RTV otkazao saradnju sa FoNet-om
Radio-televizija Vojvodine obavestila je juče novinsku agenciju FoNet o prestanku saradnje od avgusta meseca.

Kako saznaje NUNS, RTV je prethodno okončala saradnju sa Betom, tako da će javni servis Vojvodine koristiti samo usluge Tanjuga.
Na pitanje o razlozima otkazivanja saradnje sa FoNet-om, generalni direktor RTV-a Goran Karadžić nije odgovorio do objavljivanja vesti, ali Granski sindikat “Nezavisnost” u Radio-televiziji Vojvodine navodi da je razlog smanjenje troškova.
U odgovoru za NUNS, povereništvo sindikata “Nezavisnost” u JMU RTV, navelo je da je razočarano odlukom menadžmenta da od avgusta ne produži ugovor sa novinskom agencijom Fonet, pravdajući to merama štednje.
–Agencijske vesti se već duže vreme koriste kao osnovni izvor informacija u programu i na veb sajtu RTV-a, a sadržaji koji su stizali sa Foneta, posebno video servis te agencije, bili su izuzetno značajni za davanje iole drugačijeg ’tona’ u informacijama koje se plasiraju u Informativnom programu, vestima i emisijama RTV-a. – navode iz Nezavisnosti.
Sindikat ukazuje na to da informativni program RTV-a krši svoju zakonsku obavezu da istinito, nepristrasno, potpuno i blagovremeno informiše javnost, posebno o zbivanjima u zemlji nakon tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu i protestima studenata i građana koji su nakon toga usledili.
–Smatramo da će ukidanje Fonetovog servisa i oslanjanje samo na jednu ’državnu’ agenciju, kao i već ozbiljno ukorenjena cenzura u radu pokrajinskog javnog servisa, dodatno umanjiti kvalitet programa. Sa druge strane, to je dodatna potvrda činjenice da kvalitet programa odavno nije u interesu menadžmenta, jer RTV već previše dugo sakriva informacije od građana i ignoriše javni interes, iako je to njegova osnovna zakonska obaveza. – zaključuje Sindikat.
Mali iznos takse i racionalizacija troškova
Udruženje novinara Srbije krajem prošlog meseca objavilo je da je na programskom kolegijumu RTV-a najavljen „moguć prekid saradnje sa velikim brojem zaposlenih“.
Kako je naveo generalni direktor RTV-a tada, potrebno da se „racionalizuje poslovanje u velikoj firmi, kakva je RTV“, odnosno da je neophodno proceniti „da li je toliki broj izvršilaca neophodan ili je moguće bolje organizovati posao“.
Novinarska i medijska udruženja su, inače, tokom javne rasprave o poslednjim izmenama Zakona o javnim medijskim servisima (ZJIM) tražila da se ukine finansiranje iz budžeta, kako bi se osigurala nezavisnost javnog servisa. Predloženo je i da se iznos takse, koji sada iznosi 349 dinara, poveća, a da u raspodeli prihoda od takse RTV dobije više sredstava nego što je to sada slučaj.
Međutim, medijske organizacije i sindikati nisu uspeli da ubede vlast da je za održivost javnih medijskih servisa neophodno povećanje takse na najmanje 500 dinara – koliko je ona iznosila i pre više od 15 godina. Kako su naveli tada u zajedničkom saopštenju, “odluka da se taksa ne poveća, predstavlja populističku meru sa ozbiljnim posledicama po rad i kvalitet programa pre svega pokrajinskog javnog medijskog servisa”.