ponuda u opštini Inđija.- kazao je Trifunović.
Ulaganje u vikend turizam
Anketirani građani Inđije smatraju da bi više novca trebalo uložiti u vikend turizam.
– Čortanovačku plažu, Jarkovačko jezero, Srpsku Kapadokiju, Slankamen ali potreno je još mnogo više ulaganja da bi se turisti masovno prikupii. – navodi se u odgovoru građana Inđije.
Kada je reč o Jarkovcima odnosno jezeru I turističkim potencijalima, ovo selo opštine Inđija još uvek nema vikend zonu ali, odbornici u Skupštini opšine Inđija su doneli odluku da se stvar pokrene sa „mrtve tačke“.
Na sednici lokalnog parlamenta koja je održana u petak, 18. avgusta odbornici su usvojili Plan detaljne regulacije turističko – ugostiteljskog kompleksa u vikend zoni u Jarkovcima.
Čortanovci
Planom detaljne regulacije turističko-ugostiteljskog kompleksa u vikend zoni Jarkovci obuhvaćen je prostor površine 1,09 ha, a koji se nalazi u okviru građevinskog zemljišta van građevinskog područja naselja Jarkovci, tj. prostor koji obuhvata južni deo postojeće zone kuća za odmor uz akumulaciju Ljukovo.
Sva površina u obuhvatu plana planirana je za izgradnju turističko-ugostiteljskog kompleksa. Prostor obuhvaćen planom je u najvećem delu neizgrađen.
Turističko-ugostiteljskom kompleksu pristupaće se javnom saobraćajnicom planiranom na parceli koja se nalazi unutar granica građevinskog područja naselja Jarkovci.
Kompleks je planiran da bude spratnosti do P+1+Pk, površine 10.919 m2.
Kada je reč o Čortanovcima, prošle godine je plaža uređena i prilagođena kupačima, u ovom projektu vrednom 1,2 miliona dinara učestvovala je Turistička organizacija opštine Inđija, Nacionalni park Fruška gora i Mesna zajednica Čortanovci.
Poslednji put plažu u Čortanovcima uređivali su mladi iz ovog sela, u avgustu 2015. godine. Inicijativu mladih su tada podržali njihovi roditelji koji su čamcima sa obližnjeg ostrva prebacivali pesak kojim je nasut odbojkaški teren, meštani, nacionalni park Fruška gora i Kancelarija za mlade opštine Inđija.
Miodrag Blečić (IN Medija)
.