• Srpski pasoš prošle godine dobilo skoro 30.000 ljudi

    Interesovanje za srpsko državljanstvo prošle godine neznatno je poraslo u odnosu na 2021, pa je Srbija dobila 29.251 novog državljanina. Njih 22.879 je poreklom iz Bosne i Hercegovine, a manje od pet odsto je iz Hrvatske i isto toliko iz Severne Makedonije, piše Politika. Ovaj list dodaje da kako naši zakoni ne ograničavaju koliko neko […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Srpski pasoš prošle godine dobilo skoro 30.000 ljudi

    Interesovanje za srpsko državljanstvo prošle godine neznatno je poraslo u odnosu na 2021, pa je Srbija dobila 29.251 novog državljanina.

    Njih 22.879 je poreklom iz Bosne i Hercegovine, a manje od pet odsto je iz Hrvatske i isto toliko iz Severne Makedonije, piše Politika. Ovaj list dodaje da kako naši zakoni ne ograničavaju koliko neko može imati državljanstava, ovaj broj nije znak i doseljavanja.

    Svi ovi podaci su iz dokumenta Komesarijata za izbeglice i migracije.

    Kako piše Politika dalje, utisak da se zbog rata u Srbiju masovno doseljavaju Ukrajinci – pogrešan je. Analiza pokazuje da su tokom 2022. kroz našu zemlju prošle 137.853 izbeglice iz Ukrajine i za većinu njih Srbija je bila samo prolazna destinacija.

    U tom periodu izdate su 24.443 prijave boravišta. Najveći broj njih je našao smeštaj u privatnoj režiji, a vrlo malo njih se obratilo Komesarijatu. – navedeno je u Miracionom profilu za 2022.

    Najveći broj stranaca koji se doselio u Srbiju je iz Rusije – više od 37 odsto ukupnog broja migranata. Razlog njihovog doseljavanja je radni angažman, a za njima slede Kinezi (20 procenata) i oni se već tradicionalno svrstavaju u najbrojnije migrante. Za razliku od prethodne godine, zabeležen je trend rasta doseljavanja državljana Turske i Indije.

    Tako su državljani Kine i Rusije najbrojniji i kada je reč o zahtevima za privremeni boravak. Među 38.479 onih koji su odobrenja tražili prvi put, u 64 odsto slučajeva najčešći razlog je bilo zaposlenje.

    Izdate su i 34.573 radne dozvole strancima koji imaju privremeni boravak u Srbiji. Analiza je pokazala da je među njima najviše zanatlija (7.068 dozvola), zatim onih sa četvorogodišnjom srednjom školom (6.896), dok su 5.444 stranca sa fakultetskom diplomom.

    Izvor: Politika

    IN Medija

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Priveden Savo Manojlović

    Nekoliko policajaca je lidera pokreta Kreni-promeni Sava Manojlovića oborila na zemlju i maltretira ga tokom blokade Starog savskog mosta, nakon čega su ga priveli tako što su ga odneli sa […]