• Debate o lokalnom novinarstvu i zaštiti novinara u multietničkim sredinama: Subotica i Inđija domaćini tribina NDNV-a

    Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) organizuje seriju javnih debata o značaju lokalnog informisanja i poboljšanju uslova za rad novinara u multietničkim sredinama, koji se često suočavaju sa različitim oblicima diskriminacije, pretnji i pritisaka. Ove debate će se održati u Subotici i Inđiji, uz učešće novinara, urednika i pravnih eksperata.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Debate o lokalnom novinarstvu i zaštiti novinara u multietničkim sredinama: Subotica i Inđija domaćini tribina NDNV-a
    Foto: Autonomija.info

    Prva debata biće održana u Subotici, 4. oktobra, u prostorijama na adresi Korzo 1, sa početkom u 17 časova. Učesnici će biti Natalija Jakovljević iz portala Magločistač, Branka Dragović Savić, glavna i odgovorna urednica portala Autonomija, i Veljko Milić, pravni ekspert iz NDNV-a. Razgovor će moderirati Dinko Gruhonjić, programski direktor NDNV-a.

    Druga debata zakazana je za 7. oktobar u Inđiji, u prostoru Kreativnog centra Artelje, sa početkom u 16 časova. Na ovoj tribini, pored Branke Dragović Savić i Veljka Milića, učestvovaće i Miodrag Blečić, urednik vesti IN Medije, lokalnog medija iz Inđije. Razgovor će moderirati Dinko Gruhonjić, programski direktor NDNV-a.

    Na ovim događajima, NDNV će predstaviti godišnji izveštaj pod nazivom „Lokalne institucije suspendovale javnost, novinari nepoželjni, građani u medijskom mraku“. Ovaj izveštaj je rezultat jednogodišnjeg monitoringa Mreže poverenika, koji su od avgusta 2023. do avgusta 2024. pratili slučajeve diskriminacije, pritisaka i pretnji kojima su bili izloženi lokalni novinari u deset multietničkih sredina u Srbiji.

    Glavni nalazi izveštaja ukazuju da su javni funkcioneri i zvaničnici vladajućih političkih stranaka najčešći generatori pritisaka na novinare. Uskraćivanjem informacija od javnog značaja i targetiranjem profesionalnih novinara, vlasti urušavaju poverenje građana u odgovorno novinarstvo. Ovo ima dalekosežne posledice, ne samo na slobodu medija, već i na očuvanje osnovnih ljudskih prava i kontrolu nad radom institucija.

    Lokalno novinarstvo je ključni stub demokratije, ali je njegov rad često marginalizovan. Centralizacija medijskog prostora u Srbiji onemogućava lokalnim temama da dođu do šire publike, čime su i problemi s kojima se suočavaju lokalni novinari često nevidljivi, – navodi se u saopštenju NDNV-a.

    Projekat pod nazivom „Mreža otpornosti za zaštitu novinara od diskriminacije i unapređenje međusektorskog poverenja u multietničkim zajednicama u Srbiji“ podržan je od strane Ambasade Kraljevine Holandije kroz program MATRA, i ima za cilj unapređenje međusektorske saradnje i poboljšanje uslova za rad novinara u zajednicama sa više etničkih grupa.

    Debate u Subotici i Inđiji predstavljaju korak ka većoj vidljivosti problema sa kojima se suočavaju lokalni novinari, kao i ka jačanju mehanizama za njihovu zaštitu i unapređenje profesionalnih standarda u medijima.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Vojvodina