Danas je Badnji dan po Gregorijanskom kalendaru
Rimokatoličke, protestantske i anglikanske crkve, kao i neke pravoslavne zajednice koje su prihvatile novo računanje vremena, proslavljaju Badnjak i Badnje veče, najavljujući sutrašnji Božić.
U različitim krajevima sveta, običaji na Badnji dan i Badnje veče variraju, ali zajedničko je da se ovog dana pripremaju za dolazak Božića. Uobičajeno je da se kuće urede, ukrašava jelka, i pripremaju posni kolači.
Tradicionalno, na Badnjak se posti, iako Katolička crkva post ne smatra obaveznim. Jedan od najvažnijih običaja je dočekivanje ponoći i dolazak Božića. U tom duhu, praktikovani su brojni običaji: unošenje badnjaka – drva koja gore na ognjištu tokom noći i nakon nje – i paljenje božićnih sveća – obično jedna ili tri. Porodica se okuplja oko stola s posnim jelima, a nakon ponoćne mise u crkvi, vraća se kući na večeru koja često uključuje kobasice i kolače.
Badnji dan je porodični praznik, rezervisan za pripreme za ponoćnu misu. Uoči odlaska u crkvu, porodice širom sveta okupljaju se oko prazničnog stola, poštujući različite običaje koji se razlikuju od grada do grada, države do države.
U katoličkim delovima sveta, večera je obično posna, a mnogi postavljaju post do same večere, koja zna trajati satima. Takođe, tokom večeri dolazi Deda Mraz, ostavljajući poklone ispod ukrašenih jelki. Nakon toga, odlazi se u crkvu na ponoćnu misu.
U svim hrišćanskim zajednicama, na Badnje veče i Božić, čitaju se odlomci iz Jevanđelja o Hristovom rođenju u Betlehemu. Katolički vernici dolaze da se poklone jaslama, koje se tradicionalno postavljaju u crkvama širom sveta.
Ovaj običaj podseća na poklonjenje trojice mudraca koji su, prema predanju, stigli u Betlehem prateći najsjajniju zvezdu, koja se zaustavila tačno iznad pećine rođenja.
Oba praznika – Badnjak i Božić – prilika su za vernike da proslave dan Hristovog rođenja i dožive se kao ponovo rođeni, novi ljudi.