• SafeJournalists: Situacija van kontrole – zahtevamo hitnu zaštitu medijskih radnika/ca u Srbiji

    Mreža SafeJournalists najoštrije je osudila pretnje, zastrašivanje, napade i privođenje novinara i drugih medijskih radnika koji izveštavaju sa protesta širom Srbije, ocenjujući da se nezavisni novinari u Srbiji trenutno nalaze na meti sistemske represije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    SafeJournalists: Situacija van kontrole – zahtevamo hitnu zaštitu medijskih radnika/ca u Srbiji
    Foto: IN Medija

    Pozivamo nadležne institucije da hitno reaguju i obezbede zaštitu novinarima kako bi mogli neometano i bezbedno da obavljaju posao koji je od izuzetnog javnog značaja – posebno u trenutku kada se u zemlji svakodnevno održavaju demonstracije.- navodi se u saopštenju.

    Nakon poziva „Studenata u blokadi“ na građansku neposlušnost 28. juna, protesti i blokade saobraćajnica odvijaju se u gotovo svim većim gradovima. Dok građani izlaze na ulice, nezavisni novinari, snimatelji i fotoreporteri koji beleže postupanje policije, sve češće postaju žrtve fizičkog nasilja, pritisaka i privođenja.

    Udarci, pretnje, praćenje – svakodnevica za novinare

    Prema podacima Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), u poslednja tri dana zabeleženi su deseci slučajeva napada i pretnji, a mnogi novinari iz straha čak i ne žele da svedoče javno o onome što su doživeli.

    Među najbrutalnijim incidentima ističe se napad na novinara Radara, Vuka Cvijića, koga je policija sinoć, i pored pokazane legitimacije, više puta udarila štitom i laktom ispred Pravnog fakulteta u Beogradu.

    Odgurivali su me i pokušali da mi otmu telefon. Ponašanje je bilo otvoreno nasilno, iako sam se jasno identifikovao kao novinar.- izjavio je Cvijić.

    Fotoreporter Aleksa Stanković je večer ranije priveden dok je fotografisao razbijanje blokade. U policijskom vozilu, kako navodi, dva policajca su ga tukla, tražili da ugasi Instagram profil i na kraju polomili memorijsku karticu iz fotoaparata. Sumnja se da je nasilje bilo odgovor na snimak na kojem se jasno čuje kako policajac neprimereno komentariše žene tokom intervencije.

    Novinari na meti i van ulice

    Pritisci dolaze i van terena. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je javno targetirao novinare nazivajući zaposlene na televizijama N1 i Nova S „teroristima“, što je dodatno pojačalo neprijateljsku atmosferu prema nezavisnim medijima. Nakon njegovih izjava, redakcija N1 dobila je niz poruka sa pretnjama smrću, a novinarki Žaklini Tatalović upućena je otvorena poruka:
    -Ubiti Žaklinu! Nacrtajte metu!-

    Fotoreporter Gavrilo Andrić, koji redovno dokumentuje proteste, primio je više poruka s pretnjama smrću, uključujući i brutalne poruke poput:
    „Ubiću te, siso. Nožem. U bubreg.“
    i
    -Ima da te izbodem nožem u srce.-

    Pod pritiskom i lokalni novinari

    Napadi nisu zaobišli ni lokalne medije. Redakcija Epicentar pressa iz Čačka targetirana je kao „antisrpski medij“, a novinarki IN Medije, Verici Marinčić, policija je zapretila prekršajnom prijavom, iako je jasno pokazala novinarsku akreditaciju.

    U Zaječaru, novinar Miljko Stojanović prijavio je da ga do kuće prati dron, što je uznemirilo njegovu porodicu. Podneo je prijavu i dao izjavu policiji.

    Atmosfera nekažnjivosti i poziv na odgovornost

    Prema evidenciji NUNS-a, od početka godine zabeleženo je više od 160 slučajeva pritisaka i napada na novinare – gotovo koliko tokom cele prethodne godine.

    Ovaj podatak jasno ukazuje da se u Srbiji stvara sve opasnija atmosfera za novinarski rad.- upozorava mreža SafeJournalists.

    Oni pozivaju nadležne, a posebno Ministarstvo unutrašnjih poslova, da sprovedu hitne istrage, identifikuju odgovorne i prekinu spiralu nekažnjivosti.

    Posebnu odgovornost za nastalu atmosferu snose najviši državni funkcioneri, pre svih predsednik Republike, koji svojim izjavama dodatno podstiče netrpeljivost prema profesionalnim i nezavisnim medijima.- zaključuje se u saopštenju.

    Mrežu SafeJournalists čine:

    • Udruženje novinara Kosova
    • Udruženje novinara Makedonije
    • Udruženje BH novinari
    • Hrvatsko novinarsko društvo
    • Nezavisno udruženje novinara Srbije
    • Sindikat medija Crne Gore

    Oni najavljuju da će o ovoj situaciji obavestiti domaće i međunarodne institucije i nastaviti da prate stanje slobode medija u Srbiji.

    „U demokratskom društvu, novinari ne smeju biti neprijatelji države – njihov zadatak je da u interesu javnosti svedoče o činjenicama.“

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija