Cena života raste, a siromaštvo ne opada: Sindikati i Fondacija za reforme
Gotovo petina građana Srbije živi u riziku od siromaštva, a iako je zabeležen blagi pad u 2023. godini, mnogi se i dalje suočavaju s ozbiljnim ekonomskim izazovima. Fondacija Centar za demokratiju upozorava na hitnu potrebu za usvajanjem Strategije socijalne zaštite, dok sindikati upozoravaju da rastuće cene i nezaposlenost pogoršavaju ionako tešku situaciju.
Petina građana Srbije je u riziku od siromaštva i potrebno je hitno usvojiti Strategiju socijalne zaštite, saopštila je Fondacija Centar za demokratiju na Međunarodni dan borbe protiv siromaštva.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, stopa rizika od siromaštva u 2023. godini iznosila je 19,9%, što je za 0,3 procentna poena niže u odnosu na 2022. godinu. Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti iznosila je 27,2%, beležeći pad od 1,8 procentnih poena u odnosu na prethodnu godinu.
Iako su zabeležena blaga poboljšanja, veliki broj građana i dalje živi ispod praga siromaštva. U proseku, domaćinstva sa jednim članom u Srbiji moraju imati mesečni prihod od najmanje 29.100 dinara kako bi prešla prag rizika od siromaštva. Za domaćinstva sa dvoje odraslih i dvoje dece, taj iznos se penje na 61.110 dinara.
Stariji građani, posebno oni iznad 65 godina, najviše su izloženi riziku od siromaštva, sa stopom od 23,5%. Pored njih, domaćinstva sa više dece i nezaposleni građani spadaju u najugroženije grupe, dok penzioneri beleže stopu rizika od 20,3%.
Ovi podaci ukazuju na potrebu za dodatnim merama podrške najugroženijima, jer se, i pored manjih poboljšanja, značajan deo stanovništva suočava sa svakodnevnim ekonomskim izazovima.
Šta kažu sindikati?
Udruženi sindikati „Sloga“ saopštili su danas da broj siromašnih u Srbiji neumoljivo raste, napominjući da se građani svakodnevno bore za preživljavanje, dok nadležne institucije ostaju gluve na njihove vapaje.
-U zemlji u kojoj oko 800 hiljada ljudi živi u apsolutnom siromaštvu, a svaki peti prima novčanu socijalnu pomoć, socijalna i radna nesigurnost postaju uobičajena pojava, dok sudbina dece koja odrastaju u ovakvim uslovima posebno zabrinjava.- saopštila je „Sloga“ na Međunarodni dan borbe protiv siromaštva, 17. oktobar.
Kako je navedeno, cene hrane i osnovnih životnih namirnica vrtoglavo rastu u odnosu na primanja, a broj onih koji preskaču obroke ili jedu nekvalitetnu hranu zbog nemaštine, sve je veći.
-Srbiji je potrebna sveobuhvatna reforma i dugoročno rešenje za problem siromaštva, jer je svaki građanin, a naročito svako dete koje živi u oskudici, poraz je za naše društvo.- upozorili su sindikati „Sloga“.