Batut: Srbija među 10 najstarijih nacija u Evropi
Podaci iz „Zdravstveno statističkog godišnjaka Srbije“, koje je objavio Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, govore da se Srbija nalazi na pragu demografske starosti. Natalitet je najmanji u poslednjih 10 godina. Kako je objavljeno u današnjem izdanju Politike, u isto vreme, za poslednjih 10 godina, prosečna starost stanovništva porasla je za tri godine […]
Podaci iz „Zdravstveno statističkog godišnjaka Srbije“, koje je objavio Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, govore da se Srbija nalazi na pragu demografske starosti.
Natalitet je najmanji u poslednjih 10 godina.
Kako je objavljeno u današnjem izdanju Politike, u isto vreme, za poslednjih 10 godina, prosečna starost stanovništva porasla je za tri godine – sa 40,2 na 43,4 godine, što Srbiju svrstava „među 10 najstarijih nacija u Evropi“.
U isto vreme, broj žena koje su u fertilnom periodu od 15 do 49 godina smanjen je za 2,4 odsto, što znači da je generacija žena koje mogu da postanu majke sve malobrojnija, a zbog ovakvih demografskih trendova smanjuje se i broj radno aktivnog stanovništva od 15 do 65 godina – sa 67,3 u 2002. na 65 procenata u 2020. godini.
Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, svaka peta osoba u Srbiji starija je od 65 godina, dok je od 2002. do 2020. godine broj dece u opštoj populaciji smanjen sa 16 odsto na 14,3.
Trend povećanja prosečne starosti stanovništva beleži se i u drugim evropskim zemljama, pa je tako, prema podacima Evrostata, prosečna starost stanovnika Evropske unije prošle godine iznosila 44,4 godine, što predstavlja povećanje od dve i po godine u odnosu na podatke iz 2012. godine.
Poređenja radi, četvrtinu stanovništva u Italiji čine stariji od 65 godina, u Grčkoj, Portugalu i Finskoj 23 odsto, dok u Srbiji 21 odsto opšte populacije spada u tu kategoriju.
Naslovna: Pixabay
Izvor: Beta
IN Medija