Podneta krivična prijava za terorizam zbog incidenta 15. marta
Organizacije civilnog društva – Beogradski centar za ljudska prava, Građanske inicijative, Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, Inicijativa A 11, FemPlatz i Crta podnele su Tužilaštvu za organizovani kriminal krivičnu prijavu protiv NN lica zbog sumnje da su 15. marta 2025. godine izvršila krivično delo terorizma kada su tokom obeležavanja 15 minuta tišine upotrebili neidentifikovano opasno sredstvo kojim je prekinut miran protest u Beogradu.

Na konferenciji za medije, organizacije su istakle aktivnosti koje su preduzele u cilju zaštite ljudskih prava građana Srbije. To uključuje obraćanje Ujedinjenim nacijama, što je rezultiralo pokretanjem specijalnih procedura, kao i podnošenje zahteva za privremenu meru pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Nakon protesta, 4.000 građana obratilo se organizacijama sa svedočenjima o posledicama, uključujući osećaj panike i straha, kao i telesne povrede. Više od 3.000 anonimizovanih svedočenja sada je dostupno javnosti na platformi zvuk.labs.rs.
Katarina Golubović, predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava – YUCOM, naglasila je da se napad na život, telo i slobodu građana dogodio 15. marta, što je dovelo do podnošenja krivične prijave Tužilaštvu za organizovani kriminal. Dodala je da organizacije u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu prate predistragu koja se vodi u vezi sa incidentom.
-Masovan odziv građana jasno ukazuje na zabrinutost da je neko pokušao da izvede napad na njih i oslikava duboko ukorenjeno nepoverenje građana u institucije Sistema.- istakla je Golubović.
Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava, govoreći o odgovoru države Evropskom sudu za ljudska prava, naglasio je da je 8. aprila istekao rok za dostavljanje komentara o upotrebi soničnog sredstva tokom protesta. Očekuje se obaveštenje Suda već u narednim danima.
U odgovoru na tvrdnje Evropskog suda, država je negirala upotrebu i posedovanje bilo kakvog soničnog ili sličnog oružja, dodao je Ilić.
Platforma zvuk.labs.rs sadrži svedočenja građana o zvučnom napadu tokom mirnog okupljanja u znak sećanja na žrtve pada nadstrešnice u Novom Sadu. Đorđe Krivokapić iz SHARE Fondacije objasnio je da su svedočenja grupisana prema zonama koje pokrivaju prostor od Palate Albanija do Slavije, sa posebnim fokusom na psihološke efekte kao što su strah, uznemirenost i konfuzija, koje su kod nekih građana trajale i nekoliko nedelja nakon protesta.
Eksperti za zvuk iz neprofitne organizacije EarShot analizirali su četiri različita snimka sa mesta incidenta i preliminarno utvrdili da je buka proizvedena korišćenjem Vortex Ring Gun-a ili Vortex Cannon-a. Profesor socijalne psihologije Kliford Stot sa britanskog Univerziteta Kil, u svom preliminarnom mišljenju, objasnio je ponašanje ljudi tokom incidenta kao naglu promenu koja nije posledica lažne uzbune, već prisustva „spoljašnje sile ili stimulusa koji zaslužuje dodatnu istragu“.