• Sedam gradova i opština iz Srbije dobili regionalni certifikat o povoljnom poslovnom okruženju

    Novi Sad, Čačak, Leskovac, Ruma, Bor, Stara Pazova i Pećinci uspešno su prošli kroz program Certifikacije opština s povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi (BFC SEE) i zaslužili certifikat koji kao pečat kvaliteta potvrđuje da građanima i privredi pružaju usluge po najvišim međunarodnim standardima, navodi se u sopštenju NALED-a. Priznanja su im uručena danas na […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Sedam gradova i opština iz Srbije dobili regionalni certifikat o povoljnom poslovnom okruženju

    Novi Sad, Čačak, Leskovac, Ruma, Bor, Stara Pazova i Pećinci uspešno su prošli kroz program Certifikacije opština s povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi (BFC SEE) i zaslužili certifikat koji kao pečat kvaliteta potvrđuje da građanima i privredi pružaju usluge po najvišim međunarodnim standardima, navodi se u sopštenju NALED-a. Priznanja su im uručena danas na trodnevnoj regionalnoj konferenciji Core Days 2022: Partnerstvo za konkurentniji region, koja se održava u Dubrovniku.

    Certifikate dodeljuje Regionalna mreža za povoljno poslovno okruženje u jugoistočnoj Evropi, koja okuplja više od 20 partnerskih organizacija iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Crne Gore i Srbije, a na događaju je ozvaničeno i proširenje ove platforme. Regionalnoj mreži pristupile su partnerske organizacije iz Albanije i Kosova* i cilj je da u proces certifikacije do kraja 2023. uđe i njihovih 16 lokalnih samouprava.

    Konferencija Core Days 2022 se održava uz podršku Nemačke razvojne saradnje koju sprovodi GIZ i okupila je predstavnike vlada, institucija zaduženih za unapređenje uslova poslovanja, lidere lokalnih samouprava, privrede i civilnog sektora, kako bi razgovarali o unapređenju saradnje i razmeni iskustava na sprovođenju ekonomskih reformi na nacionalnom i lokalnom nivou. Skup je otvorio bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić.

    Ekonomska saradnja između država na Balkanu je ključna za ekonomski razvoj, ali nažalost, ona zavisi od političkih odluka i mira ne samo unutar ovog regiona nego i na nivou Evrope i sveta. Sada vidimo jasno tu moć politike nad snagom ekonomije u ratu u Ukrajini koji, premda nije tema ovog skupa, može imati još dublji negativni uticaj na stabilnost i ekonomski razvoj ovog regiona i šire – rekao je Mesić.

    Sektorski menadžer GIZ-ovog Otvorenog regionalnog fonda za modernizaciju opštinskih usluga Peter Volf posebno je istakao značaj proširenja Regionalne mreže, koja prerasta u svojevrsnu platformu za razmenu uspešnih reformskih rešenja i koja će poneti naziv Partnerstvo za konkurentniji region (CORE).

    Zajedno sa našim partnerima ostvarili smo još jednu uspešnu godinu saradnje na unapređenju uslova poslovanja u regionu. Želimo dobrodošlicu novim partnerskim organizacijama iz Albanije i Kosova*. Ove godine, kao rezultat zajedničkog rada, naša mreža je narasla i sada pokriva svih šest ekonomija Zapadnog Balkana – rekao je Volf.

    Violeta Jovanović, NALED

    Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović istakla je značaj saradnje jer će povezivanje i veći nivo standardizacije usluga u regionu omogućiti bolje uslove za život i rad 20 miliona građana i 1.150.000 biznisa na ovim prostorima.

    Partnerstvo za konkurentniji region omogućiće da njegove članice nastave razmenu iskustava i uspeh u reformama, poput elektronskih građevinskih dozvola, eKatastra, elektronske registracije sezonskih radnika, unapređenja inspekcijskog nadzora, digitalne fiskalizacije. Partnerstvo će nam omogućiti i da već 2023. objavimo prvi regionalni izveštaj koji će na precizno meriti ekonomsku i političku stabilnost i rangirati ekonomije regiona prema kvalitetu života i uslova za poslovanje – rekla je Jovanović.

    Putem video poruke, učesnicima se obratio i evropski poslanik Franc Bogovič koji je poručio da su razumevanje, saradnja i partnerstvo ključ zajedničkog života, kreativnosti i razvoja u lokalnim zajednicama, regionima, državama kao i u EU.

    Ovo je posebno važno za koherentan regionalni razvoj i razvoj ruralnih područja. Ovi izazovi su takođe veliki u svim zemljama Zapadnog Balkana, gde se selo sve više prazni i iseljava. Najnoviji podaci i prognoze govore da će u periodu od 1989. do 2050. na području Zapadnog Balkana biti zabeležena najveća emigracija i pad stanovništva – BiH čak 29%, Srbija čak 24%, Hrvatska čak 22%, pa i Albanija čak 18%. –  naglasio je Bogovič.

    BFC SEE standard i svi dobitnici certifikata

    Kroz program Certifikacije opština s povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi (BFC SEE) od 2012. je prošlo više od 100 gradova i opština iz Hrvatske, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije. Važeći certifikat koji traje tri godine trenutno imaju 44 lokalne samouprave. Sprovođenje programa podržava GIZ Otvoreni regionalni fond za modernizaciju opštinskih usluga (GIZ ORF MMS).

    BFC SEE je jedinstveni program za merenje i unapređenje uslova poslovanja i investiranja na lokalnom nivou. Gradovima i opštinama pruža jasne smernice za kreiranje povoljnog poslovnog okruženja i uvođenje međunarodnih standarda efikasnosti i transparentnosti lokalne administracije u skladu sa principima dobre uprave. Za postojeću privredu i potencijalne investitore, činjenica da jedna lokalna samouprava poseduje ovaj certifikat znači da u toj sredini mogu da računaju na stabilni i predvidljivi poslovni ambijent.

    Kvalitet poslovnog okruženja u lokalnim samoupravama meri se kroz proces koji podrazumeva ispunjavanje niza zahtevnih kriterijuma među kojima su posedovanje strateškog i institucionalnog okvira za ekonomski razvoj, transparentnost troškova poslovanja, obezbeđivanje informacija o raspoloživoj radnoj snazi, kvalitetne infrastrukture i komunalnih usluga, a kako se BFC standard stalno unapređuje, među kriterijume koje svaki grad i opština moraju da ispune uvršteni su i digitalna transformacija, elektronske usluge, zaštita životne sredine, inovacije i dr. Ispunjenost kriterijuma potvrđuje nezavisna međunarodna verifikaciona komisija.

    Na konferenciji CoreDays 2022 u Dubrovniku certifikate je dobilo ukupno 30 lokalnih samouprava koje su u prethodnom periodu ispunile postavljene kriterijume:

    IN Medija

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije VESTI

    Batut: Raste broj obolelih od korona virusa

    Broj potvrđenih slučajeva korona virusa od početka maja u Srbiji raste, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović […]