• Zaposleni u socijalnoj zaštiti bez posebnog kolektivnog ugovora: Sindikat traži hitnu reakciju Ministarstva

    Zaposleni u socijalnoj zaštiti u Srbiji ostali su bez posebnog kolektivnog ugovora nakon njegovog isteka, tvrdi Sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti i upozorava da su time hiljade radnika ostale bez osnovne radno-pravne zaštite, dok iz Ministarstva za rad još nema javne reakcije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Zaposleni u socijalnoj zaštiti bez posebnog kolektivnog ugovora: Sindikat traži hitnu reakciju Ministarstva
    Foto: Pixabay (ilustracija)
    Ovaj tekst je prilagođen osobama sa oštećenim vidom – označeni deo teksta može se automatski preslušati u audio formatu.

    Sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti Republike Srbije saopštio je da su radnici u ovom sektoru ostali bez posebnog kolektivnog ugovora (PKU), nakon njegovog isteka, ocenjujući da je time ugrožen njihov radno-pravni položaj.

    Kako se navodi u saopštenju, nakon isteka postojećeg ugovora nadležno Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja donelo je odluku o usvajanju pravilnika o radu kao privremenog rešenja. Sindikat, međutim, tvrdi da je time „država ostavila hiljade radnika koji obavljaju najteže i najosetljivije poslove bez osnovne zaštite“.

    Nedopustivo je da u civilizovanom društvu zaposleni koji štite javni interes i brinu o najugroženijim kategorijama stanovništva budu lišeni zaštite koju garantuje kolektivni ugovor – navodi se u saopštenju.

    Sindikat poziva Ministarstvo da po hitnom postupku pokrene izradu i donošenje novog posebnog kolektivnog ugovora, uz tvrdnju da su još 31. marta 2026. godine dostavili predloge za izmene i unapređenje, ali da na njih, kako navode, nije bilo adekvatnog odgovora.

    U saopštenju se upozorava i da će organi sindikata u narednom periodu doneti odluke o daljim koracima, uključujući i „sve vidove sindikalne borbe“ radi zaštite prava zaposlenih u socijalnoj zaštiti.

    -Socijalna zaštita je stub države, a zaposleni čine ključnu snagu sistema. Njihov radni status ne sme biti predmet partikularnih interesa –  poručuju iz sindikata.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 1

    1. Sramotaaaa je sta su od nas napravili….pacarve o koje svi brisu pod….a trazeee mnogo toga od nas, pa neka se javi svi „sinji kukavci“ iz socijalne zastitee cega se plase? Koga? Neka kazu kako postupaju sa nama. Mi ne postojimo za njih, direktori pokusni slasaci Ministarstva nesmeju zarad svojih privilegija da pisnu kad odu na „ribanja“ cute ..ma sram da ih budeee…radnici u socijalnoj zastiti tek posebna prica…no comment….silniii , presil niii, cuteee pa moze i gore zar ne? Srammm sveee da bude, koji rade u socijalnoj zastitiii…gde su vam kicme drugariii, gdeee! Dignite glasss jednomm zauvek, zarad oce dece koja tek zavrsavaju, optimisticni ne znaju.sta je sistem.u soc zastiti….takoo nam i trebaaa , za bolje i nismo…..pa Ministatstvo je zaboravilo na kolektivni….i pticica javlja da ga izvinite “ sklepaju“ …posle praznikaaa…

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Vučić najavio izbore za oktobar ili novembar

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će "jedni izbori" biti održani "ili u oktobru ili novembru" bez preciziranja da li se to odnosi na parlamentarne ili predsedničke […]

    Poskupljenje struje moguće od 1. oktobra

    Vlada Srbije obavezala se u razgovoru sa predstavnicima MMF na dalje izmene tarifnog sistema, koje bi mogle da dovedu do povećanja cena električne energije za domaćinsta do kraja […]