Arhiv javnih skupova: Oko 7.000 prosvetara u ponedeljak bilo na ulicama širom Srbije
Na protestima prosvetnih radnika u ponedeljak je na ulice 14 gradova širom Srbije izašlo blizu 7.000 nastavnika i drugih prosvetnih radnika, pokazuju podaci Arhiva javnih skupova.
Protesti su održani u Beogradu, Nišu, Čačku, Novom Sadu, Kragujevcu, Užicu, Valjevu, Kraljevu, Požarevcu, Vranju, Šapcu, Kruševcu, Leskovcu i Zrenjaninu.
U Beogradu na ulice je izašlo od 2.800 do 3.000 prosvetara dok ih je u Nišu bilo oko 1.200.
–U Beogradu je ovo bio drugi najveći skup prosvetara na ulici, od kojeg je veći bio samo prošlogodišnji protest zbog nasilja nad nastavnikom u Bačkoj Palanci. – dodali su iz Arhiva u saopštenju.
Prema podacima, u Čačku je na protestnom skupu bilo od 400 do 500 nastavnika, u Novom Sadu oko 400, Kragujevcu oko 300-350, Užicu oko 300 i Valjevu oko 250.
Prosvetari su izašli i na ulice Kraljeva, pa ih je tako u tom gradu bilo oko 220, u Požarevcu, Vranjui Šapcu nešto manje, oko 200.
U Kruševcu je oko 180 nastavnih radnika izašlo na proteste, u Leskovcu 150 a u Zrenjaninu najmanje- samo 100.
U obustavi rada u školama i na samim protestima učestvovali su prosvetni radnici koji su članovi reprezentativnih sindikata, odnosno Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije, GSPRS NEZAVISNOST i Sindikata radnika u prosveti Srbije.
Prosvetari zahtevaju od Vlade Srbije da se predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika nađu na javnoj raspravi i da budu usvojene u Skupštini Srbije po hitnom postupku.
Pored toga, traže i da se početna plata nastavnika, odnosno zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme, u januaru 2025. godine godine izjednači sa prosečnom zaradom u Srbiji, kao i da povećanje treba da bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti.
Reprezentativni sidnikati saopštili su juče da su neke škole počele da prave plan nadoknade za dan kada je održan protest.
Portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Mirjana Gašić navela je za Novu ekonomiju da je Ministarstvo prosvete nakon protesta poslalo upozorenje direktorima škola da „ne smeju slati netačne podatke o obustavi rada“, kao i da škole ne smeju da obaveštavaju roditelje ili učenike da đaci ne dolaze u školu dok nastavnici obustavljaju rad.
Takođe, u dokumentu koji je Unija sindikata prosvetnih radnika dostavila Novoj ekonomiji, direktori škola se obavezuju i da „uvek vode evidenciju o nastavnicima koji su obustavili rad“.