• Danas proverene sirene za uzbunjivanje, u planu nabavka dodatnih sirena

    Danas su proverene sirene za uzbunjivanje na teritoriji Inđije u svrhu „preduzimanja odgovarajućih mera za dovođenje sistema za javno uzbunjivanje u ispravno stanje i kontrola istog“ , saopštila je lokalna samouprava. Jednoličan zvuk od 10 sekundi emitovan je sa 4 lokacije, prvi put od 26.juna 1999. godine. Pored kontrole ispravnosti postojećih sirena za javno uzbunjivanje, […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Danas proverene sirene za uzbunjivanje, u planu nabavka dodatnih sirena
    Foto: Pixabay

    Danas su proverene sirene za uzbunjivanje na teritoriji Inđije u svrhu „preduzimanja odgovarajućih mera za dovođenje sistema za javno uzbunjivanje u ispravno stanje i kontrola istog“ , saopštila je lokalna samouprava. Jednoličan zvuk od 10 sekundi emitovan je sa 4 lokacije, prvi put od 26.juna 1999. godine.

    Pored kontrole ispravnosti postojećih sirena za javno uzbunjivanje, Odlukom Načelnika opštinske uprave Aleksandra Banića početkom godine usvojen je plan Javnih nabavki za 2023. godinu koji, između ostalog, predviđa nabavku sirena za javno uzbunjivanje. U panu je naznačeno da bi za ovu nabavku u drugom kvartalu lokalna samouprava izdvojila 9,8 miliona dinara.

    Inđija u samom mestu i po njenim selima poseduje 7 sirena za uzbunjivanje. Sirene su u Inđiji postavljene u Blok 63, mlin, zgradu opštine i objekat vrtića dok samo tri sela imaju po jednu sirenu za uzbunjivanje i to Beška, Krčedin i Novi Slankamen.

    Ovim rasporedom pokriveno je do 60% teritorije opštine Inđija a sirene za uzbunjivanje nemaju Novi Karlovci, Stari Slankamen, Slankamenački Vinogradi, Maradik, Ljukovo i Jarkovci. U pomenutom planu Javnih nabavki za drugi kvartal ove godine nije naznačeno da li će i ova mesta biti pokrivena sirenama za uzbunjivanje i kako će se i na koji način rešiti naselje Šangaj koje, kada je u pitanju Inđija, nije pokriveno.

    Danas su se nakon gotovo tačno 25 godina u Inđiji oglasile sirene za uzbunjivanje. Do 26. juna 1999 godine oglašavale svake prve srede u mesecu tačno u podne radi testiranja, nakon tog juna 1999. godine ukinuto je testiranje sirena jer je to smatrano za uznemiravanje javnosti.

    Sve sirene na teritoriji inđijske opštine do NATO bombardovanja bile su povezane na sistem za daljninsko upravljanje koji se nalazio u takozvanom Vojnom odseku.

    Najstarija sirena u Inđiji nalazi se na zgradi opštine i datira iz 1939. godine, zanimljivost je da se tokom NATO bombardovanja jedino ova sirena nije „kvarila“ . Najmlađa među sirenama za uzbunjivanje u Inđiji je 1977. godište i postavljena je 1999. godine.

    Lokalna samourava je prema preporukama Ministarstva odbrane i MUP-a svaka u obavezi da ima sektor civilne zaštite i dejstvuje u skladu sa merama i preporukama koje resorna ministarstva propisuju. Jedan od propisa kojim je obavezana lokalna samouprava jeste I nabavka novih sirena za uzbunjivanje za slučaj nastupajuće ili nastale opasnosti radi hitnog postupanja u zaštiti života I zdravlja ljudi. Sistem za uzbunjivanje reguliše Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, a koje se odnose na preduzimanje adekvatnih mera za dovođenje sistema za javno uzbunjivanje u ispravno stanje.

    Osim na vazdušnu opasnost, sirene upozoravaju na opasnost od elementarnih nepogoda, požara i radioaktivnosti. U Švajcarskoj je sistem iz Drugog svetskog rata pre nekoliko godina zamenjen, dok se u Norveškoj sirene, po zakonu, testiraju dvaput godišnje.

    V.M (IN Medija)

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Inđija