Govor mržnje sve češća pojava, odgovornost je na odraslima
Danas je Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje, koji se širom sveta obeležava po prvi put. – Više od polovine mladih u Srbiji doživelo je neprijatnosti na internetu a istraživanja pokazuju i da govor mržnje kontinuirano raste u javnom prostoru, a samim tim i u medijskim sadržajima – upozorila je Američka agencija za medjunarodni razvoj. […]
Danas je Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje, koji se širom sveta obeležava po prvi put.
– Više od polovine mladih u Srbiji doživelo je neprijatnosti na internetu a istraživanja pokazuju i da govor mržnje kontinuirano raste u javnom prostoru, a samim tim i u medijskim sadržajima – upozorila je Američka agencija za medjunarodni razvoj.
Kako navode, „svako može imati ulogu u sprečavanju govora mržnje“, ali ističu da je prava odgovornost na “roditeljima, bakama, dekama, nastavnicima i ostalim odraslim članovima društva da usmere decu i nauče ih prihvatanju različitosti“.
Govor mržnje je: „svaka vrsta komunikacije u govoru, pisanju ili ponašanju, koja napada ili koristi pežorativni ili diskriminatorni jezik u odnosu na osobu ili grupu na osnovu toga ko su, drugim rečima, na osnovu njihove vere, etničke pripadnosti… (Ujedinjene Nacije)
Deci je od najranijeg uzrasta potrebno pružiti lični primer i pokazati “kako je u redu i kako nije u redu ponašati se”, rekla je povodom Međunarodnog dana borbe protiv govora mržnje psihološkinja Ana Mirković, koautorka Priručnika medijske informacione pismenosti za roditelje.
– Kako govorimo, ponašamo se, komentarišemo u kući, koje medije konzumiramo – stvara u dečjim glavicama predstavu o svetu, grupama ljudi, pojedincima i klinci tada grade stavove i mišljenje na osnovu naših primera, koji će imati uticaj na njih čitav život. Zato hajde da budemo dobar primer deci i da zajedno gradimo govor ljubavi kao najbolji lek za govor mržnje – zaključila je Mirković.
Ujedinjene nacije ustanovile su 18. jun za dan u kome će se svi zajedno boriti protiv govora mržnje, kako u tradicionalnim medijima ili društvenim medijima i mrežama, tako i u svakodnevnom “offline” životu, nakon što su brojna istraživanja pokazala da je on u velikom porastu.
Tim povodom napravljen je i haštag za poromociju na društvenime medijima #notohate.
Radovan Nikolić (IN Medija)