• BIRODI: Mediji u Srbiji više od 85.000 puta koristili izraz „blokader“

    Biro za društvena istraživanja (BIRODI) saopštio je da je od početka godine do danas, u medijima u Srbiji izraz koji u osnovi ima „blokader“ iskorišćen više od 85.000 puta.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    BIRODI: Mediji u Srbiji više od 85.000 puta koristili izraz „blokader“
    Ovaj tekst je prilagođen osobama sa oštećenim vidom – označeni deo teksta može se automatski preslušati u audio formatu.

    Najveći broj pominjanja od novinara ili/i gostiju zabeležen je na portalima – 68.912, zatim u kablovskom prostoru – 10.991, u jutarnjim i političkim emisijama – 3.820, u TV dnevnicima – 2.689, u Skupštini – 476, dok je u obraćanjima (predsednika države) Aleksandra Vučića evidentirano 289 pominjanja – naveo je BIRODI u saopštenju.

    Analiza BIRODI-ja pokazuje da se taj termin nije pojavljivao ravnomerno, već da postoje jasni medijski i vremenski obrasci njegove upotrebe, a da je najveća koncentracija pominjanja registrovana na dan lokalnih izbora 29. marta, kada se maksimum javio istovremeno na portalima, u kablovskom prostoru i u TV dnevnicima.

    Tog dana, kako navodi BIRODI, portali su zabeležili 3.347 pominjanja, kablovski prostor 641, a TV dnevnici 75 pominjanja.

    Na portalima su najveći nosioci upotrebe izraza bili Informer, Kurir, Novosti i Alo, dok je u kablovskom prostoru posebno izražen bio Informer. U TV dnevnicima najviše pominjanja zabeleženo je na Pinku, dok je u jutarnjim i političkim emisijama dominiralo Novo jutro –  piše u saopštenju.

    Naveli su da statistička analiza veze između datuma i broja pominjanja, urađena posebno po medijima pokazuje da „značajna pozitivna veza postoji kod Informera i Politike na portalima, jutarnjeg programa Novo jutro, kao i kod TV K1 u kablovskom prostoru“.

    BIRODI ocenjuje da termin ‘blokader’ ima funkciju političkog etiketiranja, jer građane i aktere protesta ne opisuje neutralno, već ih svodi na negativno označenu grupu. Takva praksa sužava prostor za pluralnu javnu raspravu, doprinosi polarizaciji i udaljava medijsko izveštavanje od profesionalnih standard – dodaje se u saopštenju.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija