• Zakon u službi korupcije: Zloupotrebe u javnim nabavkama do 5 miliona ostaju nekažnjene

    Zloupotrebe u okviru javnih nabavki, inače koruptivno krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, više neće biti kažnjive za nabavke vrednosti manjih od pet miliona dinara.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Zakon u službi korupcije: Zloupotrebe u javnim nabavkama do 5 miliona ostaju nekažnjene
    Foto: Pixabay

    Kako piše Insajder, to predviđaju izmene Krivičnog zakonika.

    To znači da oni koji nameste javnu nabavku, o njoj se dogovaraju, za nju podnesu lažnu dokumentaciju, ili na bilo koji drugi koruptivan i zakonom kažnjiv način utiču na njen postupak, neće krivično odgovarati, ako je vrednost te nabavke manja od pet miliona. 

    Pravni stručnjaci upozoravaju da je to ozakonjenje krivičnog dela i uvođenje korupcije u pravni sistem.

    Zdrava i zakonom regulisana tržišna utakmica trebalo bi da garantuje da se u postupcima javnih nabavki za novac građana dobija najbolji odnos cene i kvaliteta i da se taj novac ne zloupotrebljava u interesu bilo koje organizacije, ili pojedinca. 

    Transparentnost podataka iz tenderskih postupka i zakonitost u njihovom sprovođenju postižu se primenom Zakona o javnim nabavkama i Zakona o prekršajima. 

    Međutim, zloupotrebe u tim postupcima, kao koruptivno delo, mogu da budu sprečene jedino utvrđivanjem krivične odgovornosti, definisane Krivičnim zakonikom. Nacrt izmena tog zakona bi, ako bude usvojen, krivične odgovornosti oslobodio sve one koji te koruptivne radnje vrše u tenderskim postupcima vrednim manje od pet miliona dinara.

     

    To znači da do pet miliona vi možete da to radite bez ikakvih krivično pravnih posledica. A, to apsolutno nikakvu legitimnost nema, dekriminalizovati tako jedno ponašanje.- kaže za Insajder Vladica Ilić, pravnik Beogradskog centra za ljudska prava.

    Kada se ovome doda usitnjavanje na nabavke manje vrednosti, kao i mogućnost uvećanja novčanih iznosa u tim poslovima kroz anekse već sklopljenih ugovora, ukidanje odgovornosti za krivično delo kod nabavki manjih od pet miliona dinara, koje predlaže Ministarstvo pravde, otvara prostor za bezbroj zloupotreba.

    -Uz to, ako uzmemo u obzir šta dokazuje dosadašnja praksa, da nijedna javna nabavka nije završena samo ugovorom između dve strane, između naručioca i ponuđača, tj. osnovnim ugovorom, već su to kasnije aneksi ugovora, to znači da nikad nećete dobiti pet miliona dinara kao nosilac posla, već će to biti mnogo više.- objašnjava za Insajder tužiteljka Jasmina Paunović.  

    Pomenute odredbe nisu usvojene, već je za njih u toku javna rasprava i to do kraja oktobra. Do tada će stručnjaci i zainteresovani pojedinci moći da Ministarstvu pravde podnesu zamerke, predloge i sugestije koji bi mogli da pomognu u borbi za suzbijanje korupcije u ovoj oblasti javnih finansija, inače već teško podložnoj temeljnoj kontroli.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Da sva deca skaču: Mali i veliki heroji rame uz rame

    Inspirativne priče o malim i velikim herojima čuli smo na konferenciji Da sva deca skaču, koju su organizovali Fondacija Nataša Kovačević i kompanija AbelaPharm, u sredu, 11. decembra, u […]