• Studentski protesti u Inđiji: Borba koja traži novu strategiju

    Nakon snažnih početaka i blokada, studenti su odlučili da pauziraju aktivnosti, dok se pokušaj institucionalizacije kroz Zbor građana pokazao kao proces koji još nije doneo očekivane rezultate.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Studentski protesti u Inđiji: Borba koja traži novu strategiju
    Foto: IN Medija

    Protesti u Srbiji, koji su počeli odmah nakon pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine, prerastali su u masovne građanske akcije širom zemlje. Među najaktivnijim akterima bila je i grupa studenata iz Inđije.

    U narednim mesecima studenti su organizovali nedeljne protestne šetnje i blokade u Inđiji, kao i šetnje do Rume i Pećinaca.

    U jednom trenutku, studenti su se jasno ogradili od lokalnih političkih struktura, nastojeći da očuvaju autonomiju protesta i izbegnu zloupotrebe svoje borbe.

    Studenti Inđije: Ograđujemo se od političkih manipulacija

    Nakon što su studenti iz Inđije pokrenuli snažne proteste povodom tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu, usledio je pokušaj institucionalizacije građanskog bunta kroz osnivanje Zbora građana Inđije.

    Ideja je bila da se formira kanal za dijalog i organizovaniji pritisak na lokalne vlasti, ali realnost je brzo pokazala da ovaj pokušaj aktivizma nije uspeo da ispuni očekivanja.

    Nedostatak jasne strategije i konkretnih rezultata doveo je do toga da Zbor građana u praksi gotovo da nije uspeo da ostvari nijedan značajniji uspeh u odnosu na lokalnu vlast. Zbor građana okuplja ljude koji nisu poznati široj javnosti, a koji često nemaju ni elementarno razumevanje nadležnosti lokalne samouprave. Mnogi od njih su pokušali da pomognu, ali se jasno vidi da nemaju iskustva u aktivizmu, što je dodatno otežalo celu priču. Zahtevi koje su upućivali delovali su više kao improvizacije nego kao ozbiljni planovi za rešavanje problema, čime su samo gubili kredibilitet u očima građana.

    Jedina aktivnost kojom se Zbor može pohvaliti jeste čišćenje lokalnog ZOO vrta Koki — simboličan gest koji jasno pokazuje koliko im fali snage i ozbiljnosti za suštinske promene.

    Kako su meseci prolazili, opadanje interesa građana za proteste i sve veći pritisci okoline, posebno u manjim sredinama poput Inđije, doveli su do odluke da studenti pauziraju nedeljne proteste i uđu u novu fazu borbe.

    Ne treba zaboraviti da je upravo lokalna vlast, na čelu sa Srpskom naprednom strankom, koristila svoje poluge moći da razbije jedinstvo protesta i da demorališe građanski angažman. U takvim okolnostima, i studenti i Zbor građana bili su pritisnuti sa više strana — sistemskim problemima, ali i sopstvenim organizacionim slabostima.

    Sve to pokazuje da je lokalni aktivizam u provinciji kao što je Inđija suočen sa posebnim izazovima. Borba mladih se sudara sa zidom pasivnosti građana, političkom inertnošću i nesnalaženjem u institucionalnim okvirima.

    Pauza koju su uveli studenti nije kraj — ali je opomena da se bez ozbiljnog građanskog obrazovanja i strateškog planiranja, protesti mogu pretvoriti u paravane za političke igre i lične interese.

    “Studenti Inđinčani u blokadi” pauziraju nedeljne proteste: Borba ulazi u novu fazu

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 3

    1. Ne znam da li je ovaj tekst prenet kao zvanični komentar studenata u blokadi ili kao komentar In medije ali, na žalost, moram se složiti sa istim. Od sada pa do promene vlasti svakog ko se bude žalio: da nema mesta u dečijim vrtićima, da mora na specijalistički pregled van Indjije i da čeka po mesec-dva na njega, da nema vode u letnjim mesecima, da strahuje da izadje slobodno u centar grada jer ga tamo mogu pretući horde SNS batinaša, da mu je mala penzija jer je vlast dozvoljavala da mnogi poslodavci uplaćuju doprinose PIO fondu na minimalac, da… i još mnogo tih „da“ koji su rezultat rada-ne rada SNS mašinerije. Studenti su učinili mnogo – mi stariji nedovoljno!

    2. Ti protesti se ne mogu smatrati studentski jer studenti su na fakultetima. Ovi protesti treba da se definišu kao protesti opozicije ili protesti plaćenih huligana. Tako da molim sve iskrene novinare da uvaže ove nazive i da tako izveštavanje na TV ili u pisanim medijima.

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo