• Popust u biblioteci „dr Đorđe Natošević“

    Danas se obeležava Nacionalni dan biblioteke Srbije, tom povodom inđijska biblioteka “dr Đorđe Natošević”  nudi novim i postojećim članovima popust od 50% za učlanjenje ili obnovu članarine. Popust važi samo danas. Sledeći popust članove inđijske biblioteke očekuje, tradicionalno, u vreme oktobarskog Sajma knjiga u Beogradu. Narodna biblioteka Srbije, najstarija ustanova kulture, osnovana je 1832. godine, […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Popust u biblioteci „dr Đorđe Natošević“

    Danas se obeležava Nacionalni dan biblioteke Srbije, tom povodom inđijska biblioteka “dr Đorđe Natošević”  nudi novim i postojećim članovima popust od 50% za učlanjenje ili obnovu članarine. Popust važi samo danas. Sledeći popust članove inđijske biblioteke očekuje, tradicionalno, u vreme oktobarskog Sajma knjiga u Beogradu.

    Narodna biblioteka Srbije, najstarija ustanova kulture, osnovana je 1832. godine, bila je smeštena uz samu portu Saborne crkve. Za dan osnivanja uzima se 28. februar 1832. godine kada je Dimitrije Davidović poslao pismo knezu Milošu o uređenju biblioteke. Novembra iste godine knez Miloš naredio da se jedan primerak od svake štampane knjige ustupi biblioteci ustanovlјena je institucija obaveznog primerka.

    Od 2002. godine Narodna biblioteka Srbije kao svoj dan slavi upravo 28. februar.Po istraživanju Dejana Ristića, objavljenom u knjizi „Kuća nesagorivih reči“, biblioteka je osnovana 12. jula 1838. u Kragujevcu, a naredne godine preseljena u Beograd. Uspon u radu Narodne biblioteke nastao je 1853. godine kada je ukazom kneza Aleksandra uvedeno zvanje državnog bibliotekara u rangu profesora Velike škole.

    U vreme kada je bibliotekar bio Janko Šafarik (1861-1869), biblioteka je preseljena u Kapetan-Mišino zdanje i tu je u levom prizemnom krilu, dočekala Prvi svetski rat.

    Početkom Prvog svetskog rata jedan deo vrednijih, posebno starih rukopisnih knjiga, je evakuisan iz biblioteke i spakovan u voz. Preostale knjige i arhiva postale su ratni plen Nemačke i Bugarske (gde su odnete), a deo je ostao i propao. Nestala su u ratnom metežu pored knjiga i tri najvažnija stara srpska rukopisa: „Nikoljsko jevanđelje“, „Zbornik popa Dragolja“ i „Prizrenski prepis Dušanovog zakonika“.

    U Prvom svetskom ratu biblioteka je ostala bez svojih prostorija, pa je 1920. godine za njene potrebe otkupljena fabrika i „Kartonaža Milana Vape“, na Kosančićevom vencu. Za nju je plaćeno 3.200.000 dinara, a rad je otpočeo početkom 1922. godine.

    Za vreme bombradovanja uništen velike deo knjižnog fonda 

    Zgrada biblioteke na Kosančićevom vencu pogođena je 6. aprila 1941. godine prilikom nemačkog bombardovanja Beograda i veliki deo knjižnog fonda je tada uništen.

    Uništen je knjižni fond od oko 500.000 svezaka, kao i zbirka od 1424 ćirilična rukopisa i povelje (12-17. vek), kartografska i grafička zbirka od 1500 brojeva, zbirke od 4.000 naslova časopisa i 1800 naslova novina, zatim značajna i nedovoljno proučena zbirka turskih dokumenata o Srbiji, inkunabule i stare štampane knjige i celokupna prepiska značajnih ličnosti iz kulture i političke istorije Srbije i Jugoslavije (Lukijan Mušicki, Vuk Karadžić, Đura Daničić, Pavel Šafarik.

    Kamen temeljac za izgradnju nove namenske zgrade Narodne biblioteke Srbije svečano je postavljeno 20. oktobra 1966. godine, a radovi na zdanju površine 24.000 metara kvadratnih završeni su šest godina kasnije 1972. godine.

    Preseljenje u novu zgradu započelo je maja 1972. godine. Nova zgrada Narodne biblioteke na Vračaru svečano je otvorena 6. aprila 1973. godine.Zgradu je projektovao arhitekta Ivo Kurtović i ubraja se u spomenike kulture. 

    Tokom rata jedan deo tih knjiga je nestao i kasnije vraćen, dok postoje knjige koje do sada nisu vraćene. 

    Narodna biblioteka Srbije, sa oko šest miliona bibliotečkih jedinica iz razdoblja od 11. do 21. veka, predstavlja izuzetnu zbirku pokretne kulturne baštine.

    IN Medija

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Inđija