• Dejan Vasić na čelu Ingrina: Kako će nedostatak iskustva uticati na sudbinu regionalne deponije?

    Projekat regionalne sanitarne deponije u Inđiji, započet još 2005. godine, ponovo je u centru pažnje nakon sastanaka sa međunarodnim finansijskim institucijama. Međutim, imenovanje Dejana Vasića, koji nema prethodno iskustvo u upravljanju ovim složenim projektom, izaziva pitanja o mogućnosti realizacije planova vrednih desetine miliona evra.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Dejan Vasić na čelu Ingrina: Kako će nedostatak iskustva uticati na sudbinu regionalne deponije?
    Foto: IN Medija

    Projekat regionalne sanitarne deponije u Inđiji, predstavlja ključnu infrastrukturalnu inicijativu koja ima za cilj da reši problem upravljanja čvrstim otpadom u Sremu. Ova deponija, koja bi trebalo da bude regionalni centar za zbrinjavanje otpada, obuhvata više opština, uključujući Inđiju, Stara Pazovu, Pećince, Irig i Sremske Karlovce. Iako se radi o projektu od velikog značaja za životnu sredinu i kvalitet života građana, njegov završetak nije realizovan ni nakon gotovo dve decenije od početka. Uprkos brojnim pregovorima i potpisanim ugovorima sa međunarodnim finansijskim institucijama, izazovi u vezi sa troškovima, rokovima i promenama u rukovodstvu ovog projekta, ostavljaju mnoga pitanja o njegovoj budućnosti.

    Neizvesnost oko završetka projekta

    Regionalna sanitarna deponija u Inđiji, ponovo je u fokusu lokalne samouprave i državnih institucija. Ipak, uprkos dugogodišnjoj pripremi i planovima, deponija još nije doživela svoj završetak, a nedavni događaji samo su podstakli nova pitanja o budućnosti ovog projekta.

    Na nedavnom sastanku u Opštini Inđija, na kojem su prisustvovali predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Francuske agencije za razvoj (AFD), kao i Ministarstva za zaštitu životne sredine, raspravljalo se o daljim koracima u realizaciji projekta, uključujući izgradnju pretovarne stanice i reciklažnih centara u opštinama Stara Pazova, Pećinci, Irig i Sremski Karlovci.

    Ovaj prošireni plan mogao bi povećati troškove i produžiti vreme završetka, a još uvek nije jasno kako će se ovi troškovi raspodeliti među opštinama koje učestvuju u projektu.

    Iznenadna promena u vrhu JP „Ingrin“: Jelena Miličević podnela ostavku, Dejan Vasić novi v.d. direktor

    Menjanje direktora

    Jedan od ključnih faktora koji je dodatno zakomplikovao situaciju je promena rukovodstva u JP Ingrin. Nakon što je Jelena Miličević, postavljena na mesto v.d. direktora u septembru 2024. godine, podnela ostavku, novo ime na čelu preduzeća postao je Dejan Vasić, koji je do tada bio zaposlen u JKP Komunalac.

    Iako je Vasić upoznat sa radom u komunalnim preduzećima, njegova prethodna iskustva nisu uključivala direktno upravljanje projektom regionalne deponije, što stvara dodatnu neizvesnost oko toga kako će se nositi sa složenim izazovima koji prate završetak ovog projekta.

    Marko Gašić, predsednik opštine Inđija, smatra da su ostavke u javnim preduzećima „normalna stvar“,

    Ostavka je, naravno, uobičajena stvar. Iz ličnih razloga, direktorka je podnela ostavku i obavestila mene prošle nedelje. Novi v.d. direktor je izabran iz Komunalca, nekog preduzeća koje usko sarađuje sa Ingrinom, tako da je, po meni, to sve normalno.– kazao je Gašić.

    Prvi radni dan Dejana Vasića

    Novi direktor Igrina, iako do sada nije imao dodirnih tačaka sa projektom koji je započet pre 20 godina imao je prvog radnog dana u novom preduzeću „vatreno krštenje“.

    Naime, prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali saopštio je prošle nedelje da je potpisao dva ugovora o kreditima sa Francuskom agencijom za razvoj (AFD) i Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), vredna ukupno 150 miliona evra. Sredstva su namenjena trećoj fazi „Programa čvrstog otpada u Srbiji“, koji obuhvata izgradnju šest deponija, uključujući regionalnu sanitarnu deponiju u Inđiji, i modernizaciju upravljanja otpadom u 47 opština, čime će se poboljšati usluge za preko 1,5 miliona građana.

    Danas se održao i sastanak sa ministrom na kom je prisustvovao i novi v.d. direkor Ingrina Dejan Vasić. Sastanak je, bar kada je reč o IN Mediji, bio zatvoren za javnost te nije poznato da li je Vasić prezentovao projekat regionalne sanitarne deponije koji je započet davne 2005. godine.

    Koliko je novca potrebno za regionalnu deponiju?

    Iako su postignuti koraci napretka, kao što su potpisivanje ugovora sa Francuskom agencijom za razvoj i EBRD-om, kao i proširenje opsega projekta, ostaje mnogo nepoznanica. Promene u rukovodstvu JP Ingrin, nova finansijska ulaganja i prošireni planovi za infrastrukturu u okolnim opštinama samo su neki od faktora koji mogu dodatno zakomplikovati realizaciju ovog važnog projekta.

    Za završetak regionalne sanitarne deponije u Inđiji pre dve godine je navedeno da je potrebno 11,5 miliona evra međutim, ukoliko se bude realizovao projekat dogovoren na radnom sastanku u zgradi Opštine, ta cifra bi mogla da bude znatno veća.

    Kako IN Medija nezvanično saznaje, novi projekat bi podrazumevao izgradnju pretovarne stanice i reciklažnih centara u opštinama Stara Pazova i Pećinci. Zatim, potreban je reciklažni centar i u Inđiji, Irigu i Sremskim Karlovcima.

    Prema nezvaničnim informacijama, cifra za konačni završetak projekta regionalne sanitarne deponiju u Inđiji bi mogla biti i 35 miliona evra.

    Iako se ranije govorilo da bi realizacijom projekta stanovnici opštine Inđija imali znatno povoljniju cenu od ostalih sremskih opština koje su obuhvaćene projektom, još uvek je rano govoriti da li će slične benificije tražili i stanovnici opština  Stara Pazova, Pećinci. Irig i Sremski Karlovci odnosno rukovodstvo opština koje učestvuju u projektu.

    Regionalna deponija u Inđiji: Nova faza, veća cena i drugačiji akteri

     

     

    .

     

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Inđija