• USAID i druge američke agencije finansiraju reforme, ali novac i dalje završava u budžetu Srbije

    Dominantan deo donacija preko USAID-a i drugih američkih agencija završavao je u budžetu Republike Srbije, gde je njime raspolagala politička većina.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    USAID i druge američke agencije finansiraju reforme, ali novac i dalje završava u budžetu Srbije
    Foto: Pixabay

    Od 2000. godine do danas, Sjedinjene Američke Države obezbedile su Srbiji razvojnu pomoć u ukupnom iznosu od preko milijardu dolara, saopštava Institut za evropske poslove.

    Za period od 2012. do 2020. godine, otkad su na vlasti naprednjaci, Vlada SAD je donirala Srbiji više od 110,3 miliona dolara.

    Vlast krije strane donacije

    Iz Instituta za evropske poslove ukazuju na to da na zvaničnom sajtu Vlade Srbije, koji sadrži bazu podataka o međunarodnoj razvojnoj pomoći (ISDACON), trenutno nema podataka o donacijama SAD od 2021. godine naovamo.

    Prema dostupnim informacijama, podrška je nastavila da bude sličnog intenziteta, ali nije zvanično zabeležena, što postavlja pitanje transparentnosti trošenja ovih sredstava i opravdanosti njihovog preusmeravanja u budžet kojim upravlja politička većina. – dodaju u Institutu.

    Ukazuju i na to da od 2012. godine dolazi do pada američke pomoći, ali ne zato što su se odnosi Srbije i SAD pogoršali, već zato što više nije bilo potrebe za ogromnim infrastrukturnim projektima i direktnim budžetskim davanjima.

    Umesto toga, novac koji vlast prima od USAID-a i drugih američkih agencija preusmeren je ka sektorskim reformama – pre svega u oblasti javne administracije, pravosuđa i bezbednosti. Međutim, struktura trošenja se nije promenila – gotovo sav novac i dalje završava u budžetu Srbije, kojim raspolaže politička većina. – poručuju u Institutu.

    Na šta se trošio novac?

    Kako se navodi u saopštenju, od 2000. do 2012. godine, američka pomoć bila je ključna za ekonomski opstanak Srbije, budući da su SAD, između ostalog, podržavale obnovu energetskog sistema uništenog zbog sankcija, uspostavljanje bankarskog sektora, kao i budžetska davanja kojima su isplaćivane zaostale plate, penzije i socijalna davanja, uključujući i dugove nastale oduzimanjem stare devizne štednje.

    U tom periodu, finansijska podrška bila je usmerena na osnovnu stabilizaciju države koja se nalazila u dubokom ekonomskom i institucionalnom kolapsu, a u čijem je urušavanju učestvovao i tadašnji ministar informisanja Slobodana Miloševića – Aleksandar Vučić. – stoji u saopštenju Instituta za evropske poslove.

    U analizi Instituta za evropske poslove navodi se i to da je u 2020. godini, Srbija od SAD primila 9,4 miliona dolara, od kojih je milion dolara poklonjeno za razvijanje vladinog programa e-Zdravlje, a skoro dva miliona dolara dodeljeno je Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije kroz Međunarodni kriminalističko-istražni program pomoći u obuci.

    Dalje, skoro 2,5 miliona dolara usmereno je na podršku reformi krivičnog pravosuđa u Srbiji i borbi protiv korupcije, dok je još skoro 2 miliona dolara otišlo Vladi Srbije za različite aktivnosti grupisane u tzv. ‘superklaster podršku’. Od ukupne donacije u 2020, 300.000 dolara dodeljeno je i univerzitetima za istraživanja i studije, dok je preostali deo sredstava raspoređen na medije, medijske organizacije, studijska putovanja i najmanji deo organizacijama civilnog društva. – navodi se u saopštenju.

    Ekološki ustanak: Da se ispitaju i donacije Vladi Srbije

     Pokret Ekološki ustanak zahteva o glavnog javnog tužioca VJT u Beogradu Nenada Stefanovića da izda nalog da se izuzme sva dokumentacija u vezi sa donacijama USAID-a Vladi Republike Srbije, kao i da se obave razgovori sa ministrima na okolnost trošenja sredstava iz donacija, unapred utvrđenih procedura trošenja sredstava USAID, kao i da li je postojala obaveza obaveštavanja donatora o namenskom trošenju tih sredstava.

    Odnosno, Ekološki ustanak traži da se postupi na isti način kao što je učinjeno i sa nevladinim organizacijama u koje je jutros upala policija.

    Insistiramo da ovim zahtevom – naredbom bude obuhvaćena i Ana Brnabić, koja je bila angažovana u različitim američkim konsultantskim firmama koje su u Srbiji realizovale projekte finansirane od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). – navodi se u saopštenju.

    Policijski upad u nevladine organizacije zbog USAID-a

    Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je da se od četiri nevladine organizacije u Srbiji izuzme sva dokumentacija u vezi sa donacijama USAID-a.

    Ovo se dešava nakon što je nova vlast u SAD, koju predvode Donald Tramp i Ilon Mask, obeležila USAID kako kriminalnu organizaciju. Predstavnici vlasti i deo medija je potom krenuo u kampanju protiv civilnog društva, optužujući ih za rušenje ustavnog poretka. Organizacija CRTA je ukazala na to da su vest o upadu u njihove prostorije objavili tabloidi pre nego što je policija uopšte i stigla kod njih.

    U saopštenju se navodi je po nalogu VJT policija jutros započela prikupljanje obaveštenja u vezi sa radom Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Građanskih inicijativa, Centra za praktičnu politiku i Trag fondacije.

    Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije VJT u Beogradu uputilo je zahteve za prikupljanje potrebnih obaveštenja Narodnoj banci Srbije i Upravi za sprečavanje pranja novca, kako bi se proverile novčane transakcije pomenutih nevladinih organizacija. – naveo je glavni javni tužilac Nenad Stefanović.

    Direktor Instituta za evropske poslove Naim Leo Beširi povodom upada policije u prostorije organizacija civilnog društva kaže da je „zloupotreba aparata prinude prema organizacijama civilnog društva je poslednji u nizu pritisaka na studente, njihovu borbu kao i građanske proteste“.

    Građanske Inicijative, CRTA i druge organizacije, među kojima je i Institut za evropske poslove godinama podržavaju mlade i stare kako bi bili aktivni građani našeg društva. Autoritarni režim zastrašuje, opstruira rad i targetira, i podstiče mržnju prema predstavnicima civilnog društva kako bi opravdao svoje nelegalne radnje, nizak životni standard i šurovanje s organizovanim kriminalom. Ova borba nije samo naša, već i onih građana Srbije koji žele da njihova udruženja rade bez straha, prinude, iznude i pritisaka.– naveo je Beširi.

    On je pozvao građane da stanu u zaštitu organizacija, ali je pozvao i Evropsku komisiju, Evropski parlament, Savet i Delegaciju EU u Srbiji da „hitno preduzmu mere da zaštite branioce i braniteljke ljudskih i građanskih prava u Srbiji“.

    Građanske inicijative navode da je u pitanju nastavak nezakonitog pritiska na civilno društvo u Srbiji.

    Vladajuće strukture pokušavaju da implementiraju mehanizme zastrašivanja i progona bez usvajanja Zakona o stranim agentima, koji je ušao u skupštinsku proceduru, ali još nije formalno usvojen. Ovakva upotreba policije u političke svrhe predstavlja grubo zloupotrebljavanje državnih institucija za obračun sa neistomišljenicima i nastavak gušenja slobodnog i demokratskog delovanja u Srbiji. – navode Građanske inicijative u saopštenju.

    Ova borba nije samo naša, ističe, već i onih građana Srbije koji žele da njihova udruženja rade bez straha, prinude, iznude i pritisaka, zaključio je Beširi.

    Novi Optimizam osudio pritisak državnog aparata na civilni sektor

    Pokret Novi Optimizam osuđuje pritisak državnog aparata na civilni sektor Srbije i izražava duboku zabrinutost zbog narušavanja građanskih prava i sloboda.

    Svaki pokušaj ograničavanja prostora za slobodno okupljanje i izražavanje građana je neprihvatljiv. Policijska akcija, izvedena bez odgovarajuće transparentnosti i pod sumnjom političke pristrasnosti, predstavlja ozbiljan udarac po demokratske principe. Posebno nas zabrinjava činjenica da je ovakvu akciju najavio predsednik Srbije tokom gostovanja na televiziji Hepi, što je potom najavljivano i u tabloidima. Ovo je neprihvatljivo u zemlji koja teži članstvu u EU, u kojoj režim Aleksandra Vučića gazi ključne evropske vrednosti. – stoji u saopštenju Novog Optimizma, koji iražava i punu solidarnost sa Građanskim inicijativama i svim akterima civilnog društva kojima ove mere narušavaju pravo na slobodno delovanje.

    Pozivali su nadležne institucije da obezbede nepristrasnost i nesmetano delovanje svih društvenih aktera posvećenih slobodi, pravdi i demokratiji.

    Dodaju da se Pokret Novi Optimizam zalaže za otvoren dijalog, transparentnost i odgovornost svih državnih organa i da veruju da se zajedničkim naporima može obnoviti poverenje građana u institucije i stvoriti uslovi za razvoj demokratskog društva u kojem će svako imati pravo da slobodno izrazi svoje mišljenje i aktivno učestvuje u javnom životu.

     

    Istraga o donacijama USAID-a: Tužilaštvo zatražilo dokumentaciju od NVO

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija