Kako „preživeti“ ambroziju?
Osobe alergične na ambroziju dobro poznaju period s kraja avgusta i početkom septembra, kada je ta biljka u periodu “najintenzivnijeg cvetanja i polenizacije”. Načelnica dečije klinike „Dragiša Mišović“ Olivera Ostojić zbog toga savetuje građane da izbegavaju kontakt sa polenom koliko god je to moguće i da se, ukoliko je potrebno, jave svom lekaru da im […]
Osobe alergične na ambroziju dobro poznaju period s kraja avgusta i početkom septembra, kada je ta biljka u periodu “najintenzivnijeg cvetanja i polenizacije”. Načelnica dečije klinike „Dragiša Mišović“ Olivera Ostojić zbog toga savetuje građane da izbegavaju kontakt sa polenom koliko god je to moguće i da se, ukoliko je potrebno, jave svom lekaru da im prešiše adekvatnu terapiju.
Ostojić savetuje izbegavanje jutarnjih aktivnosti napolju, jer je tada polenizacija najjača, kao i zatvaranje prozora.
– Decu bi trebalo presvući kada se vrate iz parka i redovno ih kupati i prati im kosu, kako bi se smanjio kontakt sa alergenom – rekla je Ostojić za N1.
Ona je dodala da bi alergičnim osobama trebalo da bude malo lakše ovih dana zbog kiše koja pada i ispira polen sa lišća, zbog čega ga je manje u vazduhu, ali i dodala da vetar može da bude problematičan jer ga raspršuje.
Ostojić je objasnila da su simptomi alergije na ambroziju: napadi jutarnjeg kijanja, celodnevna zapušenost ili curenje nosa i nadražujuće grebanje u grlu sa kašljucanjem.
IN Medija