Investitor najavljuje mogućnost višemilionske tužbe Opštini Inđija
Investitor Branislav Švonja i njegova advokat najavljuju mogućnost višemilionske tužbe Opštini Inđija zbog odbijanja da se zgrada u ulici Vojvode Stepe priključi na gradski vodovod uprkos svim dozvolama koje je investitor ishodovao.
Firma SB Company doo, čiji je pravni zastupnik Branislav Švonja, izgradila je u pešačkoj zoni u centru Inđije takozvanu “pametnu zgradu” sa četiri sprata, ukupne površine 3.744,73 m² i sa 32 parking mesta. Za ovu gradnju investitor je ishodovao sve dozvole i prilagođavao se izmenama Plana detaljne regulacije koje su se vršile nakon izdavanja građevinskih i lokacijskih dozvola za ovu zgradu.
Nakon završetka izgradnje, Švonja je tražio dozvolu za priključak na vodovodnu mrežu iz ulice Vojvode Stepe i raskopavanje javne površine 26. septembra 2024. godine. Mesec dana nakon toga, usmenim dogovorom sa direktorom JP “Inđija put” Urošem Trifunovićem, utvrđeno je da bude podnet novi zahtev u kojem se navodi da neće biti raskopavanja javne površine nego “podbušavanje” ispod betona, što do ovog trenutka nije rešeno. U skladu sa usmenim dogovorom sa JP “Inđija put”, Švonja angažuje izvođača, plaća priključak i dobija odbijenicu za izvođenje radova.
I pored ispunjenih dodatnih uslova Švonja i dalje bez dozvole za priključak
I pored ispunjenih dodatnih uslova, Švonja i dalje nema dozvolu za priključak.
JP “Inđija put” je vratio Vodovodu odluku na preispitivanje da se priključak uradi u Ulici Vojvode Stepe.
— Jedini način da se zgrada priključi na vodovodnu i kanalizacionu mrežu jeste iz Ulice Vojvode Stepe, a ne kao što se predlaže da se priključak izvrši iz ulaza Beogradske ulice — kaže za IN Medija direktor JKP “Vodovod i kanalizacija” Dragan Surla.
Surla objašnjava da bi, ukoliko bi se čekalo na eksproprijaciju zemljišta iz Beogradske ulice i izradu plana, postupak mogao potrajati nekoliko godina. Istog je stava i izvođač kao i njegov advokat. To bi značilo da zgrada svo vreme ne bi bila useljiva, što ide na štetu onih koji su stanove kupili.
S druge strane, direktor JP “Inđija put” Uroš Trifunović nije želeo da komentariše za IN Medija razloge za odbijanje preporuke JKP “Vodovod i kanalizacija” da se priključak “pametne zgrade” izvrši u ulici Vojvode Stepe.
-Ne želim da komentarišem na tu temu. Odluka je takva kakva je data izvođaču.- kratko je prokomentarisao Trifunović.
Odluka o odbijanju i moguća žalba
Investitoru je 25. novembra stigla odluka Odeljenja za urbanizam i komunalno-stambene poslove i zaštitu životne sredine od 15. novembra, u kojoj se kaže da je zahtev za priključak na vodovodnu mrežu iz Ulice Vojvode Stepe odbijen. U obrazloženju se navodi da je odluka doneta na osnovu službenog dopisa upućenog JP “Inđija put” od strane ovog Odeljenja iz oktobra.
— Postupajući po gore navedenom zahtevu za ishodovanje tehničkih uslova, JP “Inđija put” je 7. 11. 2024. odgovorilo ovom Odeljenju dopisom u kojem se navodi da postoji neusklađenost traženih radova sa planskom osnovom. Kako se investitor poziva na zaključene Ugovore o priključenju objekta na vodovodnu i kanalizacionu mrežu između investitora i JKP “Vodovod i kanalizacija”, prema tehničkom rešenju koje nije u skladu sa planskom osnovom, JP “Inđija put” je zatražilo od Vodovoda izjašnjenje u pogledu usklađenosti izdatih uslova sa planskom osnovom. Na osnovu dobijenog mišljenja pristupiće razmatranju zahteva. Kako ne postoje tehnički uslovi potrebni za izdavanje odobrenja za izvođenje predmetnih radova, doneta je odluka o dispozitivu — navodi se u rešenju Odeljenja za urbanizam, uz napomenu da investitor može da se žali Opštinskom veću u roku od 15 dana.
Advokat koji zastupa SB Company doo, Slobodan Petković, za IN Medija kaže da će se žaliti na Odluku i da je ceo problem nastao zbog nepoštovanja zakonskih odredbi i odluka lokalne samouprave.
— U pitanju je zloupotreba položaja i svesno kršenje zakona. JP “Inđija put” pravda ovakve poteze izmenom uslova. Čak i da je tako, može se izdati privremena dozvola. I pored svega, moj klijent očekuje da lokalna samouprava postupi po zakonu. Ukoliko odluka ponovo bude protivzakonita, bićemo prinuđeni da tužimo lokalnu samoupravu, što znači višemilionsku tužbu. To će neko morati da plati, a moj klijent je sve uradio po zakonu — kaže Petković.
U ovoj zgradi je već prodato 30 stanova u kojima će boraviti preko 100 ljudi, što dodatno otežava položaj investitora jer ne postoji mogućnost useljavanja bez priključka na vodovodnu i kanalizacionu mrežu. Kupci stanova za IN Medija kažu da su pregovarali s investitorom o poseti Opštini Inđija kako bi razmotrili načine rešavanja situacije, ali su, kako tvrde, naišli na ignorisanje lokalne vlasti.
— Stanove smo platili, neki od nas su prodali stanove u većim gradovima i sada nemamo gde da živimo. Investitor kaže da nije problem u njegovom poslovanju, nego u odugovlačenju lokalnih vlasti, što je potkrepio dokazima. Želeli smo da saznamo zašto mi ispaštamo. Svesni smo da je reč o političkom progonu, ali nije jasno zbog čega se lokalna vlast “sveti” preko nas — kažu kupci.
Reakcija predsednika Opštine
Predsednik Opštine Inđija, Marko Gašić, koji je na tu funkciju došao sa mesta direktora JP “Inđija put”, za IN Medija je rekao da je problem papirološke prirode, ali da će biti rešen.
— Koliko sam upoznat, problem je u neusaglašenosti sa Planom detaljne regulacije. Investitor je dobijao dozvole po jednom planu, zatim je inicirao izmene, i sada postoji neusaglašenost. Siguran sam da će problem biti rešen — rekao je Gašić.
Advokat Petković naglašava da je njegov klijent ispunio sve zakonske norme, što dokazuje dokumentacija, te da će eventualni sudski spor naneti finansijsku štetu Opštini Inđija, što bi moglo potpuno blokirati lokalni budžet, dok kupci stanova i dalje žive u neizvesnosti.
Pročitaj još:
„Usmeni dogovori“, i problemi „papirološke prirode“.
Blago kupcima tih stanova.
Просто је невероватно да овако нешто још увек постоји и на крају су жртве ко други него грађани који су купили станове.
Pa jedmostavno je, reket koji je davao Gaku , sad mora da da i Gašiću i direktorima, svi traze svoj deo.Procenat je čudo.
Pa nije ovo slucajno… Investitor je zbog kasnjenja zavrsetka gradnje vec duzan penale onima koji su kupili stanove. Pa ko ce to da plati!? Dil sa opstinom je od pocetka…
Nahverovatnije nije dao stan bivsem gazdi Indjije, svaka zgrada ( izvodjac je davao stan da bi se ybrzale dozvole) . Mislio sam da posle Jesica nece biti goreg predsednika i veceg marifetluka u Indjiji al ispade da je Hesic mala beba za ovog bivseg i mesto da napipa corky ( sto kaze Sojic) on jos avanzovao na bolje
Kupio sam stan u toj zgradi. Stan u kome smo trenutno smo prodali. U januaru moramo da se iselimo. Gde da budemo?? Imamo malo dete. Sramota za opštinu!
Zgrada nema ni krov još uvek.
To je lični sukob: bosanaca, kraišnika ili bosanaca-kraišnika! Nemojte se čuditi, to su destruktivne kombinacije, i za celokupnu Srbiju, ne samo za Inđiju!!!
Zar si toliko glup kriminalci su na vlasti traže reket kao i u svakoj opstini u Srbiji.
Kakva je to zgrada što nama krov? Eno opet sve procurelo. Kako će im dati opština upotrebnu dozvolu kad nema krova i sve procuri prilikom snega ili veće kiše. Neće završiti zgradu ako dobiju upotrebnu dozvolu nikad. Hoće li opština završiti ono što ostane nezavršeno?
Procenat je CUDO !!