• MUP kupio ‘fiće’ bez tendera: Cena i broj vozila ostaju tajna

    Kako sada stvari stoje, građani Srbije neće moći da saznaju koliko su kao poreski obveznici platili nabavku vozila „Fiat 500“, u narodu poznatih kao „fića“, koje je MUP nabavilo kao patrolna vozila.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    MUP kupio ‘fiće’ bez tendera: Cena i broj vozila ostaju tajna
    Foto: IN Medija

    Razlog – čitava nabavka „fića“ nosi oznaku tajnosti i kao takva ne može biti prikazana javnosti, „jer bi objavljivanjem odgovora bili ugroženi interesi javne bezbednosti“.

    Jedino pitanje na koje Danas dobio odgovor je da vozila nisu kupljena preko javne nabavke, već da su sredstva za kupovinu „fića“ obezbeđena preko Kapitalnog projekta „Nabavka opreme za potrebe organizacionih jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova“.

    U obrazloženju je napisano da je nabavka realizovana shodno članu 20. Zakona o javnim nabavkama, kojim je predviđen osnov za izuzeće od primene tog istog zakona, te samim tim javna nabavka nije sprovedena.

    Ovo praktično znači da je MUP kupio vozila direktnom pogodbom, bez tendera i javnog nadmetanja.

    Ministarstvo je odbilo da ovom listu dostavi informaciju o ceni „Fiat 500“ uz obrazloženje da postupak i predmet nabavke vozila za potrebe organizacionih jedinica MUP-a i sva prateća dokumentacija predstavljaju tajne podatke.

    Prema tom ugovoru, kako tvrde iz MUP-a, sa celokupnom dokumentacijom ili njenim delom mogu biti upoznata isključivo lica koja neposredno rade na realizaciji ugovora i koja su potpisala izjavu da će se tajnim podacima postupati u skladu sa Zakonom o tajnosti podataka, a ugovorene strane (MUP i prodavac) obavezuju se da neće bez pisanog pristanka druge strane otkriti bilo koju informaciju ili podatke koji se odnose na poslovanje ugovorenih strana.

    U obrazloženju odbijanja traženih informacija navodi se i da cenu nije moguće saopštiti, jer se ona nalazi u konkursnoj dokumentaciji koja sadrži tehničke specifikacije vozila, pa bi njenim objavljivanjem bili ugroženi interesi javne bezbednosti, ali bi bila ugrožena i bezbednost i rad policijskih službenika koji svoje poslove obavljaju tokom korišćenja „fića“.

    Iako je „fiće“ MUP proglasio sredstvima posebne namene, jer se koriste kao patrolna vozila, to su u suštini najobičnije „fiće“ koje su spolja obeležene oznakama policije, a od posebnih sredstava opremljene su rotacionim svetlom, zvučnom signalizaciom (sirenom), a unutrašnjost im se razlikuje od običnih „fića“ i ostalih civilnih vozila samo po tome što imaju instaliranu kolsku radio vezu, koju inače poseduju i sva taksi vozila. Ostaje nejasno kako bi objavljivanje o posedovanju ovako „sofisticirane“ opreme bila ugrožena javna bezbednost i bezbednost policijskih službenika.

    Nije poznato ni koliko „fića“ je MUP kupio, ni zašto je odabrao baš ovaj model vozila. Jer bi i ta pitanja, odnosno odgovori mogli da uzgroze javnu bezbednost.

    S obzirom da se radi o „fićama“, nameće se pitanje kako je moguće da je broj i cena ovih vozila tajna, dok se, na primer, svaka kupovina naoružanja za vojsku javno objavljuje. Javnost je gotovo uvek znala za svaku veću kupovinu borbenih aviona kao što su MIG 29 ili naručeni „rafali“, sistemi PVO, borbena vozila, kao i koliko su plaćeni. Ove informacije, javnosti je gotovo uvek saopštavao lično predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

    Skoro po identičnoj matrici javnosti je 2017. godine uskraćeno pravo da sazna detalje o nabavci 700 „Škoda rapid“ koje je kupio MUP. Tada je MUP, takođe, nabavku proglasio tajnom pozivajući se na identične razloge kao i sada. Isto kao i sa nabavkom „fića“ za kupovinu „škoda“ nije raspisan tender niti su kupljene preko javne nabavke.

    Međutim, tada je bar bio saopšten broj nabavljenih vozila.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija